25 października 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Jarosław Janicki zwycięża w Supermaratonie Wiedeń-Bratysława-Budapeszt

W ciemnych okularach – Jarosław Janicki

Jarosław Janicki po raz piąty z rzędu wygrał 20. supermaraton Wiedeń-Bratysława-Budapeszt. Etapowe zawody trwały pięć dni. Trasę długości 320 km zawodnik klubu Hermes Gryfino pokonał w niespełna dobę – 23:29.54.

43-letni Janicki, czterokrotny srebrny medalista World Challenge – nieoficjalnych mistrzostw świata w biegu na 100 km, trzykrotny mistrz Europy, o półtorej godziny wyprzedził Węgra Janosa Zabariego.

W gronie kobiet zwyciężyła Rosjanka Irina Wiszniewska, która generalnie była trzecia. Rezultatem 25:37.21 ustanowiła rekord trasy.

3. Agnes Czibok (Węgry)      31:06.50

Supermaraton Wiedeń-Bratysława-Budapeszt zaczął  szybko rozwijać się na początku lat 90tych. Nigdy nie była to impreza wybitnie masowa, w 1995 roku było 65 zawodników startujących w klasyfikacji indywidualnej. Zawody zaczęły jednak nieco tracić na popularności wśród zawodników indywidualnych od kiedy organizatorzy dużo więcej wysiłku wkładali w organizację części sztafetowej. W 2003 roku było tylko 30 indywidualnych uczestników.

Dobrze rozwijają się zawody sztafetowe, w 2006 roku było 167 sztafet. Sztafety składają się z pięciu zawodników. Podczas pierwszych czterech dni startuje czterech członków sztafety. Ostatniego dnia każdy członek sztafety jak i zawodnicy indywidualni startują na dystansie półmaratonu.

Stosunkowo duże jak na takie zawody są nagrody. Zwycięzca otrzymuje nagrodę o wartości 7800 dolarów w gotówce i nagrodach rzeczowych.