przełaje
10 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych z gwiazdami na czele – jak śledzić rywalizację


Mandria Park niedaleko Turynu będzie jutro miejscem Mistrzostw Europy w biegach przełajowych. Włochy po raz czwarty w historii zorganizują crossowe Mistrzostwa Europy, po edycjach w Ferrarze w 1998r., San Giorgio su Legnano w 2006r. oraz Chia w 2016r. Park Mandria w północno-zachodniej części Turynu jest największym zamkniętym parkiem w Europie. Trasa będzie bardzo urozmaicona i pagórkowata, a także obejmować będzie 50-metrowy odcinek halowy, który przechodzi przez pawilon powozów w jednej z zamkowych przybudówek.

W tegorocznej edycji weźmie udział cała szóstka indywidualnych mistrzów Mistrzostw Europy w biegach przełajowych z ubiegłego roku. Wystartują również medaliści Mistrzostw Europy z Monachium:

 • 1500m – Ingebrigtsen (złoto)
 • 5000m – Ingebrigtsen (złoto), Katir (srebro), Crippa (brąz)
 • 10000m – Crippa (złoto), Schrub (brąz)
 • 3000m przeszkody – Raitanen (złoto), Zoghlami (brąz)
 • 5000m – Klosterhalfen (złoto), Can (srebro)
 • 10000m – Can (złoto).

Najciekawszym będzie zapewne seniorski bieg mężczyzn na dystansie 10 kilometrów. Tytułu będzie bronił Jakob Ingebrigtsen, który powalczy o szósty z rzędu złoty medal mistrzostw. Norweg będzie miał obok siebie wsparcie swoich braci Henrika i Filipa. Jednym z faworytów jest też Mohamed Katir. Hiszpan to tegoroczny brązowy medalista mistrzostw świata na 1500 m i wicemistrz Europy na 5000 m. Gospodarze liczą na swojego mistrza Europy na 10 000 m Yemaneberhana Crippę. Poza wymienionymi wystąpią również tacy zawodnicy jak: Aras Kaya z Turcji, Francuzi Yann Schrub i Morhad Amdouni, Isaac Kimeli z Belgii czy Mike Foppen z Holandii. Bieg odbędzie się bez udziału Polaków.

W biegu seniorskim kobiet tytułu broni Grøvdal, która zwyciężyła rok temu na 8 km w czasie 26:34. To zawodniczka, która w swojej karierze zdobywała dwa brązowe medale mistrzostw Europy na otwartym stadionie. Norweżkę może powstrzymać tegoroczna mistrzyni Europy na 10 000 m Yasemin Can. Turczynka wie, jak wygrywać przełaje. To czterokrotna mistrzyni Europy w biegach przełajowych, a tytułu zdobywała w latach 2016-2019. Duże szanse na zwycięstwo w Turynie ma też mistrzyni Europy na 5000 m Niemka Konstanze Klosterhalfen. W biegu seniorek wystąpi też nasza reprezentantka Sabina Jarząbek.

W kategorii młodzieżowców tytułów z Dublina bronić będą Charles Hicks i Nadia Battocletti. Brytyjczyk wygrał na 8 km z czasem 24:29, a Włoszka na 6 km miała 20:32. Co ciekawe ojcem Nadii jest Giuliano Battocletti, który na mistrzostwach Europy w biegach przełajowych w 1998 roku zajął 7. miejsce. Wśród młodzieżowców o miejsca w czołówce powalczą też ubiegłoroczni medaliści – Irlandczyk Darragh McElhinney i Ruben Querinjean z Luksemburga. Wśród kobiet szanse na sukces ma Megan Keith. Rok temu Brytyjka wygrała jako juniorka, teraz wystartuje w starszej grupie wiekowej.

Jeśli chodzi o biegi drużynowe, to tytułów bronić będą: Wielka Brytania (kobiety senior, mężczyźni U20, sztafeta mieszana), Francja (mężczyźni senior), Irlandia (mężczyźni U23), Włochy (kobiety U23) i Niemcy (kobiety U20).

Reprezentacja Polski na tegoroczne mistrzostwa Europy liczy dziewięć osób. Są to: Sabina Jarząbek, Julia Koralewska, Katarzyna Napiórkowska, Mikołaj Czeronek, Mateusz Gos, Kamil Herzyk, Maciej Megier, Konrad Pogorzelski i Aleksander Wiącek.

Listy startowe można znaleźć tutaj.

Terminarz:

 • 9:35 – U20 mężczyźni (6 km) – Kamil Herzyk, Maciej Megier, Konrad Pogorzelski
 • 10:03 – U20 kobiety (4 km) – Katarzyna Napiórkowska
 • 10:30 – Sztafeta mieszana (4x1500m)
 • 11:30 – U23 mężczyźni (8 km) – Mikołaj Czeronek, Mateusz Gos, Aleksander Wiącek
 • 12:03 – U23 kobiety (6 km) – Julia Koralewska
 • 12:33 – Seniorki (8 km) – Sabina Jarząbek
 • 13:10 – Seniorzy  (10 km)

Organizatorzy zapowiadają transmisję tutaj.

Wyniki na żywo

Możliwość komentowania została wyłączona.