22 czerwca 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Harda, czyli ekstremalny triathlon powraca 24 czerwca (w ocenzurowanej wersji)


Już w najbliższy piątek, 24 czerwca wystartuje prawdopodobnie najtrudniejszy triathlon świata Harda (Cenzored) Ultimate Triathlon Challenge. 26 śmiałków, w tym tylko jedna kobieta, zmierzy się z morderczym dystansem 4,5 kilometra pływania, 225 kilometrów na rowerze oraz 55 kilometrów biegu, a to wszystko z prawie 8 kilometrowym przewyższeniem.Nazwa zobowiązuje, zawody będą naprawdę harde. Etap pływacki zaczyna się jak w legendarnym Norsemanie, zawodnicy wsiądą na statek, którym wypłyną na środek Zalewu Orawskiego. Po wejściu do wody będą mieli do pokonania 4,5 kilometrowy odcinek w linii prostej, który nie będzie oznakowany żadnymi bojami. Jedynie wielki baner z napisem Harda na brzegu będzie im wyznaczał kierunek pływania. Każdy triathlonista wie, że nawigowanie w wodach otwartych nie jest łatwe, a nawigowanie na punkt oddalony o ponad cztery kilometry będzie tym bardziej dużym wyzwaniem.

Po pływaniu na zawodników czeka 225 kilometrowa pętla rowerowa okrążająca cały masyw Tatr. Trasa obfita w podjazdy i zjazdy o przewyższeniu prawie 3 tysiące metrów, w tym kilka bardzo stromych podjazdów m.in. słynny Zuberec, znany z górskich kolarskich premii. Dużą część trasy rowerowej zawodnicy będą musieli pokonać w nocy, tak żeby o świcie przejść do etapu biegowego.

I na koniec prawdziwa perełka, najpiękniejsza trasa biegowa wyznaczona główną granią Tatr o długości 55 kilometrów i 5 tysięcy metrów przewyższenia. Zawodnicy rozpoczną bieg w Dolinie Chochołowskiej, po czym przebiegną przez Wołowiec, Jarząbczy Wierch i Starorobociański Wierch aż do Grani Ornaku, którą zbiegną do schroniska na Hali Ornak. Stąd przez Ciemniak i Czerwone Wierchy do Kasprowego Wierchu i znów w dół do Schroniska na Hali Gąsienicowej. Na koniec zaś najtrudniejszy odcinek czyli Krzyżne, które potrafi dostarczyć wrażeń wprawnemu tatrzańskiemu turyście, zbieg do Doliny Pięciu Stawów i przeprawa przez Świstówkę do Morskiego Oka, gdzie będzie usytuowana upragniona meta.

Każdy z odcinków to wyzwanie same w sobie, a połączone w jedną całość to najprawdopodobniej najtrudniejszy triathlon świata rozgrywany ciągiem. Ilu śmiałków zamelduje się na mecie? O tym przekonamy się już w najbliższy weekend. Zawody rozpoczynają się w piątek 24 czerwca, punktualnie o godzinie 16, a pierwszych zawodników spodziewamy się na mecie po niecałych 24 godzinach.

Organizatorem triathlonu jest Extreme Endurance a partnerami wydarzenia są Dacia, X-Bionic, Chia Charge oraz Extreme Sport Channel, Akademia Triathlonu, Bieganie.pl i Polska Biega.

Możliwość komentowania została wyłączona.