newyork
4 listopada 2023 Bartłomiej Falkowski Sport

Gwiazdy i wyrównana stawka – zapowiedź TCS New York Marathon. Sprawdź transmisję!


Tegoroczny TCS New York Marathon postawił na gwiazdorską obsadę u kobiet, ale i męska stawka nie może zawodzić. Zarówno u pań jak i u panów możemy spodziewać się zaskakujących rozstrzygnięć, emocji i walki do końca. Gwarantują to nazwiska na liście startowej jak i trudna trasa nowojorskiego biegu. O tym kto powalczy o najlepsze miejsca w „Big Apple” przeczytacie poniżej.

Bieg kobiet

Gdyby trzeba wybrać, która lista startowa zawiera więcej gwiazd zdecydowanie należałoby wskazać na bieg kobiet. Listę otwiera Kenijka Brigid Kosgei (2:14:04), czyli była rekordzistka świata w maratonie. Jest aktualną wicemistrzynią olimpijską na tym dystansie. Pięciokrotnie wygrywała w biegach z cyklu World Marathon Majors. Drugą życiówkę w stawce ma Etiopka Letesenbet Gidey (2:16:49). Do niej należy kosmiczny rekord świata w półmaratonie. W 2021 roku, w Walencji pobiegła 1:02:52. W zeszłym roku w debiucie wróżono jej rekord świata w maratonie, niestety w drugiej części maratonu w Walencji zaczęła płacić wysoką cenę za swój wysoki i sprężysty krok, który poza rekordem półmaratońskim dał jej też rekord świata na 10 000 metrów (29:01,03). W tym roku Gidey zdobyła wicemistrzostwo świata na 10000 metrów. W Nowym Jorku zobaczymy też mistrzynię olimpijską z Tokio Kenijkę Peres Jepchirchir (2:17:16), która wygrała już w NY w 2021 roku, trzykrotnie też zdobywała tytuł Mistrzyni Świata w półmaratonie, co ostatni raz miało miejsce na początku października w Rydze. Obecnie Jepchirchir skarżyła się na kontuzję łydki, której doznała na ostatnim mocniejszym treningu przed Nowym Jorkiem. Na konferencji prasowej powiedziała wręcz, że nie jest pewna swojego startu w niedzielę. (Aktualizacja. Na 24 godziny przed startem, Jepchirchir poinformowała o wycofaniu się ze startu w biegu) Na liście startowej jest tez weteranka Kenijka Edna Kiplagat (2:19:50). Zawodniczka mająca 43 lata to dwukrotna mistrzyni świata w maratonie z 2011 i 2013 roku. Czterokrotnie wygrywała biegi z cyklu World Marathon Majors. Ostatni raz w 2021 roku w Bostonie, a pierwszy raz w 2010 roku w Nowym Jorku. W zeszłym roku w Nowym Jorku była czwarta. W Nowym Jorku wystartuje też żywa legenda stadionowego biegania na 1500 i 5000 metrów, Kenijka Helen Obiri. Jej rekord życiowy to 2:21:38. Mimo krótkiej kariery ulicznej w zeszył roku była szósta w Nowym Jorku, a w tym wygrała już maraton w Bostonie. W tym sezonie ma też wywalczone zwycięstwa w prestiżowych półmartonach RAK w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Nowym Jorku. Obiri na konferencji prasowej przed biegiem stwierdziła, że wierzy w wyniki kobiet poniżej 2:10 w niedalekiej przyszłości. Tytułu z zeszłego roku będzie bronić Kenijka Sharon Lokedi (2:23:23), która debiutując w zeszłym roku w NY sięgnęła odrazu po zwycięstwo. Amerykanie liczą na Kellyn Taylor (2:24:39). W Nowym Jorku startowała trzykrotnie, jej najwyższa pozycja to szóste miejsce w 2021 roku. Zobaczymy też Molly Huddle (2:26:33), która w 2018 roku stanęła na trzecim stopniu podium w tym biegu. Zarówno Taylor jak i Huddle, wracają do wielkiego ścigania po narodzinach córek w 2022 roku. Jak wiemy, wielokrotnie po ciąży zawodniczki wracały jeszcze mocniejsze.

Imię i nazwiskoNarodowośćRekord
Brigid KosgeiKenia2:14:04
Letesenbet GideyEtiopia2:16:49
Peres JepchirchirKenia2:17:16
Enda KiplagatKenia2:19:50
Mary Ngugi – CooperKenia2:20:22
Helen ObiriKenia2:21:38
Violah CheptooKenia2:22:44

Lista mężczyzn

Najlepsza życiówką może pochwalić się Etiopczyk Tamirat Tola (2:03:39). W tym roku zawodnik był trzeci w Londynie. Swoją życiówkę ustanowił w 2021 roku wygrywając w Amsterdamie. W 2022 roku w imponującym stylu sięgnął po tytuł Mistrza Świata w maratonie. W tym roku niestety nie ukończył biegu na MŚ w Budapeszcie. Zawodnik z drugiego miejsca na liście, Shura Kitata, to zmora trenerów wielbiących się w idealnej technice biegu. Etiopczyk biegając wbrew wszelkim, przyjętym, klasycznym normom techniki osiągnął życiówkę 2:04:49. W zeszłym roku był drugi w NY. W 2021 roku wygrał w Londynie pokonując m.in. Eliuda Kipchoge. Trzeci na liście jest reprezentant Holandii Abdi Nageeye (2:04:56). To wicemistrz olimpijski z Tokio i trzeci zawodnik zeszłorocznej edycji imprezy. Piąty na liście jest Kanadyjczyk Cameron Levins (2:05:36). Czwarty zawodnik MŚ w 2022 roku, rekordzista Ameryki Północnej. Swój wynik osiągnął w tym roku, wiosną w Tokio. Wczoraj pisaliśmy o jego treningu, który wykonuje nawet trzy razy dziennie. W Nowym Jorku wystartuje też były mistrz Europy, Belg Koen Naert 2:06:56, który ma szóstą życiówkę w stawce. Pochodzi ona z tego roku, gdy był szósty w Rotterdamie. W biegu wystartuje tez Niemiec Henrik Pfeiffer, który ma bardzo udaną jesień. Swój rekord życiowy 2:08:48 uzyskał niecałe półtora miesiąca temu podczas maratonu w Berlinie. Na liście elity mamy też ciekawych debiutantów. Pierwszy z nich to Andrew Butchart z Wielkiej Brytanii. Szósty zawodnik IO w Rio w 2016 roku na 5000 metrów. Znany jest ze swojego odważnego biegania i lekkiego szaleństwa. W takcie pandemii podrobił certyfikat szczepień, by móc wyjechać na obóz biegowy. Jeszcze ciekawszym nazwiskiem jest debiutujący Edward Cheserek. Kenijczyk jest wręcz uwielbiany w USA. Wielokrotnie wygrywał zawody NCAA będąc studentem. Uzyskał dzięki temu przydomek „King Cheserek”. We wrześniu w genialnym stylu, w sposób sprawiający wrażenie lekkości, wygrał prestiżowy półmaraton w Kopenhadze z czasem 59:11. Wyprzedził z łatwością m.in. Alberta Korira, mającego maratońską życiówkę 2:04. Cheserek przed startem w Nowym Jorku opowiadał, ze sporo trenował z rekordzistą świata Kelvinem Kiptumem. Przebywał także w towarzystwie wielu biegaczy z poziomu 2:04, podpatrując ich trening. Cheserek może być czarnym koniem imprezy. Mimo debiutu na jego korzyść przemawia ogromne doświadczenie na krótszych dystansach, świetna życiówka półmaratońska, wiele sukcesów w przełajach i jeszcze jeden, mentalny aspekt. Jego narzeczoną jest Sharon Lokedi, czyli zwyciężczyni zeszłorocznego TCS New York Marathon, która również uczyniła to w debiucie.

Imię i nazwiskoNarodowośćRekord
Tamirat TolaEtiopia2:03:39
Shura KitataEtiopia2:04:49
Abdi NageeyeHolandia2:04:56
Cameron LevinsKanada2:05:36
Maru TeferiIzrael2:06:43
Koen NaertBelgia2:06:56
Iliass AouaniWłochy2:07:16

Z polskiej stawki, duże szanse na bycie najszybszym naszym rodakiem i odebranie czeku z rąk polskiego konsula na 262 dolary mają Marcin Soszka i Wojciech Kopeć.

Relacje z Nowego Jorku możecie śledzić na instagramie Bieganie.pl. Nasi wysłannicy codziennie relacjonują najważniejsze wydarzenia ze stolicy biegania tego weekendu.

Transmisja z biegu rozpocznie się o godzinie 14:30 na kanale Eurosport 1.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
7 miesięcy temu

262 dolary?! jprdl jakbym wiedział, to bym wystartował 😅 słowa o starcie Kszota, czy Jozwik…

Marcys
Marcys
7 miesięcy temu
Reply to  Marek

Wpisowe 1400zl

Krzysztof
Krzysztof
7 miesięcy temu
Reply to  Marcys

99 USD

Wojtek
Wojtek
7 miesięcy temu

Jaka jest geneza tej nagrody pienieżnej dla Polaka?

akaen
akaen
7 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

Pewnie 10 USD za każdą milę

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.