12 lipca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Grad medali na zakończenie Młodzieżowych Mistrzostw Europy

Patryk Dobek i Artur Kuciapski wywalczyli złote medale podczas ostatniego dnia Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Medalowy dorobek naszego kraju wzbogacili w niedzielę także Sofia Ennaoui, druga na 1500 m oraz męska i żeńska sztafeta 4x 400 m, które również zajęły drugie pozycje. W sumie Polacy wywalczyli w Tallinie 12 medali z czego aż 8 w konkurencjach biegowych.

Zdobywanie medali w niedzielne popołudnie rozpoczął Patryk Dobek. Lider europejskich list w kategorii młodzieżowców był faworytem do zwycięstwa w biegu na 400 m przez płotki. Do finału zawodnik SKLA Sopot awansował z najlepszym wynikiem eliminacji, a w nim po raz kolejny zdeklasował swoich rywali.

Po bardzo dobrym biegu Polak zajął pierwsze miejsce z wynikiem 48.84, będącym jego nowym rekordem życiowym i pierwszym w karierze rezultatem poniżej 49 sekund. Czas ten daje mu nadzieję na skuteczną walkę nawet o finał mistrzostw świata.

– Czuję się świetnie! To mój drugi tak duży sukces w Europie – powiedział po biegu Dobek. – Jestem bardzo zaskoczony, że udało mu się poprawić własny rekord życiowy i ustanowić najlepszy wynik w kraju. Czekam teraz na mistrzostwa świata w Pekinie.

0W5A0265

0W5A0370

Ciekawostką jest fakt – jak podał na Twitterze Tomasz Wieczorek – że Dobek wyprzedził drugiego Fina Kanervo aż o 0.82 sekundy, co jest doskonałym nawiązaniem do sukcesu… Marka Plawgi, młodzieżowego mistrza Europy z 2003 roku, który wówczas drugiego zawodnika wyprzedził o 1.08 sekundy.

Niesamowity pojedynek w finale 1500 m

Po triumfie Dobka kolejne nadzieje na złoty medal mieliśmy w przypadku biegu na 1500 m kobiet, gdzie jedną z faworytek była Sofia Ennaoui. Polka, która do tego biegu przystępowała jako posiadaczka najlepszego rekordu życiowego wśród 13 startujących zakończyła jednak rywalizację na drugim miejscu.

Bieg od startu w szybkim tempie poprowadziła Anastasiya Kalina z Rosji. Sofia wyścig rozpoczęła pod koniec stawki, jednak wraz z uciekającym dystansem przesuwała się do przodu i w ten sposób po 800 metrach była już piąta, a na 500 m do mety trzecia.

0W5A0563

Decydujące momenty biegu rozstrzygnęły się na ostatnim okrążeniu. Na 400 m do mety długi finisz rozpoczęła obrończyni tytułu Amela Terzic. Serbka oderwała się na kilka metrów od swoich rywalek i na prowadzeniu utrzymywała się aż do ostatniej prostej. Na sto metrów do mety doszła ją jednak nasza reprezentantka, która najpierw wyprzedziła Rosjankę, a następnie odrobiła stratę do Terzić i na ostatnich metrach wyszła na pierwsze miejsce.

Niestety kiedy wydawało się, że będziemy cieszyć się z kolejnego złota świetnie dysponowana Terzić odparła atak Polki i dzięki wspaniałemu finiszowi wygrała z naszą reprezentantką ustanawiając przy tym rekord mistrzostw i zarazem rekord własnego kraju – 4:04.77.

0W5A0751

0W5A0929

Ennaoui ukończyła bieg na drugim miejscu także z nowym rekordem życiowym – 4:04.90. Po biegu podopieczna Wojciecha Szymaniaka nie była jednak zadowolona ze swojego występu.

Złoty Kuciapski

Bardzo zadowolony był za to Artur Kuciapski, złoty medalista Młodzieżowych Mistrzostw Europy w biegu na 800 m. Triumf lidera europejskich list w tej kategorii wiekowej nie przyszedł jednak łatwo.

Polak od startu znajdował się w czołówce. Pierwsze okrążenie biegł na prowadzeniu tuż obok Niemca Dennisa Krugera, przez co pokonał trochę więcej dystansu, ale dzięki temu był w stanie bez problemów wyjść na prowadzenie wraz z rozpoczęciem drugiego okrążenia.

Polak na 400 m został liderem, jednak tuż za jego plecami biegli wszyscy pozostali rywale, którzy jeszcze na ostatniej prostej mieli nadzieje na wyprzedzenie Polaka. Srebrny medalista ubiegłorocznych mistrzostw Europy pokazał jednak, że jest najlepszy, zachował odpowiedni dystans i na metę wbiegł jako pierwszy z czasem 1:48.11. Drugi był Hiszpan Saul Ordonez (1:48:23), zaś trzeci Zan Rudolf ze Słowenii (1:48.47).

0W5A1147

0W5A1161

0W5A1195

Jestem bardzo zadowolony z mojego osiągnięcia. Taki był mój cel – zwyciężyć – powiedział po biegu Kuciapski. – Jeszcze nie myślę o mistrzostwach świata. Żyję chwilą i teraz cieszę się z tego mistrzostwa. Przed Pekinem czeka mnie jednak jeszcze ciężki trening.

Triumf Kuciapskiego to już czwarty złoty medal dla Polski w historii młodzieżowych mistrzostw Europy w biegu na 800 m. W przeszłości zwycięstwa na tym dystansie odnosili Marcin Lewandowski (2007) i dwukrotnie Adam Kszczot (2009 i 2011).

Dwa medale sztafet

Na koniec mistrzostw kolejne dwa medale wywalczyły nasze sztafety 4x 400 m. Zarówno kobiety, które pobiegły w składzie Małgorzata Curyło, Martyna Dąbrowska, Adrianna Janowicz i Patrycja Wyciszkiewicz jak i mężczyźni, którzy pobiegli w zestawieniu: Kajetan Duszyński, Patryk Dobek, Bartłomiej Chojnowsk i Karol Zalewski wywalczyli srebrne krążki.

0W5A1910

0W5A2025

0W5A2242

0W5A2329

0W5A2342

0W5A2353

W sumie z Tallina nasi lekkoatleci przywiozą do Polski 12 medali, z czego aż 8 wywalczonych w konkurencjach biegowych. Przypomnijmy, że poza dzisiejszymi biegowymi medalistami na podium MME stawali Karol Zalewski (200 m), Patrycja Wyciszkiewicz (400 m) i Karolina Kołeczek (100 m ppł.). Taki dorobek reprezentantów Polski dał im 4 miejsce w klasyfikacji medalowej oraz 3 w klasyfikacji punktowej (liderami obu rankingów zostali Niemcy).

0W5A9846

Kolejna edycja Młodzieżowych Mistrzostw Europy odbędzie się za dwa lata w Bydgoszczy. Bydgoszcz była już gospodarzem tych zawodów w 2003 roku.

Trzy medale na zakończenie Uniwersjady

W niedzielę zakończyła się także rywalizacja lekkoatletów startujących na Uniwersjadzie w koreańskim Gwangju. Ostatni dzień zawodów przyniósł nam trzy medale wywalczone w biegach sztafetowych.

Medal z najcenniejszego kruszcu zdobyły panie startujące w sztafecie 4x 400 m – Małgorzata Hołub, Monika Szczęsna, Joanna Linkiewicz i Justyna Święty. Polki osiągnęły czas 3:31.98, dzięki czemu wyprzedziły Rosjanki i Amerykanki.

Drugi medal to sukces naszej męskiej sztafety 4x 400 m, która w finałowym biegu uległa jedynie reprezentacji Japonii. Polacy, którzy pobiegli w składzie Adam Pawłowski, Grzegorz Zimniewicz, Artur Zaczek i Kamil Kryński osiągnęli czas 39.50 (Japończycy 39.08).

Ostatnimi polskimi biegaczami, którym udała się sztuka zdobycia medalu byli zawodnicy startujący w sztafecie 4x 400 m. Co ciekawe pierwotnie nasi sprinterzy ukończyli bieg dopiero na 5 pozycji, ale na skutek dyskwalifikacji najpierw sztafety RPA, a później sztafety Amerykańskiej awansowali na trzecie miejsce. Polski zespół wystąpił w składzie: Mateusz Zagórski, Michał Pietrzak, Kamil Gurdak i Rafał Omelko.

W sumie polscy lekkoatleci wywalczyli w Gwangju 12 medali, z czego 6 autorstwa naszych biegaczy (poza sztafetami na podium stawały Joanna Linkiewicz i Emilia Ankiewicz za pierwsze i drugie miejsce w biegu na 400 m ppł. oraz Małgorzata Hołub za drugą pozycję zajętą w biegu na 400 m).