New Balance 1080v12
 
8 października 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Drugi maraton Kenenisy Bekele. Czy Etiopczyk wygra w Chicago?


Wiem, że w Chicago można pobiec bardzo szybko, dlatego moim celem będzie poprawienie rekordu trasy, który wynosi 2:03:45 – tak swój najbliższy start w Stanach Zjednoczonych zapowiedział Kenenisa Bekele. Etiopczyk będzie jednym z faworytów Maratonu Chicagowskiego, który odbędzie się już w niedzielę 12 października.

kenenisa bekele

Rekordzista świata w biegach na 5000 i 10000 m w kwietniu tego roku zanotował bardzo udany debiut maratoński. Na trasie w Paryżu okazał się nie tylko najszybszy, ale uzyskał przy tym wartościowy rezultat 2:05:04. Ten wyczyn oraz jego wcześniejsze osiągnięcia z bieżni sprawiają, że oczekiwania przed kolejnym jego maratońskim startem są bardzo wysokie. Sam zawodnik nie ukrywa, że chciałby pobiec szybciej niż we Francji.

Nie mogę doczekać się startu w Chicago. Słyszałem wiele dobrego o trasie i maratonie w tym mieście – powiedział Bekele kilka tygodni temu. – Po moim zwycięstwie w Paryżu znam dystans maratoński lepiej i chciałbym to doświadczenie wykorzystać już w USA. Wiem, że można tam pobiec bardzo szybko, dlatego moim celem będzie poprawienie rekordu trasy, który wnosi 2:03:45 (rekord ustanowił w ubiegłym roku aktualny rekordzista świata w maratonie, Dennis Kimetto – przyp. red.)

Czy Bekele stać na taki wynik? Sądząc po tym jak dobrze poradził sobie z dystansem maratońskim w Paryżu można zaryzykować stwierdzenie, że tak. W Chicago Etiopczyk nie będzie miał jednak takiego komfortu jak we Francji. Tam bieg był w zasadzie zorganizowany „pod niego”. W USA natomiast maratońskich gwiazd będzie więcej, przez co walka o zwycięstwo powinna być dużo bardziej wymagająca.
Pozostali faworyci maratonu w Chicago

Bekele znajduje się dopiero na czwartej pozycji na liście faworytów pod względem ich rekordów życiowych. Trzykrotnego mistrza olimpijskiego wyprzedzają dwaj Kenijczycy – Eliud Kipchoge i Bernard Koech oraz jego rodak – Tadese Tola. Wszyscy trzej mogą pochwalić się najlepszymi wynikami poniżej 2 godzin i 5 minut.

Eliuda Kipchoge nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Mistrz świata w biegu na 5000 m z 2003 roku (w tym biegu okazał się lepszy m.in. od Bekele) to jeden z tych niewielu Kenijczyków, który od lat znajduje się w ścisłej światowej czołówce, najpierw na bieżni, teraz w maratonie. Na swoim koncie ma już takie sukcesy jak zwycięstwo w maratonie w Hamburgu (2013) i Rotterdamie (2014) oraz drugie miejsce zajęte w Berlinie w 2013 roku. 

tola.jpg

Tadese Tola to zawodnik znany polskim kibicom przede wszystkim dzięki zwycięstwu odniesionemu w kwietniu tego roku w Orlen Warsaw Marathon. Etiopczyk w Polsce uzyskał czas 2:06:55, jednak w karierze kilkukrotnie biegał znacznie szybciej. Do swoich największych osiągnięć może zaliczyć brązowy medal mistrzostw świata w Moskwie (2013) oraz czołowe lokaty na maratonach w Paryżu, Dubaju, Tokio i Endhoven.

Koech to najmniej utytułowany zawodnik z grona tych najszybszych. W swojej karierze nie wygrał jeszcze żadnego maratonu. Najbliższy tego osiągnięcia był w tym roku w Rotterdamie, gdzie zajął drugie miejsce.

Obrończyni tytułu otwiera listę faworytek

Obok interesują…cego pojedynku mężczyzn ciekawie powinno być‡ także w rywalizacji o zwycięstwo wśród kobiet. Organizatorzy zadbali o to aby i tu poziom sportowy stał‚ na wysokim poziomie. Ten mają… zapewnić‡ obrończyni tytułu i posiadaczka najlepszego rekordu wśród zgłoszonych zawodniczek – Rita Jeptoo, jej rodaczka, rekordzistka ś›wiata w pó‚łmaratonie – Florence Kiplagat oraz Etiopka Mare Dibaba, która – podobnie jak Tola – ma na swoim koncie zwycięstwo odniesione w Warszawie (w 2008 triumfował‚a w Pół‚maratonie Warszawskim).

Lista faworytów tegorocznego maratonu w Chicago:

Mężczyźni

Eliud Kipchoge (Kenia) – 2:04:05
Tadese Tola (Etiopia) – 2:04:49
Bernard Koech (Kenia) – 2:04:53
Kenenisa Bekele (Etiopia) – 2:05:04
Sammy Kitwara (Kenia) – 2:05:16
Dickson Chumba (Kenia) – 2:05:42
Wesley Korir (Kenia) – 2:06:13
Kobiety
Rita Jeptoo (Kenia) – 2:18:57
Florence Kiplagat (Kenia) – 2:19:44
Mare Dibaba (Etiopia) – 2:19:52
Birhane Dibaba (Etiopia) – 2:22:30
Gelete Burka (Etiopia) – 2:26:03
Amy Hastings (USA) – 2:27:03

Maraton w Chicago, członek World Marathon Majors to jeden z najszybszych i największych maratonów na świecie. Ubiegłoroczną edycję imprezy ukończyło 39122 osoby co stanowi rekord frekwencji. Rekordy trasy wynoszą zaś 2:03:45 Dennisa Kimetto (2013) wśród mężczyzn i 2:17:18 Pauli Radcliffe (2002) u kobiet.