2 września 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Dorwać Denisa – Wyścig na Elbrus


W połowie września młodzi adepci himalaizmu i sportów wysokogórskich wezmą udział w zawodach biegowych The Elbrus Race.

elbrus race 5401
Elbrus Race 1990, foto: Kevin Cooney, elbrusrace.com

Elbrus (5642 m n.p.m.) – przez alpinistów uważany za najwyższy szczyt Europy – będzie we wrześniu areną zmagań najlepszych himalaistów świata. Swoją ekipę wysyła też Polski Związek Alpinizmu. Na stokach tego wygasłego wulkanu odbędą się międzynarodowe zawody biegowe. Zadanie nie będzie łatwe. Linia startu położona jest bowiem na wysokości 2400 m., zaś meta na szczycie. Przewyższenie, które trzeba pokonać, wynosi więc 3242 m. Nie byłoby w tym – jak dla himalaistów – nic dziwnego, gdyby nie fakt, że rekord na tej trasie wynosi zaledwie 3 godziny i 55 minut !!!!

denis 540 1
Denis Urubko

Ustanowił go 4 lata temu Denis Urubko, dobrze znany Polakom Rosjanin z Kazachstanu, uczestnik naszej zimowej wyprawy Netia K-2 z 2003 roku. Urubko to obecnie jeden z najlepszych (jeżeli nie najlepszy) himalaistów świata – zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników. Drugi na świecie nie Polak, który zdobył zimą w 2009 ośmiotysięcznik Makalu.

Polacy chcą zmierzyć się z rekordem Denisa, skonfrontować się z pozostałymi himalaistami z Rosji, z Europy i ze świata. Chcą sprawdzić, czy na ten potężny masyw jakim jest Elbrus da się rzeczywiście wbiec w niespełna 4 godziny?? [przeciętny turysta wysokogórski potrzebuje na to co najmniej dwóch dni, zaś dobrej klasy alpinista około 12 godzin].

Polska 12 osobowa ekipa jest bardzo młoda. Prowadzi ją Artur Hajzer – nestor himalaizmu, zdobywca 5 ośmiotysięczników. Hajzer jest autorem programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”, który za cel obrał sobie wyszukanie  i rozwój talentów mających dokonać pierwszych zimowych wejść na niezdobyte dotąd ośmiotysięczniki.

Program uzyskał wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Fundacji Kukuczki.
Więcej na www.polskihimalaizmzimowy.pl,  www.elbrusrace.com, www.russianclimb.com

elbrus race sponsorzy

W skład polskiej ekipy wchodzą:
Aleksandra Dzik – KS Kandahar,
Paulina Dzięgielewska – KW Kraków,
Justyna Żyszkowska – TKN Tatra Team,
Krzysztof Gajdziński – KW Kraków,
Tomasz Chwastek – KW Kraków,
Jan Lenczowski – KW Warszawa,
Wojciech Kozub – KW Kraków,
Robert Szymczak – KW Trójmiasto,
Piotr Karolczak – KW Poznań,
Artur Hajzer – KW Katowice,
Andrzej Bargiel – TKN Tatra Team,
Kacper Tekieli – KW Zakopane.


Od bieganie.pl

Na naszym forum jeden z uczestników wyprawy prowadzi swój blog treningowy pod tytułem: Dorwać Denisa. Zgadnijcie kto to. 🙂