Monachium
23 sierpnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Sport

Czy jesteśmy europejską potęgą? Klasyfikacja punktowa Mistrzostw Europy

Co świadczy o sile lekkoatletycznej danego kraju? Czy jest to klasyfikacja medalowa, czy może klasyfikacja punktowa? W klasyfikacji punktowej zajmujemy piąte, a w klasyfikacji medalowej szóste miejsce. W obu wyprzedzają nas Niemcy, Wielka Brytania i Włochy.

Jeżeli chodzi o ilość medali to Polska reprezentacja uzyskała najlepszy wynik od 1966 roku i Mistrzostw Europy w Budapeszcie, gdzie Polacy zdobyli 15 medali. Co ciekawe aż 12 z 14 krążków zdobyły kobiety, a 10 ze wszystkich medali zdobyte zostały w konkurencjach biegowych, a tylko 2 w technicznych (+1 w chodzie i 1 w wieloboju).

Polscy medaliści Mistrzostw Europy:

• Złote medale: Aleksandra Lisowska, Wojciech Nowicki, Pia Skrzyszowska,
  • Srebrne medale: Natalia Kaczmarek, Ewa Różańska, Adrianna Sułek, Katarzyna Zdziebło, sztafeta 4 x 400 kobiet, sztafeta 4 x 100 kobiet,
  • Brązowe medale: drużyna maratonek (Aleksandra Lisowska, Angelika Mach i Monika Jackiewicz), Anna Kiełbasińska, Sofia Ennaoui, Anna Wielgosz, sztafeta 4 x 100 mężczyzn.