Kaczmarek
26 sierpnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wraca Diamentowa Liga z pięcioma Polakami na starcie


Po Mistrzostwach Świata w Oregonie oraz Mistrzostwach Europy w Monachium czekają nas kolejne lekkoatletyczne emocje. Na ekrany telewizorów wraca Diamentowa Liga, tym razem zagości w Lozannie. Szwajcarskiej publiczności zaprezentuje się pięcioro Polaków.

W niezwykle silnym biegu zobaczymy Natalię Kaczmarek, która wystąpi na swoim koronnym dystansie 400 metrów. Nasza zawodniczka już dwukrotnie w tym sezonie dwukrotnie schodziła poniżej 50 sekund, ustanawiając jednocześnie drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki – 49,86. Głównymi konkurentkami Polki będą Sada Williams z Barbadosu, Marileidy Paulino z Dominikany i Jamajka Candice McLeod, które również łamały w tym sezonie granicę 50 sekund. Williams jest wicemistrzynią świata, a Paulino zdobyła brąz w Eugene.

W biegu na 800 metrów kobiet stanie Anna Wielgosz, która będzie miała okazję powalczyć o rekord życiowy. Zawodniczka podczas ostatnich Mistrzostw Europy w Monachium zdobyła brąz, kolejny raz schodząc poniżej bariery 2 minut, jednak jak sama twierdzi nie jest to kres jej możliwości. Czekamy więc, trzymając kciuki, za kolejny rekordowy start. Okazja będzie niebywała, bo rywalkami będą bardzo dobre zawodniczki, wraz z Francuzką Renelle Lamote, która na mistrzostwach kontynentu pokonała Anię Wielgosz jedynie o 0,38s. W stawce będą również Amerykanka Allie Wilson, Brytyjka Jemma Reekie, Ugandyjka Halimah Nakaayi czy Słowenka Anita Horvat.

Oprócz Ani Wielgosz zaprezentuje się nam kolejny podopieczny trenera Jacka Kostrzeby – Michał Rozmys na swoim koronnym dystansie 1500 metrów. Co prawda Mistrzostwa Europy raczej nie były zadowolony z miejsca na ME, ale pamiętamy jego walkę na ostatnich metrach. Teraz wraca do walki z Jacobem Ingebrigtsenem oraz Kenijczykiem Timothy Cheruiyot.

Bardzo ciekawie zapowiada się również występ Damiana Czykiera, który również nie może zaliczyć ostatnich Mistrzostw Europy do udanych. W Lozannie będzie miał znakomitą okazję, żeby się odkuć. Jego głównymi rywalami będą Amerykanie: Grant Holloway i Trey Cunningham, czyli mistrz i wicemistrz świata z Eugene.

Oprócz naszych eksportowych biegaczy w Lozannie zobaczymy również Konrada Bukowieckiego w walce ze znakomitymi Amerykaninami Ryanem Crouser, Joe’em Kovacs i Josh’em Awotunde.

anna kielbasinska
Anna Kiełbasińska (New Balance TEAM ELITE)

Ze startu w Lozannie wycofała się Anna Kiełbasińska. Jak twierdzi sama zawodniczka, po Mistrzostwach Europy, gdzie zdobyła 3 medale (indywidualny na 400m, w sztafecie 4 x 100m oraz w sztafecie 4 x 400m) męczą ją „drobne urazy”. Trzymamy kciuki za powrót naszej reprezentantki.

Zawody w Lozannie rozpoczną się o godz. 18.00 i potrwają do 22.00. Będzie to jedenasty mityng Diamentowej Ligi w tym sezonie.

Możliwość komentowania została wyłączona.