26 sierpnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Sprinterskie derby Jamajki

Mityng Diamentowej Ligi w Lozannie zapowiada się ekscytująco. Na starcie pojawi się wiele gwiazd światowej lekkoatletyki, w tym znakomici polscy zawodnicy.

Niezwykle ciekawie zapowiada się też starcie w biegu na 100 m kobiet. Tutaj są trzy faworytki – Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson i Elaine Thompson-Herah.

Wszystkie osiągają w tym sezonie znakomite rezultaty i zdominowały światowy sprint. Na mistrzostwach świata Fraser-Pryce zdobyła złoto na 100 m i i srebro na 200 m. Jackson była najszybsza na dwusetce i druga na krótszym dystansie. Thompson-Herah wywalczyła brąz na 100 m.

Razem wywalczyły sześć indywidualnych tytułów mistrzyń olimpijskich. Najwięcej ma Thompson-Herah, która zdobyła cztery złota i jako jedyna zawodniczka w historii obroniła olimpijskie złoto na 100 m i 200 m.

Dwa tytuły mistrzyni olimpijskiej w konkurencjach indywidualnych ma Fraser-Pryce, która wygrywała 100 m w 2008 i 2012 roku. Jackson ma w dorobku dwa brązowe medale na 100 m i 400 m.

Jeśli chodzi o mistrzostwa świata to tu zdecydowanie przewodzi Fraser-Pryce. W indywidualnym dorobku ma sześć złotych medali. Jackson ma jeden, a Thompson-Herah, co może nieco zaskakiwać, nie została jeszcze mistrzynią świata.

Rekordy życiowe sprinterek są bardzo wysoko na listach wszech czasów. Thompson-Herah pobiegła w tamtym roku w czasie 10.54. To drugi wynik w historii, którym bardzo zbliżyła się do rekordu świata Florence Griffith-Joyner (10.49).

Trzecia na liście wszech czasów jest Fraser-Pryce jest trzecia. Również w poprzednim roku osiągnęła najlepszy wynik w karierze – 10.60.

Na szóstym miejscu za Amerykankami Carmelitą Jeter (10.64) i Marion Jones (10.65) jest Jackson, która w tym roku pobiegła 10.71.

Bieg na 100 m podczas Diamentowej Ligi w Lozannie rozpocznie się o 21:00.