16 maja 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Cesarz „namaszcza” swojego następcę – BUPA Great Run w Manchesterze


Art cesarz


Manchester Great Run to jeden z najważniejszych wyścigów ulicznych w Wielkiej Brytanii. Rozgrywany od 2003 roku bieg na dystansie 10 km, poprowadzony przez centrum Manchesteru, powstał z inicjatywy Brendana Fostera, brązowego medalisty olimpijskiego na 10000m z Montrealu, obecnie komentatora BBC. Od 2009 roku jest częścią Great City Games – wspaniałego święta sportu.

Przez ostatnie 3 lata w wyścigu mężczyzn zwyciężał cesarz – Haile Gebrselassie. W tym roku również przewodził stawce i był głównym faworytem do wygranej. Oprócz Haile na starcie stanęli m. in. Ukrainiec Sergey Lebid, 9-krotny mistrz Europy w przełajach, Craig Mottram z Australii, brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 5000m (2005, Helsinki), oraz Brytyjczyk Chris Thompson, aktualny wicemistrz Europy na 10000m z Barcelony.

Faworyt nie zawiódł i wygrał z czasem 28:10, wprawiając publiczność w zachwyt nie tylko świetnym bieganiem ale również wypowiedziami pełnymi optymizmu, radości oraz afirmacji życia i biegania. „To jest cudowne. Za każdym razem kiedy odwiedzam tę część świata jestem zachwycony. Publiczność jest zawsze fantastyczna, wszystko jest cudowne, poza pogodą!”

Drugi na mecie był Chris Thompson, który przybiegł 11 sekund za Haile, a trzeci linię mety osiągnął Sergey Lebid  z czasem 28:25. Równie ciekawe jak sam wyścig było to, co działo się po jego zakończeniu. Haile Gebrselassie w superlatywach wypowiadał się o Thompsonie: „Ten chłopak jest niesamowity, niesamowity, jest naprawdę super. W przyszłości to on będzie wygrywał. Sprawdziłem go, słuchałem jak oddycha kiedy był za mną.”

„Byłem zaskoczony. Gdybym nie zgubił go przed końcówką nie miałbym szans. Jest naprawdę wspaniałym zawodnikiem. Myślałem, że jest jak inni Europejczycy, ale on jest inny, mocniejszy.”

Thompson, który po latach zmagania się z kontuzjami wreszcie jest „na fali” nie ukrywał, że słowa Cesarza bardzo mu pochlebiają: „Takie słowa na pewno dodają mi dużo pewności siebie. To wspaniałe słyszeć to z ust kogoś takiego jak Haile – powiedział nawet, że jestem młody.”

Pewność siebie słychać w wypowiedziach Thompsona dotyczących przyszłości: „Następnym razem wrócę silniejszy. Będę coraz silniejszy. Świetnie, że jestem w takim miejscu, gdzie mogę myśleć o wygrywaniu wyścigów jak ten. Kilka lat temu nie byłoby to w ogóle możliwe.” W słowach Chrisa pobrzmiewa ta sama determinacja i wiara w sukces, co w słowach jego imiennika zza oceanu…

1. Gebrselassie ETH 28.10
2. Thompson GBR 28.21
3. Lebid UKR 28.25
4. Mottram AUS 28.36
5. Fagan IRE 28.39
6. J Walsh GBR 28.42
7. Overall GBR 28.49
8. Mellor GBR 28.50
9. Ledwith IRE 29.02
10. McLeod GBR 29.04
11. Draper GBR 29.09
12. Bouramdane MAR 29.17

Możliwość komentowania została wyłączona.