27 lipca 2017 Redakcja Bieganie.pl Sport

Biomechaniczny projekt badawczy w trakcie Mistrzostw Świata IAAF w Londynie 2017


Leeds Beckett University, we współpracy z IAAF, przeprowadzi największy biomechaniczny projekt badawczy w dziejach lekkoatletyki w trakcie tegorocznych mistrzostwach świata IAAF w Londynie.

Celem projektu jest wspieranie sportowców i trenerów w optymalizacji i ulepszaniu ich treningu i konkurencji.

W przeszłości prowadzono wiele projektów badawczych związanych z biomechaniką. Ale ten projekt, będzie większy i bardziej dogłębny niż jakikolwiek.

Dr Athanassios Bissas, wiodący badacz i międzynarodowy ekspert w kwestiach biomechaniki sportowej, poprowadzi zespół 40 osób z Carnegie School of Sport. Przy zastosowaniu 40 kamer, w tym 25 kamer o wysokiej szybkości filmowania i 15 kamer HD, „pokrytych” zostanie 17 konkurencji, z których większość będzie objęta pełną analizę biomechaniczną. Zespół analityków będzie działał przez całą noc, aby zapewnić szybkie pojawianie się wyników.

Pełna analiza biomechaniczna będzie przeprowadzona dla wszystkich finalistów w następujących konkurencjach: 100 m, 200 m, 400 m, 10 000 m, maraton, 3000 m prz. przeszkody, 100 m / 110 m płotki, 4 x 100 m, skok wzwyż, tyczka, skok w dal, trójskok, dysk, młot i oszczep.

W konkurencjach sprinterskich, materiał wideo zostanie poddany analizie w celu stworzenia danych biomechanicznych 3D, w tym takich jak: jak długość kroku, częstotliwość kroków, czas kontaktu z podłożem, kąty stawów i prędkości oraz inne ważne zmienne biomechaniczne.

Analiza konkurencji długodystansowych obejmie analizę zmian w poziomie zmęczenia w trakcie biegu na 10.000 m, kroku biegowego (foot strike) w trakcie maratonu, oraz technikę pokonywania rowu z wodą.

W analizie konkurencji rzutowych i skoków także zmierzonych zostanie szereg parametrów.

Wstępne dane będą dostępne dla trenerów w trakcie kongresu trenerów IAAF w dniach 7,8,9 i 10 sierpnia.

Możliwość komentowania została wyłączona.