27 lipca 2017 Redakcja Bieganie.pl Sport

MŚ24H: weryfikacja wyników. Polki ze złotem i rekordem świata!


Wydawać by się mogło, że emocje po mistrzostwach świata w biegu 24-godzinnym, które zostały rozegrane w dniach 1-2 lipca w Belfaście już opadły, jednak wyniki zostały oficjalnie zweryfikowane. Po zmianach okazało się, że drużynowy złoty medal przypadł Polkom! Na drugie miejsce indywidualnie awansował także Sebastian Białobrzeski! Korki od szampana strzeliły zatem ponownie.

Z czego wynikały kontrowersje oraz dlaczego oficjalne wyniki zostały opublikowane tak późno? Otóż zawody trwające 24-godziny zawsze narażone są bardziej na wszelkiego rodzaju awarie sprzętu elektronicznego, czy tzw. złośliwość rzeczy martwych. Nocą doszło do awarii monitora, system się zawiesił. Zliczał okrążenia, jednak nie można było ich na bieżąco odczytywać i weryfikować. Po kilku godzinach wszystko zostało przywrócone i wydawało się, że jest w porządku. Po zakończeniu zawodów i wykonaniu domiaru biegaczom na ostatnim kółku i zsumowaniu trzech najlepszych kilometraży (w przypadku Polek Patrycji Bereznowskiej, Aleksandry Niwińskiej i Moniki Biegasiewicz) okazało się, że biało-czerwone przegrały z Amerykankami o 662 metry! Nikt jednak nie narzekał, bowiem Bereznowska ustanowiła indywidualny rekord globu i sięgnęła po złoto, Niwińska ustanowiła kosmiczną życiówkę i po piorunującym finiszu sięgnęła po srebro, dodatkowo srebro drużynowe wywalczyli mężczyźni, a brąz indywidualny okraszony rekordem Polski przypadł Białobrzeskiemu.

Kilka dni po zawodach organizatorzy opublikowali elektroniczny zapis wszystkich pętli każdego zawodnika i pojawiło się wiele zastrzeżeń. Ekipy miały czas na złożenie protestów. Oficjele podjęli decyzje, że wszystkie okrążenia (około 40 tysięcy) zostaną żmudnie przeliczone ręcznie. Najpierw liczyła firma pomiarowa, potem komisja skrutacyjna i sędziowie. Po ponad 3 tygodniach opublikowano, oficjalne zmienione wyniki. Okazało się, że wcześniej system nie zliczył jednego okrążenia Patrycji, co dodało polskiej ekipie 1652 dodatkowe metry, które okazały się decydujące przy tak minimalnej różnicy. Tym samym Bereznowska, Niwińska i Biegasiewicz przebiegły łącznie 741 km i 886 m – co jest nowym, nieoficjalnym rekordem świata w drużynie. Poprzedni należał do ekipy amerykańskiej i wynosił nieco ponad 720 km. Należy podkreślić, że w medalowej drużynie były także Agata Matejczuk, Aneta Rajda i Milena Grabska-Grzegorczyk i choć w do klasyfikacji brana jest tylko pierwsza trójka, ich heroiczna walka, ambicja i silna wolna wpłynęły znacząco na końcowy wynik całej kadry biało-czerwonych.

Rozpatrzono także protest Sebastiana Białobrzeskiego i po zliczeniu okrążeń okazało się, że przebiegł on ostatecznie jedno okrążenie więcej i z wynikiem 267 km i 187 m awansował z trzeciego na drugie miejsce. Drużynowo nie zmieniło to miejsca biało-czerwonych, jednak na podium zamiast kadry USA wskoczyła Francja.

Można mieć oczywiście żal do organizatorów, że dopuścili do sytuacji, w której trzeba będzie przyznawać i odbierać medale – jednak trzeba też przyznać, że stanęli na wysokości zadania, aby oddać sprawiedliwości i wykonali tytaniczną pracę kilkukrotnie licząc i sprawdzając poszczególne rezultaty. Warto podkreślić, że w zawodach brało udział 400 biegaczy i każdy z nich przebiegł od stu do nawet  161 okrążeń parkowej pętli.

Dzięki złotemu medalowi w drużynie Polska awansowała na pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej kończąc 12. Mistrzostwa Świata w biegu 24-godzinnym z dorobkiem 2 złotych oraz 3 srebrnych medali. Wisienką na torcie były nieoficjalne rekordy świata Patrycji Bereznowskiej oraz drużyny kobiet.

Oficjalne wyniki MŚ24h Belfast:

Kobiety indywidualnie:
1. Patrycja Bereznowska (Polska)  – 259 km 991 m (rekord świata)
2. Aleksandra Niwińska (Polska)  – 251 km 78 m
3. Katalyn Nagy  ( USA) – 248 km 970 m

Mężczyźni indywidualnie:
1. Yoshihiko Ishikawa (Japonia) –  270 km 870 m
2. Sebastian Białobrzeski (Polska) – 267 km 187 m (rekord Polski)
3. Johan Steene (Szwecja) – 266 km 515 m

Kobiety drużynowo:
1. Polska    741 km 886 m (rekord świata)
2. USA        740 km 856 m
3. Niemcy   691 km 274 m

Mężczyźni drużynowo:
1. Japonia   786 km  463 m
2. Polska      766 km  934 m
3. Francja     758 km  599 m

Możliwość komentowania została wyłączona.