MBI20230727 1406
6 sierpnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Bieżnia

Maciej Wyderka mistrzem uniwersjady na 800m. Czy rośnie następca Kszczota i Lewandowskiego?

Po bardzo odważnym biegu Maciej Wyderka wygrał w finale rywalizacji na dystansie 800 metrów podczas rozgrywanej w chińskim Chengdu Uniwersjady. 21-letni Polak w deszczowych warunkach wytrzymał mocne tempo, które narzucił na drugim okrążeniu i ukończył bieg, wyprzedzając wszystkich rywali.

Wyderka przystępował do rywalizacji z siódmym rekordem życiowym na listach startowych, nie należał więc do faworytów biegu. Nie przeszkodziło mu to jednak zaryzykować i objąć prowadzenie tuż po ukończeniu pierwszego okrążenia. Nasz zawodnik wypracował sobie przewagę, której nie oddał już do końca biegu. Po sprinterskim finiszu tuż za jego plecami finiszowali Francuz Corentin Le Clezio ze stratą 0.08s oraz Algierczycy Oussama Cherrad i Zine el Abidine Laggoun, którzy we dwoje odbiorą brązowe medale.

8LUNN Jack PolettiAustria1:49.92

Cały bieg był bardzo wyrównany, a wszyscy zawodnicy wbiegali na metę w ciągu 1 sekundy, co jest dość niespotykane. Medal Wyderki to 12 medal polskiej reprezentacji, a piąty złoty.

Wyderka do tej pory była bardziej znany z występów na dystansie 1500 metrów. Właśnie w tej konkurencji wystąpił w tegorocznych Mistrzostwach Europy do lat 23 w Espoo, gdzie zajął ósme miejsce w finale. Dotychczasowe rekordy naszego reprezentanta to 1:46.83 na 800 metrów oraz 3:36.21 na 1500 metrów. Czy Maciej Wyderka pójdzie w ślady swoich starszych kolegów Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego?

Zdjęcie tytułowe: Marek Biczyk / PZLA