16 października 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Będzie drugi maraton w Warszawie?


Czy w jakimkolwiek mieście jest miejsce na dwa duże biegi maratońskie? Okazuje się, że według niektórych tak, gdyż już niedługo w Warszawie ma wystartować nowy bieg na dystansie 42,195 km organizowany przez firmę Orlen i to pomimo bardzo wysokiego poziomu organizacji Maratonu Warszawskiego.
Wydawałoby się, że maraton to impreza, która może stać się wspaniałą wizytówką miasta. I tak chyba naprawdę jest , gdyż nie bez powodu samorządy miejskie wspierają takie inicjatywy i bez większych przeszkód zamykają ulice, by te mogły stać się areną rywalizacji tysięcy biegaczy. Tak dzieje się w Paryżu, Berlinie, Nowym Jorku, Tokio, tak dzieje się też w Polsce, w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie. Nigdzie jednak nie spotykamy się z organizacją dwóch dużych, prestiżowych maratonów w tym samym miejscu, w tym samym roku. Czy Warszawa stanie się pewnym pionierem i czy w ogóle takie rozwiązanie ma rację bytu? 

mw2012 rzeka

Na początku rodzi się pytanie o genezę tego pomysłu. Dlaczego nie można zorganizować jednego, dużego, prestiżowego maratonu z wysoką frekwencją, bardzo dobrym poziomem sportowym i świetną organizacją? Okazuje się, że taki pomysł był. Firma Orlen, która chce zorganizować na wiosnę swój maraton zgłosiła się do Fundacji Maraton Warszawski z propozycją współpracy. Według Marka Troniny, który jest Dyrektorem Maratonu Warszawskiego słowo współpraca nie bardzo jednak pasuje do propozycji złożonej przez Orlen.

Marek Tronina, Dyrektor Maratonu Warszawskiego: "Koncern chciał niemal całkowicie przejąć organizację Maratonu Warszawskiego, a na to nie mogłem się zgodzić Tym bardziej, że wizja organizacyjna imprezy zaprezentowana przez Orlen znacząco odbiegała od tego, co przez lata robiła Fundacja MW."

Dyrektorowi Maratonu Warszawskiego nie ma się co dziwić. Razem z innymi pracownikami Fundacji Maraton Warszawski oraz wielu partnerom i wolontariuszom udało się stworzyć największą w Polsce, liczącą się w Europie imprezę maratońską. Co roku poziom i frekwencja imprezy rośnie, rekord maratonu w biegu mężczyzn stoi na wysokim poziomie (2:08:17). Ponadto maraton zyskał na atrakcyjności dzięki lokalizacji mety na Stadionie Narodowym. 

mw frekwencja 1

Marka Troninę zapytaliśmy także czy wobec decyzji o braku współpracy Fundacji z firmą Orlen Maraton Warszawski nie czuje się zagrożony ze strony nowo powstałej konkurencji?

Marek Tronina: "Nie, choć problem widzę w dezorientacji wśród osób postronnych, które zapewne nie będą w stanie zrozumieć w jakim celu, w jednym, niezbyt wielkim mieście, organizowane są dwa biegi maratońskie. "

Wydaje nam się także, że organizacja dwóch imprez tego typu w jednym mieście to duży problem dla samorządu (kolejny raz trzeba zamknąć ulice, rozważyć udzielenie kolejnej dotacji itp.) oraz innych polskich organizatorów wiosennych imprez maratońskich (Dębno, Kraków). To właśnie ci drudzy będą musieli zwiększyć działania promocyjne w celu przekonania biegaczy, aby swój wiosenny maraton pokonali u nich, a nie w Warszawie. Według nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się jednak, że nowy maraton nie nastawia się na bicie rekordów frekwencji, a na wysoki poziom sportowy. 

Lista maratonów 2012 (powyżej 400 zawodników)
15 kwietnia – 39. Maraton Dębno (1091)
15 kwietnia – Łódź Maraton Dbam o Zdrowie (1010)
28 kwietnia – 11. Cracovia Maraton (3014)
3 maja – Silesia Marathon (731)
20 maja – 30. Maraton Toruński (450)
15 sierpnia – 18. Maraton Solidarności w Gdańsku (630)
9 września – Koral Maraton w Krynicy Zdrój (485)
16 września – 30. Maraton Wrocławski (3900)
30 września – 34. Maraton Warszawski (6797)
14 października – 13. Poznań Maraton (5420)

Co jeszcze wiadomo o nowym biegu? Na razie niewiele, poza tym, że jego głównym sponsorem jest firma Orlen (od dłuższego czasu wspierająca czołowych polskich lekkoatletów, czołowe polskie imprezy lekkoatletyczne oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki) i tym, że zaplanowano go w terminie zbliżonym do Cracovia Maraton (kwiecień 2013). Zadaliśmy pytania firmie ORLEN, Biuro Prasowe przysłało nam następujące odpowiedzi:

1. Czy znana jest już data kiedy odbędzie się Maraton Orlenu?

Obecnie jesteśmy w trakcie konsultacji i przygotowywania założeń tego projektu.

2. Czy nie próbowali Państwo zostać po prostu sponsorem Maratonu Warszawskiego? Wg organizatora tego Maratonu, Państwa propozycja od razu zakładała całkowite przejęcie wszystkich decyzji dotyczących maratonu a nie współpracę na zasadzie sponsor-organizator

Nie jest naszą praktyką prowadzenie dialogu z obecnymi czy potencjalnymi partnerami biznesowymi poprzez media.

3. W nawiązaniu do poprzedniego pytania: skąd pomysł, żeby mieć własny maraton, czy wynika to z pasji do biegania członków Zarządu, czy jakichś marketingowych analiz?

Bieganie długodystansowe w ostatnich latach w Polsce rozwija się dynamicznie. Coraz więcej ludzi jest aktywnie zainteresowana tym rodzajem aktywności sportowej. Widzimy potencjał w tej dyscyplinie, w związku z czym rozważamy uwzględnienie jej w strategii promocji naszych marek. Jest to spójne z pozostałym działaniami, prowadzonymi przez PKN ORLEN, opierającymi się na wspieraniu polskich lekkoatletów, w tym maratończyka Henryka Szosta.

4. Czy ten maraton ma mieć jakaś specyfikę? Słyszeliśmy o tym, ze ma być szybki, na czym będzie to polegać?

Szczegóły odnośnie założeń wydarzenia będziemy podawać wraz z ewentualnym ogłoszeniem jego daty.

***

Jaka jest wasza opinia na ten temat? Czy jest miejsce na nowy maraton w naszym polskim kalendarzu biegowym? Rosnąca liczba maratończyków wskazuje na to, że tak i uda się we wszystkich wiosennych maratonach zebrać satysfakcjonującą organizatorów liczbę biegaczy. 

Możliwość komentowania została wyłączona.