15 lipca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Agent potwierdza: Asafa Powell był na dopingu


Potwierdziły się doniesienia o wykryciu środków dopingujących w organizmie Asafy Powella. Agent Jamajczyka poinformował, że próbka, którą pobrano od jego zawodnika podczas Mistrzostw Jamajki dała wynik pozytywny. Przypomnijmy, że w niedzielę na dopingu wpadli także Tyson Gay i Sherone Simpson.

asafa_i_gay.jpg

Asafa Powell to jeden z najlepszym sprinterów ostatnich lat, choć indywidualnie nigdy nie stanął na najwyższym stopniu podium dużej imprezy mistrzowskiej, to zawsze walczył o najwyższe cele. Do jego największych sportowych sukcesów zalicza się złoty medal olimpijski w sztafecie 4x 100 m (Pekin 2008) i tytuł mistrza świata wywalczony w tej samej konkurencji w Berlinie (2009). Jamajczyk dwukrotnie zajmował trzecie miejsce na mistrzostwach świata w biegu na 100 m (Osaka 2007, Berlin 2009) – dystansie, na którym w przeszłości był rekordzistą świata (lata 2005-2008).

Wiele wskazuje na to, że jego dorobek może się już nie powiększyć. W organizmie 30-latka wykryto niedozwolony lek stymulujący – oksylofrynę. – Potwierdzam, że próbki, które pobrano na mistrzostwach Jamajki dały wynik pozytywny – mówi Powell. – Chcę żeby sprawa była jasna, nigdy świadomie lub nieświadomie nie przyjmowałem żadnych środków lub substancji, które byłyby niedozwolone. Nigdy nie byłem i nie jestem oszustem. Mój zespół rozpoczął dochodzenie wewnętrzne. Współpracujemy też z odpowiednimi agencjami i organami ścigania, aby dowiedzieć się w jaki sposób zakazana substancja znalazła się w moim organizmie. 

powell1

Głos w sprawie wczorajszej wpadki zabrała także Sherone Simpsion – mistrzyni olimpijska z Aten w sztafecie 4x 100 m. Ona także nie ukrywała, że zbadane próbki dały wykazały obecność środków dopingujących – Jest to bardzo trudny czas dla mnie. Zostałam powiadomiona, że moja próbka moczu pobrana podczas mistrzostw Jamajki dała wynik pozytywny. Jako sportowiec wiem, że jestem odpowiedzialna za wszytko co znajduje się w moim organizmie. Zapewniam jednak, że wykryte środki przyjęłam nieświadomie. 

Na razie nie wiadomo czy w gronie pięciu podejrzanych Jamajczyków znalazł się Nesta Carter. Wiadomo jednak, że wśród podejrzanych nie ma Usaina Bolta.

Lekkoatletyka przeżywa teraz trudny okres. Na miesiąc przed startem Mistrzostw Świata z walki o medale wykruszają się kolejni zawodnicy, a głównym powodem wykluczającym znanych lekkoatletów jest doping. Wpadła Veronica Campbell-Brown, wpadli też świetni sprinterzy: Tyson Gay i Asafa Powell. Wcześniej niedozwolone środku wykryto w organizmie mistrzyni olimpijskiej na 1500 m – Asli Cakir Alptekin z Trucji. Kto będzie następny?

Możliwość komentowania została wyłączona.