28 września 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

35. PZU Maraton Warszawski – najważniejsze informacje


Już tylko godziny dzielą nas od startu 35. PZU Maratonu Warszawskiego – największego biegu na dystansie 42,195 km w Polsce. Przyzwyczajeni jesteśmy już do tego, że co roku impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie inaczej jest teraz, gdyż chęć udziału w warszawskim biegu wyraziło ponad 10 tysięcy osób!

mw frekwencja 1

Dotychczasowy rekord frekwencji w biegach maratońskich w Polsce został ustalony w ubiegłym roku w Warszawie – linię mety przekroczyło wówczas 6797 biegaczy. Teraz ten wynik może zostać poprawiony o kolejne kilka tysięcy, dzięki czemu Maraton Warszawski ma szansę dołączyć do pierwszej dziesiątki największych maratonów w Europie!

Zgłoszenia online do udziału w zawodach zostały już zamknięte, choć organizatorzy informują, że 200 spóźnialskich możliwe jeszcze zapisać się w dniach 27-28 września w Biurze Zawodów 35. PZU Maratonu Warszawskiego. Zapisywać będzie można się również do startu w Biegu na 5 km, do momentu wyczerpania limitu miejsc startowych. 
Biuro zawodów będzie czynne wyłącznie w dniach: 27 września (piątek) w godz.12:00 – 20:00 oraz 28 września (sobota) w godz. 10:00 – 20:00. Adres Biura Zawodów: Stadion Narodowy w Warszawie, al. Księcia J. Poniatowskiego 1.

Program imprezy
Program tegorocznego Maratonu Warszawskiego jest niezwykle bogaty, jak przystało na jubileuszową edycję największego biegu maratońskiego w Polsce. Rywalizacja zacznie się już w sobotę o godz. 12:00 Maratonem na rolkach. O godz. 16:00 będziemy świadkami wyścigu na dystansie maratońskim wózków sportowych typu hand-bike. Tego samego dnia na Stadionie Narodowym odbędą się bezpłatne seminaria biegowe. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w wieloboju sportowym, a ich rodzicie skorzystać z szerokiej oferty sprzętu sportowego podczas Expo Sport&Fitness 2013. W niedzielę, odbędzie się bieg towarzyszący maratonowi na dystansie 5 km. Jego uczestnicy wybiegną na trasę 30 minut po maratończykach.

fot. michal kucharski
fot. Michał Kucharski

Dla wszystkich zawodników, kibiców spędzających czas na trasie 35. PZU Maratonu Warszawskiego, PZU przygotował na płycie Stadionu Narodowego wiele atrakcji. Do dyspozycji odwiedzających PZU oddaje specjalny namiot medyczny „Przystanek Zdrowie”, w którym będzie można wykonać badania pulmonologiczne, pomiar cholesterolu oraz badanie poziomu cukru. Wiele emocji zapewni kino 5D, w którym można zobaczyć film w technice 3D, ukazujący brawurową i niebezpieczną jazdę samochodem oraz jej skutki. Na płycie stadionu znajdzie się także strefa zabaw dla dzieci oraz leżaki, umożliwiające odpoczynek po biegu lub wygodne kibicowanie. Będzie także możliwość zrobienia na miejscu indywidualnej, pamiątkowej koszulki biegowej.
28 września 2013 (sobota) 
10:00-20:00 – godziny otwarcia Biura Zawodów i Targów Sport&Fitness 
10:00-18:00 – Wielobój sportowy- aktywności dla dzieci i rodziców
12:00-18:00 – Seminaria biegowe
12:00 – Start Maratonu na rolkach 
14:00 – Dekoracja zwycięzców Pucharu Maratonu Warszawskiego
ok. 14:45 – Dekoracja zwycięzców Maratonu na rolkach
15:00 – Zamknięcie trasy Maratonu na rolkach 
16:00 – Start Maratonu hand-bike
18:00 – Dekoracja zwycięzców Maratonu hand-bike
18:00 – Zamknięcie trasy Maratonu hand-bike
29 września 2013 (niedziela) 
9:00 – Start 35. PZU Maratonu Warszawskiego (Most Poniatowskiego)
9:30 – Start Biegu na Piątkę (Mosty Poniatowskiego)
9:30-15:00 – Aktywności sportowe na płycie boiska 
9:30-15:00 – Wielobój sportowy- aktywności dla dzieci i rodziców 
ok. 12:00 – Dekoracje zwycięzców biegu na 5 km 
12:30 – Dekoracja zwycięzców 35. PZU Maratonu Warszawskiego 
13:00 – Mecze pokazowe koszykówki i rugby na wózkach 
15:30 – Zakończenie 35. PZU Maratonu Warszawskiego

Felix Limo i kilku innych zawodników rekordami poniżej 2:10:00 na starcie
Przez cały weekend, we wszystkich czterech biegach, będziemy mogli podziwiać zmagania sportowców światowego formatu. Na starcie 35. PZU Maratonu Warszawskiego zobaczymy Felixa Limo – wielokrotnego zwycięzcę największych maratonów na świecie (Chicago, Londyn, Berlin, Rotterdam), z rekordem życiowym: 2:06:14. Największą gwiazdą rywalizacji na rolkach będzie Aleksandra Goss – zdobywczyni Pucharu Świata w tej konkurencji. Dwukrotny zdobywca złotego medalu z igrzysk paraolimpijskich w Londynie: Rafał Wilk – pojedzie na czele maratonu hand-bike, a w Biegu na Piątkę zobaczymy wielokrotnego mistrza olimpijskiego w chodzie sportowym – Roberta Korzeniowskiego.

Więcej o faworytach biegu przeczytasz tutaj: Kto wygra 35. PZU Maraton Warszawski?

mw2011 sammy 1

Rywalizację maratońską najlepiej podziwiać na żywo, ale dla wszystkich, którzy nie mogą być na miejscu przygotowano transmisję z zawodów. Od startu do finiszu ostatniego zawodnika 
na www.maratonwarszawski.com będzie można śledzić przebieg imprezy. 

Wyścig o samochód

29 września, punktualnie o godz. 9:00, rozpocznie się wyścig o nagrodę specjalną 35. PZU Maratonu Warszawskiego – samochód Renault Captur. Nagroda jest tylko jedna. Trafi w ręce pierwszego mężczyzny albo pierwszej kobiety na mecie maratonu. Co zadecyduje o zwycięstwie?

18 minut i 28 sekund – tyle wynosi różnica czasu między najlepszymi czasami uzyskanymi kiedykolwiek w Polsce w biegu maratońskim przez kobietę (2:26:45, Karolina Jarzyńska, Łódź 2013) i mężczyznę (2:08:17, John Sammy Kibet, Warszawa 2011). Właśnie 18 minut i 28 sekund będzie punktem odniesienia w walce między najszybszym biegaczem i najszybszą biegaczką na mecie 35. PZU Maratonu Warszawskiego. Jeżeli różnica czasu między nimi będzie większa niż 18:28 – samochód trafi w ręce najszybszego mężczyzny. Jeżeli mniejsza – w ręce najszybszej kobiety.

Trasa biegu

Zawodnicy przebiegną ulicą Marszałkowską z Pałacem Kultury i Nauki, Aleją Tomasza Hopfera oraz Łazienkami Królewskimi. W trakcie biegu miną dziesiątki zabytków i ważnych stołecznych obiektów. Trasa tegorocznego Maratonu Warszawskiego sprzyjać ma również łamaniu rekordów. Meta biegu już po raz drugi będzie znajdować się na najnowocześniejszej arenie sportowej w kraju – Stadionie Narodowym.

Więcej informacji o trasie na: www.maratonwarszawski.com/node/70462

Strategia na bieg polecana przez bieganie.pl

Oczywiście na tak dużej imprezie nie zabraknie przedstawicieli naszego serwisu. Jak pewnie wiecie w tym roku przygotowaliśmy dla was specjalną strategię na ten bieg – tzw. NEGATIVE SPLIT, którą zainteresowało się naprawdę bardzo dużo osób. 

Więcej o całej akcji przeczytacie tutaj:
– 500 osób pobiegnie wg strategii Negative Split! Ostatnie rady,
– Komu po weekendzie zapłacimy 200 zł?
– „Negatywni” Pacemakerzy na Maraton Warszawski,
– Bieganie.pl płaci po 200 zł jeśli nie zrobisz życiówki w maratonie – szczegóły strategii NEGATIVE SPLIT,
– Zaplanuj strategię w maratonie, wstęp do NEGATIVE SPLIT.

Możliwość komentowania została wyłączona.