laredo
17 marca 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Yomif Kejelcha z imponującym czasem 26:37 na 10 kilometrów

Yomif Kejelcha z Etiopii zaimponował formą sportową, pokonując w sobotę w hiszpańskiej miejscowości Lardeo ugandyjskiego mistrza olimpijskiego z Tokio na 5000 metrów Joshuę Cheptegei. W biegu kobiet triumfowała Niemka Konstanze Klosterhalfen.

W sobotnie popołudnie na drogach Laredo odbył się jeden z najbardziej wyczekiwanych biegów, czyli bezpośredni pojedynek Yomifa Kejelchy z Joshuą Cheptegei, którzy mieli powalczyć o pobicie rekordu świata. Walka dwóch czołowych biegaczy świata zakończyła się już na pierwszych kilometrach za sprawą bardzo mocnego tempa, które narzucił Etiopczyk. Rekordzista świata w biegu na milę w hali po 5 kilometrach miał już 8 sekund przewagi nad najgroźniejszym konkurentem, mijając międzyczas w 13 minut i 11 sekund.

Niestety tempo biegu w drugiej części nieco osłabło, a rekord Rhonexa Kipruto 26:24 pozostał niepokonany. Jomif Kejelcha walcząc do samego końca, ustanowił nowy rekord życiowy wynoszący 26:37. Cheptegei zajął drugie miejsce z czasem 26:53, czyli prawie 20 sekund za zwycięzcą.