Eliud Kipchoge
9 listopada 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

World Marathon Majors 2022 – Kipchoge i Gebreslase wygrywają klasyfikację


Abott World Marathon Majors to cykl sześciu największych i najbardziej prestiżowych maratonów na świecie. Każdy zawodnik po ukończeniu maratonów w Berlinie, Tokio, Bostonie, Chicago, Londynie i Nowym Jorku dostaje specjalny medal. WMM oprócz medali za samo ukończenie prowadzi również w każdym sezonie klasyfikację najlepszych maratończyków cyklu, do których oprócz elitarnych maratonów zalicza się również Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata.

W tym roku WMM prowadził klasyfikację numer XIV, która rozpoczęła się od Tokyo Marathon 2022, a zakończyła na TCS New York City Marathon, który odbył się w ostatni weekend. Mistrzami każdej serii AbbottWMM są zawodnicy, którzy zdobędą największą liczbę punktów w zawodach kwalifikacyjnych w okresie prowadzenia punktacji. Podczas każdego okresu liczone są punkty z maksymalnie dwóch maratonów. Zawodnik musi wystartować w co najmniej dwóch zawodach w cyklu, aby zakwalifikować się do nagrody. Jeśli zawodnik zdobędzie punkty w więcej niż dwóch zawodach, punktowane są dwa najwyższe miejsca zawodnika.

Punkty są przyznawane po każdym wyścigu w następujący sposób:

 • 1. miejsce: 25 punktów ‍
 • 2. miejsce: 16 punktów ‍
 • 3 miejsce: 9 punktów ‍
 • 4 miejsce: 4 punkty ‍
 • 5 miejsce: 1 punkt

W klasyfikacji mężczyzn tegoroczne maratony World Marathon Majors zostały zdominowane przez zawodników z Kenii, która została pierwszym krajem w historii, który wygrał wszystkie sześć głównych maratonów w jednym sezonie. Zwycięzcami maratonów z cyklu WMM zostali:

 • Tokio: Eliud Kipchoge
 • Boston: Evans Chebet
 • Berlin: Eliud Kipchoge
 • Londyn: Amos Kipruto
 • Chicago: Benson Kipruto
 • Nowy Jork: Evans Chebet

Jak widać aż dwóch zawodników ma po dwa zwycięstwa, stąd w klasyfikacji mężczyzn widnieją dwa nazwiska na pierwszym miejscu. Klasyfikacja za rok 2022 wygląda następująco:

1.Eliud Kipchoge – 50pkt
1. Evans Chebet – 50pkt
3. Amos Kipruto – 41pkt
4. Tamirat Tola – 34pkt
4. Benson Kipruto – 34pkt
6. Bashir Abdi – 18pkt

W klasyfikacji kobiet sytuacja jest jeszcze ciekawsza, ponieważ mamy jedną zwyciężczynię – Gotytom Gebreslase, która zdobyła 34 punkty (wygrana podczas Mistrzostw Świata w Eugene i 3 miejsce w Nowym Jorku). Za Etiopką mamy natomiast aż siedem zawodniczek, które zgromadziły 25 punktów.

1.Gotytom Gebreslase – 34pkt
2. Ruth Chepngetich – 25pkt
2. Lonah Chemtai Salpeter – 25pkt
2. Brigid Kosgei – 25pkt
2. Peres Jepchirchir – 25pkt
2. Tigist Assefa – 25pkt
2. Yalemzerf Yehualaw – 25pkt
2. Sharon Lokedi – 25pkt

Według regulaminu w ramach takiej samej liczby punktów w walce o zwycięstwo decydują bezpośrednie pojedynki, liczba zwycięstw, a jeśli to nie przyniesie rozstrzygnięcia to decydują dyrektorzy biegów.

Możliwość komentowania została wyłączona.