Natalia Kaczmarek
9 listopada 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Drużynowe Mistrzostwa Europy w ramach Igrzysk Europejskich w Krakowie


Igrzyska Europejskie (European Games) po raz pierwszy odbyły się w 2015 roku w Baku. W zamyśle miały to być multidyscyplinarne zawody sportowe, na kształt tych organizowanych np. w Azji. Zawody odbywają się co 4 lata, rok przed Igrzyskami Olimpijskimi. Drugą edycję zawodów przeprowadził Mińsk, a w 2023 roku do grona gospodarzy organizatorów Azerbejdżanu i Białorusi dołączy również Polska.

Początkowo koszt organizacji zawodów, które odbędą się w dniach 21 czerwca – 2 lipca, miał wynieść 400 milionów złotych. Niestety już dziś wiadomo, że nie ma szans na zmieszczenie się w tym budżecie. Jak podaje Interia, która dotarła do raportu departamentu sportu i igrzysk europejskich urzędu marszałkowskiego, koszt organizacji krakowskich Igrzysk wyniesie nawet 1,7mld złotych. Ostateczne koszty poznamy pewnie już po zakończeniu imprezy, choć te wydają się dużą niewiadomą, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że nie wybrano jeszcze firmy, która ma przebudować stadion miejski, na którym ma odbyć się ceremonia otwarcia.

Igrzyska Europejskie w Krakowie rozegrane zostaną w sumie w 27 dyscyplinach, z czego niektóre będą bezpośrednimi eliminacjami do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Jeżeli chodzi o lekką atletykę to nowością jest rozegranie w ramach Igrzysk Europejskich Drużynowych Mistrzostw Europy wszystkich dywizji. Wcześniej zawody były dzielone na 3 poziomy, z których każdy rozgrywany był w innej lokalizacji. W Krakowie w pierwszych trzech dniach zawodów (20-22 czerwca) rozegrane zostaną zawody 2 i 3 dywizji.

medale polski mistrzostawa europy

Polska należy do pierwszej dywizji razem z Włochami, Wielką Brytanią, Niemcami, Hiszpanią, Francją, Portugalią, Czechami, Białorusią (opcjonalny start zależny od zniesienia sankcji), Holandią, Szwajcarią, Turcją, Finlandią, Szwecją, Grecją oraz Belgią. Ich zawody rozegrane zostaną w dniach 23-25 czerwca na stadionie śląskim w Chorzowie.

Dyscypliny Igrzysk Europejskich Kraków 2023 (21.06.2022 – 02.07.2022)

 1.  Lekkoatletyka ETC, Q
 2.  Tenis stołowy DQ
 3. Koszykówka 3×3 Q
 4. Kajakarstwo slalom EC, Q
 5. Kajakarstwo sprint EC
 6. Łucznictwo DQ
 7. Szermierka EC, Q
 8. Pięciobój nowoczesny EC, DQ
 9. Rugby 7 Q
 10. Teqball SHOW
 11. Triathlon DQ
 12. Padel SHOW
 13. Karate SHOW
 14. Kolarstwo górskie MTB EC,Q
 15. Biegi górskie TURNIEJ
 16.  Judo ETC, Q
 17. Breaking Q
 18. Taekwondo Q
 19. Kolarstwo BMX Freestyle EC, Q
 20. Kickboxing SHOW
 21. Boks Q
 22. Badminton ECR, Q
 23. Piłka ręczna plażowa TURNIEJ
 24. Piłka nożna plażowa TURNIEJ
 25. Wspinaczka sportowa Q
 26. Strzelectwo DQ
 27. Skoki narciarskie TURNIEJ
 • ETC – Mistrzostwa Drużynowe Europy
 • Q – kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024
 • EC – Mistrzostwa Europy
 • DQ – Bezpośrednie Kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024
 • SHOW – dyscyplina pokazowa, nieolimpijska
 • TURNIEJ – wydarzenie rozgrywane w randze turnieju

Możliwość komentowania została wyłączona.