marathonkenia
30 października 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

W Kenii też potrafią zorganizować biegi. 800 biegaczy na mecie maratonu w Nairobi

Standard Chartered Nairobi Marathon to święto biegania w stolicy światowego biegania, w ramach którego rozgrywane są zawody na dystansach 10 kilometrów, półmaratonu i maratonu. W sumie we wszystkich biegach wzięło udział ponad 12000 zawodników, w tym wielu zawodników spoza Afryki, dla których wyzwaniem było pokonanie samego dystansu oraz wysokość nad poziomem morza, na której znajduje się stolica Kenii (1700m n.p.m.).

Na najdłuższym dystansie najszybszymi okazali się Alphonce Kigen z wynikiem 2:10.22 oraz Evaline Chirchir z 2:24.31. Kigenowi do rekordu trasy zabrakło jedynie 10 sekund. W 2021 roku Kigen zajął drugie miejsce, jednak jak sam powiedział na mecie, postanowił bardzo ciężko trenować, a trzy ostatnie miesiące spędził na obozie w Kaptagat. Drugie miejsce zajął Moses Mwangi, a trzecie Lameck Kibiwott.

Wyniki maratonu mężczyzn Standard Chartered Nairobi Marathon 2023

1. Alphonce Kigen – 2:10:18
  2. Moses Mwangi – 2:10:26
  3. Lameck Kibiwott – 2:11:00

Wśród kobiet wygrała Chirchir, która debiutowała na dystansie maratońskim. 25-letnia zawodniczka w ubiegłym roku wygrała na dystansie półmaratonu, a teraz zapowiedziała starty w maratonach w Londynie oraz Berlinie.

Wyniki maratonu kobiet Standard Chartered Nairobi Marathon 2023

1. Evaline Chirchir – 2:24.31
  2. Aurelia Jerotich – 2:26.49
  3. Sheila Chepkech – 2:27.16

W sumie maraton ukończyło 800 zawodników. Wydawałoby się, że w Kenii wszyscy biegają maraton bardzo szybko, jednak czas 3 godziny złamało „tylko” 132 z 800 zawodników, a najwolniejszy Kenijczyk miał czas 7 godzin, 29 minut i 30 sekund.

Zwycięzcy biegów maratońskich zarobili po 2 miliony szylingów kenijskich, co w przeliczeniu na złotówki daje nieco ponad 55000zł.

Na krótszych dystansach triumfowali:

• półmaraton (5186 zawodników na mecie): Justus Kiprop z 1:02.39 oraz Jackline Chelal z 1:11.18,
  • 10 kilometrów (6581 zawodników na mecie): Stanley Njihia Kamau z 28.36 oraz Loice Chemnung z 31.54.