Delhi State Athletics meet
28 września 2023 Jakub Jelonek Newsy

Skandal dopingowy w Indiach. Zawodnicy uciekali przed kontrolerami


Jak podaje portal „The Indian Express”, gdy podczas lokalnych zawodów lekkoatletycznych w Indiach pojawiła się informacja o kontroli antydopingowej, zawodnicy zaczęli uciekać ze stadionu przed kontrolerami. Do finału biegu na 100 m stawił się tylko jeden uczestnik eliminacji, a zawodniczka, która ukończyła bieg z przeszkodami pobiegła dalej, by kontrolerzy nie mogli jej złapać! Część sportowców nie zgłosiła się do ceremonii medalowych, a ostatni dzień mistrzostw przerodził się w zabawę w kotka i myszkę pomiędzy kontrolerami i uczestnikami mistrzostw stanu.

Do kuriozalnej sytuacji doszło podczas mistrzostw stanu Delhi rozgrywanego w dniach 23–26 września bieżącego roku. Same zawody rozegrano na stadionie rozgrzewkowym głównego stadionu Jawaharlal Nehru w stolicy kraju Delhi. Zawody przemieniły się w ucieczki zawodników, pogoń za nimi kontrolerów i tajemnicze wycofywania się ze startów.

Filmik ze strzykawkami

Wszystko zaczęło się od udostępnienia w internecie filmiku wideo przedstawiającego toaletę, w której znajdowały się stosy zużytych strzykawek i igieł. Gdy rozeszła się wiadomość, że kolejnego dnia na zawody wpadli nagle urzędnicy Narodowej Agencji Antydopingowej (NADA), liczba uczestników zawodów spadła o połowę!

Do finału dostało się ośmiu biegaczy, ale we wtorek pojawiło się tylko trzech lub czterech. Taki jest stan rzeczy. W biegu z przeszkodami juniorów dziewczyna kontynuowała bieg nawet po przekroczeniu linii mety. Funkcjonariusz kontroli antydopingowej musiał ją gonić, aby pobrać próbkę – powiedział The Indian Express jeden ze starszych trenerów.

Nagłe kontuzje?

W finale biegu na 100 metrów mężczyzn wystartował tylko jeden sprinter! Lalit Kumar pojawił się samotnie w blokach startowych i wygrał oczywiście bieg. Powinien zresztą dostać specjalne wyróżnienie za uczciwość. Kumar powiedział, że pozostałych siedmiu sprinterów powiedziało mu, że cierpią na „skurcze” lub „naciągnięcie mięśni”.

lalit 1695817611541 original
Jedyny uczestnik finału biegu na 100 m ze swoim trenerem

Dla Kumara, który brał udział w swoich pierwszych zawodach seniorskich, nagłe zniknięcie innych zawodników otworzyło mu oczy. – Naprawdę nie mogłem się doczekać rywalizacji z najlepszymi zawodnikami, ale nikt się nie pojawił. Każdy bał się poddania się badaniu. Jako sportowiec czuję się bardzo zraniony i zawiedziony – powiedział dla The Indian Express.

Po raz pierwszy widziałem bieg na 100 metrów z tylko jednym uczestnikiem. Gdy tylko przybyli przedstawiciele NADA, liczba uczestników całych zawodów spadła do 50 procent – powiedział urzędnik związany ze sportem od trzydziestu lat.

Uciekli z finałów i ceremonii medalowych

W finale biegu na 100 metrów juniorów do lat 20 pojawiło się tylko trzech finalistów. W rzucie młotem chłopców do lat 16 wziął udział tylko jeden uczestnik.

Niektórzy sportowcy nawet nie pojawili się, aby odebrać medale – powiedział prezes Delhi State Athletics Association, Sunny Joshua.

Joshua przyznał także, że martwi się o osoby, które uciekły, ale niewiele mógł zrobić. – Naszym zadaniem jest edukowanie sportowców i trenerów, ale nie możemy stale monitorować, co robią podczas treningów lub za naszymi plecami. Doping w lekkoatletyce stanowi ogromne zagrożenie i zdecydowanie się temu sprzeciwiamy – dodał.

Czy będą jakiekolwiek reperkusje?

Jak informuje portal The Indian Express, we wtorek w toalecie stadionu można było znaleźć puste opakowania ampułek z rekombinowaną ludzką erytropoetyną (EPO), która jest stosowana jako środek poprawiający wydolność. Cała sprawa jest więc poważna, powodując poważne oskarżenia podważające czystość sportu w tym kraju. Przypomnijmy, że w przeszłości Indie zmagały się z poważnym kryzysem dopingowym chociażby w związku z igrzyskami Commonwealth. Czekamy na informację, czy w najnowszej sprawie zostaną wyciągnięte jakiekolwiek konsekwencje.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments