Shane Healy e1704821213317
18 stycznia 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Shane Healy z kolejnym rekordem świata masters

Irlandczyk Shane Healy poprawił rekord świata na 800 metrów w kategorii wiekowej M55. Na halowych mistrzostwach kraju masters w Athlone pobiegł w czasie 2:02.46. To kolejny rekord 56-letniego zawodnika, po tym, jak pobił rekord na 3000 metrów.

Poprzednim rekordzistą w hali był Francesco D’Agostino, który miał czas 2:06.04. Na otwartym stadionie najlepszy czas ma Niemiec Peter Oberließen, którego wynik 2:02.92 jest jednak gorszy od czasu Irlandczyka w hali. Healy pobiegł szybciej niż zwycięzcy mistrzostw w kategoriach wiekowych M40, M45 i M50.

Biegacz z Irlandii jest ostatnio w znakomitej formie. W tym roku poprawił też rekord świata weteranów na 3000 metrów, który przebiegł w czasie 8.47.71.

W latach 90. Healy należał do najlepszych na świecie biegaczy średniodystansowych. Jego rekord życiowy na 800 metrów wynosi 1:47.88 i został ustanowiony w 1996 roku. Rok później na 1500 metrów pobiegł w czasie 3:35.29. Startował też na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie, gdzie dotarł do półfinału.

Innymi weteranami z Irlandii, którzy wyróżnili się na krajowych mistrzostwach byli: Michelle Thomas i Dave Clarke. Ta pierwsza zdobyła dwa złote medale w kategorii K60 na 60 m (8.46) i 200 m (28.01). Clarke w grupie wiekowej M60 zwyciężył na 800 m (2:25.48) i 1500 m (4:52.64).