6 lipca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Największe imprezy biegowe na świecie


Czy wiecie ile wynosi rekord świata na 100 m w biegu na czworaka? Jaki jest najdłuższy dystans jaki kiedykolwiek został rozegrany na zawodach biegowych? Jak szybko można przebiec maraton trzymając w ręku łyżeczkę ze świeżym jajkiem? Odpowiedzi na te pytania zawiera księga rekordów Guinessa. Słynny informator dostarcza także wiedzy na temat największej imprezy biegowej na świecie.

bwawo 1
W Polsce największe biegi odbywają się w Warszawie

Bieganie to niezwykły sport dający możliwość wspólnej rywalizacji wyczynowcom i zupełnym amatorom. W jednym wyścigu na dystansie 10 km możemy spotkać rekordzistę świata, który dystans ten może przebiec w czasie poniżej 27 minut i początkującego biegacza, który potrzebuje na pokonanie tej samej odległości dwa, a nawet trzy razy więcej czasu. 

Niezwykłość biegania polega również na tym, że ten sport można uprawiać niemal wszędzie. Żeby zorganizować dużą imprezę biegową nie ma potrzeby budowania ogromnych i kosztownych aren sportowych, wystarczy wytyczyć atrakcyjną trasę w mieście, lesie, parku lub górach i już możemy zapraszać do siebie biegaczy. Ci na pewno przyjadą, gdyż w zawodach startują bardzo chętnie. Świadczą o tym liczby. Imprezy biegowe to bowiem jedne z nielicznych wydarzeń sportowych gromadzące na starcie kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy uczestników.

Chyba każdy biegacz zna najpopularniejsze biegi maratońskie na świecie (Berlin, Chicago, Londyn, Nowy Jork), w których co roku bierze udział ponad 30 tysięcy osób. To nie one są jednak rekordowe. Dużo większą liczbę biegaczy przyciągnęły na start mniej znane imprezy. Poznajcie kilka z nich.

Filipiny najbardziej rozbieganym państwem na świecie

Absolutnym liderem imprez biegowych – oczywiście pod względem frekwencji – jest bieg Kahit Isang Araw Lang Unity Run na Filipinach, który 22 stycznia 2012 roku zgromadził na starcie liczbę 209 tysięcy uczestników! Rekordową, choć oficjalnie zawody nie zostały wpisane do księgi Guinessa. Dlaczego? Dlatego, że dla inicjatora tego wydarzenia – Daniela Razola, prezentera lokalnego kanału telewizyjnego – celem nie było bicie rekordu a uświadomienie społeczeństwa, że dzięki wspólnemu biegowi mogą zdziałać wiele dobrego. Wówczas chodziło o wywarcie wpływu na Ministra Edukacji, by ten wyposażył publiczne szkoły w niezbędny sprzęt komputerowy. Cel udało się osiągnąć. 

Co ciekawe zawody Kahit Isang Araw Lang Unity Run w sumie połączyły aż 300 tysięcy osób, gdyż równocześnie w ramach tej samej akcji biegano także w innych państwach świata, m.in. w Brazylii, Danii, Kanadzie, Kenii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech i USA. Wszyscy startowali na trzech wybranych dystansach: 10 km, 5 km lub 3 km.

Drugie miejsce na liście największych imprez biegowych, choć oficjalnie jest to rekord Guinnesa, zajmuje A Run for the Pasig River organizowany… także na Filipinach. Rekordowe zawody odbyły się 10 października 2010 roku. Wystartowało w nich 116086 osób biorących udział w biegach na 10, 5 i 3 km.
A Run for the Pasig River to wydarzenie cykliczne (najbliższa edycja odbędzie się 6 października 2013 r.), którego celem jest przeprowadzenie kampanii informacyjnej i pozyskanie funduszy na rzecz ochrony rzeki Pasing. 

Bay to Breakers – wielki bieg, wielka impreza

Imprezą, która przez długi czas utrzymywała się na pierwszym miejscu największych biegów na świecie był bieg Bay to Breakers rozegrany w 1986 roku w San Francisco. Wystartowało w nim wówczas 110 tysięcy osób, co przez 24 lata było wynikiem niepobitym.

Bay to Breakers, w przeciwieństwie do swoich większych konkurentów z Filipin, jest imprezą biegową, która w swoim programie ma tylko jeden dystans – bieg na 12 km. Pod tym względem jest są to największe zawody w historii.

W amerykańskim kalendarzu biegowym impreza wyróżnia się nie tylko ze względu na frekwencję, ale także z uwagi na swoich uczestników. Zawody – co roku rozgrywane w trzecią niedzielę maja – przyciągają na start wielu przebierańców, a także… nudystów. Żeby poczuć klimat tego wydarzenia polecamy obejrzeć powyższy filmik, a także kilka nieoficjalnych relacji uczestników na YouTube, którzy nierzadko Bay to Breakers traktują jak jedną dużą imprezę (niekoniecznie sportową).

Europa także ma swoje duże biegi

Największym biegiem jaki kiedykolwiek udało się zorganizować w Europie jest bieg Cursa El Corte Ingles rozgrywany na ulicach Barcelony. Co roku startuje w nim kilkadziesiąt tysięcy osób – głównie dzięki temu, że start w imprezie jest bezpłatny.

Największą frekwencję hiszpańskich zawodów odnotowano w 1994 roku. Wtedy to na 11-kilometrową trasę wyruszyło 109457 zawodników. Tegoroczną edycję ukończyło 72047 osób.

Na europejskim podium plasują się także imprezy z Danii (półmaraton Broloppet z 92266 uczestnikami w 2000 roku) i Niemiec (JPMorgan Chase Corporate Challenge z 73719 zawodnikami w 2008 r.), a w czołówce są również inne zawody rozgrywane w Skandynawii: półmaraton Göteborgsvarvet w Göteborgu (59417 uczestników w 2011 roku), bieg przełajowy Lidingöloppet w szwedzkim Lidingö (43230 w 2011 r.) oraz brytyjski bieg półmaratoński Great North Run w Newcastle (54500 startujących w 2004 i 2010 roku).

Na świecie sławę dzięki dużej frekwencji zyskały także biegi w Sydney (City2Surf z rekordem 86696), Auckland (Round the Bays – 70000), Spokane (Lilac Bloomsday Run – 61298; startowały tu m.in. Dorota Gruca i Karolina Jarzyńska), Beirucie (United We Run – 60000), Vancouver (Vancouver Sun Run – 60000), Atlancie (Peachtree Road Race – 55000) i Boulder (Bolder Boulder – 54040).

Największy maraton

Specjalne miejsce w rankingu największych biegów mają maratony. To o nich najwięcej się mówi w kontekście rekordów frekwencji. Największy z nich odbył się w 2010 roku w Nowym Jorku. Wówczas to prestiżowy bieg ukończyło 45103 biegaczy. Inne maratony z grona World Marathon Majors mogą pochwalić się następującymi rekordami: Chicago – 37455 (2012), Londyn – 36748 (2012), Berlin – 35913 (2008) i Boston – 35868 (1996).

Biegami na dystansie 42.195 km, które ukończyło ponad 30 tysięcy zawodników są także maratony w Tokio (30170 w 2010 r.; od tego roku Maraton Tokijski jest członkiem WMM) i Paryżu (30815 w 2010 roku).

ny2011 2

Dla fanów biegów ultra warto dodać, że najwięcej uczestników z grona imprez rozgrywanych na dystansie dłuższym niż maraton zgromadził legendarny Comrades Marathon. W 2000 roku blisko 90 km te go biegu pokonało wówczas 20047 osób.

* Dla ciekawych podajemy odpowiedzi na pytania z nagłówka. Autorem rekordu w biegu na 100 m na czworaka jest Japończyk Kenichi Ito, który dystans ten pokonał w czasie 18.58. Najdłuższym biegiem jaki kiedykolwiek rozegrano na zawodach był bieg z Nowego Jorku do Los Angeles (5850 km) zakończony zwycięstwem Johnny’ego Salo (525:57:20). Rekord Guinnesa w biegu maratońskim z łyżeczką ze świeżym jajkiem należy natomiast do Dale’go Lyonsa i wynosi 3:47.

Możliwość komentowania została wyłączona.