IutI3Iwy Sheikh Zayed Road Dubai Run 1
18 stycznia 2024 Artur Kozłowski Sport

Największe imprezy biegowe na świecie. Ponad 100000 uczestników na mecie


Według Księgi Rekordów Guinessa najliczniejszym biegiem w historii był bieg pod nazwą Run for the Pasig River, który odbył się w 2010 roku w stolicy Filipin. Oficjalnie ukończyło go 116086 zawodników. Jednak czy to faktycznie był największy bieg w historii?

Bieganie to niezwykły sport dający możliwość wspólnej rywalizacji wyczynowcom i zupełnym amatorom. W jednym wyścigu możemy spotkać rekordzistę świata i zupełnie początkującego biegacza, który potrzebuje na pokonanie tej samej odległości dwa, a nawet trzy razy więcej czasu. 

Jednocześnie imprezy biegowe to jedne z nielicznych wydarzeń sportowych, gromadzące na starcie kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Każdy biegacz zna najpopularniejsze biegi maratońskie na świecie (Berlin, Chicago, Londyn, Nowy Jork), w których co roku bierze kilkadziesiąt tysięcy osób. To nie one są jednak rekordowe. Dużo większą liczbę biegaczy przyciągnęły na start mniej znane imprezy.

Oficjalne rekordy najliczniejszych biegów w historii

W ubiegłym roku największym biegiem, a właściwie eventem biegowym rozgrywanym w wielu miastach na świecie jednego dnia, był Wings for Life World Run, w którym wzięło udział 206728 zawodników. To rekordowa (zmierzona) liczba pod względem liczby uczestników w jednym wydarzeniu biegowym w historii.

Najliczniejsze biegi notuje również Księga Rekodów Guinessa. Pierwszą imprezą, która była wpisana do księgi w punkcie „największa liczba uczestników w evencie biegowym” był popularny w Stanach Zjednoczonych bieg pod nazwą Bay to Breakers. W 1986 roku w odbywającym się w San Francisco 12-kilometrowym wyścigu wzięło udział 110000 zawodników. Przez ponad 20 lat rekord ten nie był pobity, aż do 2010 roku.

04 26 11 2023 Hisham 1 scaled 1

10 października 2010 roku na Filipinach odbył się bieg wzdłuż rzeki Pasig. Do startu zapisało się niewiarygodne 160000 zawodników, jednak do mety dotarło 116086 biegaczy. Księga Rekordów Guinessa podaje, że zawody składały się z trzech biegów: na 3, 5 i 10 kilometrów, startujących z różnych miejsc, a kończących się na tej samej mecie.

Inną ponad 100-tysięczną imprezą biegową był hiszpański bieg Cursa El Corte Ingles na 11-kilometrowej trasie. Ten w 1994 roku ukończyło 109457 zawodników i to największy europejski bieg w historii. Na europejskim podium znajduje się również zeszłoroczny Royal Run rozgrywany w Kopenhadze na dystansach 10 i 5 kilometrów oraz 1 mili. 29 maja 2023 roku wzięło w nim udział 93620 zawodników. Brązowy medal zdobył w tej konkurencji półmaraton w Broloppet z 92266 uczestnikami w 2000 roku.

Nieoficjalne rekordy

W historii rozgrywane były również biegi, w których udział brała niezmierzona ilość biegaczy, a opierać możemy się jedynie na szacunkach. Jednym z nich był inny bieg rozgrywany na Filipinach Kahit Isang Araw Lang Unity Run, który 22 stycznia 2012 roku zgromadził na starcie liczbę 209 tysięcy uczestników. Co ciekawe zawody połączyły aż 300 tysięcy osób, gdyż równocześnie w ramach tej samej akcji biegano także w innych państwach świata, m.in. w Brazylii, Danii, Kanadzie, Kenii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech i USA. Wszyscy startowali na jednym z trzech wybranych dystansów: 10 km, 5 km lub 3 km.

Kolejnym nieoficjalnym rekordem jest zeszłoroczny Dubai Run, który według organizatorów ukończyło ponad 226000 zawodników. Dubai Run to bieg odbywający się w ramach imprezy Dubai Fitness Challenge, której celem jest przekształcenie Dubaju w jedno z najbardziej aktywnych miast na świecie i wsparcie jego szerszej wizji bycia najlepszym miastem do życia na świecie. W ramach Dubai Run biegacze pokonują główne ulice Dubaju na dystansach 5 i 10 kilometrów.

adamkszczot

Do powyższych liczb należy dodać również najliczniejszy bieg maratoński, którym był maraton w Nowym Jorku. W 2018 roku na starcie stanęło łącznie 53121 biegaczy, a ukończyło 52812 maratończyków. Był to również najwyższy wskaźnik ukończenia zawodów w historii tego biegu (99,4%).

Dla fanów biegów ultra warto dodać, że najwięcej uczestników z grona imprez rozgrywanych na dystansie dłuższym niż maraton, zgromadził legendarny Comrades Marathon. W 2000 roku blisko 90 kilometrów tego biegu pokonało 20047 osób.

Na polskim podwórku największym w historii biegiem był Bieg Niepodległości rozegrany na ulicach Poznania w 2018 roku, który ukończyło 22,5 tysiąca biegaczy. Cieszyć może fakt, że duże imprezy biegowe wciąż przyciągają ogromne rzesze zawodników, również tych początkujących, a jako redakcja bieganie.pl kibicujemy również tym najmniejszym biegowym inicjatywom, która łączą wszystkich biegaczy.

Artykuł zaktualizowany. Pierwsza wersja napisana przez Piotra Łudzika opublikowana została w 2013 roku.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Artur Kozłowski
Artur Kozłowski

Maratończyk z życiówką 2:10.58, olimpijczyk z Rio de Janeiro, zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon...tak było kiedyś, a teraz gość który łapie biegowe endorfiny w przerwach między byciem ojcem, prowadzeniem firmy i dzieleniem się biegowym doświadczeniem, współtwórca aplikacji biegowej www.planbieganie.pl