Fyv1A56WwAEewyO 1
20 czerwca 2023 Jakub Jelonek Newsy

Rozpoczęły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w Chorzowie


W dniach 20-25 czerwca 2023 na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozgrywane są Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce, będące częścią trzeciej edycji Igrzysk Europejskich, których gospodarzem jest Polska. Pierwsze trzy dni to rozgrywki drugiej i trzeciej dywizji, a w piątek do boju ruszą Polacy w dywizji pierwszej, którzy bronią tu złotego medalu, zdobytego również w Chorzowie w 2021 r.

Walka o medale, awans lub spadek

Drużynowe Mistrzostwa Europy zostały w tym roku włączone do Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, więc zawodnicy oprócz walki o medale i awans (lub spadek) do innej dywizji walczą również o medale igrzysk kontynentalnych. Według regulaminu trzy osoby z najlepszymi wynikami z całych zawodów (niezależnie, z której dywizji) otrzymają dodatkowo indywidualne medale Igrzysk Europejskich. Warto też dodać, że zawody nieco różnią się od typowych imprez mistrzowskich. W konkurencjach technicznych po 3 kolejkach do finału awansuje ośmiu najlepszych, którzy startują w kolejności uzyskanych wyników (najlepsi na końcu), a po pięciu kolejkach 4 najlepszych awansuje do finałowej, szóstej kolejki. W niej również walczą w kolejności od słabszych do mocniejszych. W skoku wzwyż i skoku o tyczce obowiązuje zasada maksymalnie czterech strąceń (dany zawodnik kończy wtedy swój udział w zawodach).

Trzecia dywizja na początek

Na początek sześciodniowych zawodów na Śląsku do boju ruszyli przedstawiciele trzeciej (najsłabszej) dywizji Drużynowych Mistrzostw Europy. Po pierwszym dniu na miejscach dających awans do dywizji drugiej znalazły się Austria, Irlandia i Izrael. W upalnych warunkach Austriacy zdobyli 159 punktów z trzema zwycięstwami, Irlandia ma o 3 punkty mniej, a Izrael ma 131 punktów, o 9,5 punktu wyprzedzając Maltę. Warto jeszcze dodać, że Irlandia została relegowana do najniższej dywizji, ponieważ nie wystartowała w DME dwa lata temu z powodu komplikacji związanych z pandemią koronawirusa.

tabela Dywizja 3
Pełna klasyfikacja Dywizji Trzeciej po pierwszym dniu

Historyczny wyczyn Gegi

Do historii chce zapisać się Luiza Gega, pierwsza mistrzyni Europy z Albanii, która wygrała już w Chorzowie bieg na 5000 m. Jeśli wygra jeszcze na 3000 m z przeszkodami, dogoni Bułgarkę Ivet Lalovą-Collionajbardziej utytułowaną lekkoatletkę DME z jej 11 zwycięstwami i dwoma drugimi miejscami.  

Samo zwycięstwo na 5000 m wcale nie przyszło łatwo. Na prowadzenie od startu wyszła urodzona w Kenii reprezentantka Izraela, mistrzyni Europy na 10000 m z 2018 r. – Lonah Salpeter. Gega utrzymała mocne tempo rywalki i na ostatnich 200 m ruszyła sprintem do mety, nie dając przeciwniczce szans. – Kiedy zobaczyłam tę dziewczynę z Izraela wiedziałam, że nie będzie to łatwy wyścig, bo to znana zawodniczka. Zwykle lubię biegać na czele, ale tym razem zdecydowałam się pozostać za jej plecami – powiedziała po biegu Albanka.  

Gega wygrywała w przeszłości na Drużynowych Mistrzostwach Europy na 800 m, 1500 m, 5000 m, a startuje w tych zawodach od 2010 r. Ma duże szanse na wygraną w tym roku na trójkę z przeszkodami, bo na listach wyprzedza kolejną zawodniczkę o ponad pół minuty z wynikiem 9:11,94.

Amel Tuka wygrywa doświadczeniem

Ze zwycięstwem na 800 m nie miał problemu występujący w trzeciej dywizji Amel Tuka z Bośni i Hercegowiny, który po dobrym finiszu uzyskał 1:49,25. – Doświadczenie było po mojej stronie tym razem i to definitywnie pomogło mi wygrać ten bieg. To dla mnie szczególne być Bośniakiem i jestem wdzięczny, że mogę być tutaj i reprezentować mój kraj – powiedział po biegu Tuka.

Węgrzy na czele dywizji drugiej

Po pierwszym dniu zmagań w dywizji drugiej, która odbywała się w sesji wieczornej, na czele znajdują się Węgrzy (159 pkt.) przed Ukrainą (138,5 pkt.) i Słowenią (122 pkt.).

tabela Dywizja 2
Pełna klasyfikacja Dywizji Drugiej po pierwszym dniu

Z ciekawszych wyników pierwszego dnia warto wymienić 50,67 na 400 m uzyskane przez Rumunkę Andreę Miklos (jej wcześniejsza życiówka wynosiła 52,07!). Ten wynik może dać jej medal IE indywidualnie, choć liczymy na udany występ Natalii Kaczmarek, a faworytką jest niewątpliwie Femke Bol.

Transmisja i wyniki Drużynowych Mistrzostw Europy Chorzów 2023

Transmisja zawodów odbywa się w TVP Sport (na stronie i w aplikacji mobilnej), a także na stronie European-Athletics.

Wyniki i program zawodów można sprawdzić tutaj.

Możliwość komentowania została wyłączona.