hassa
2 lutego 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Rekordzistka świata i wielka debiutantka. Znakomita obsada Maratonu w Londynie

Brigid Kosgei, Peres Jepchirchir, Almaz Ayana, Genzebe Dibaba, Sifan Hassan, Eilish McColgan, Yalemzerf Yehualaw i wiele innych świetnych zawodniczek – tak wygląda elita Maratonu Londyńskiego, być może najmocniejsza w historii biegu kobiet.

Kosgei dwukrotnie wygrywała Maraton w Londynie. To aktualna rekordzistka świata i wicemistrzyni olimpijska. Na igrzyskach w Tokio musiała uznać wyższość Jechirchir, która również będzie w tym roku startować w stolicy Wielkiej Brytanii. Na starcie pojawią się też zawodniczki, które do tej pory wielkie sukcesy odnosiły na krótszych dystansach. W 2016 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro Ayana zdobyła złoto na 10 000 m i brąz na 5000 m. Jej rodaczka Dibaba najwięcej medali zdobyła na 1500 m. Jest rekordzistką świata na tym dystansie.

TrainingRangeTCS Comp A Mobile

W maratonie zadebiutuje Hassan. Holenderka była jedną z największych gwiazd ostatnich igrzysk w Tokio. Zdobyła złote medale na 5000 m i 10 000 m, a także brąz na 1500 m:

Chcę tylko zobaczyć, jak dobrze mogę pobiec. Jestem osobą ciekawską. Absolutnie nie rozważałam przejścia na maraton na stałe, ponieważ nadal planuję ścigać się na stadionie – mówi Hassan.

Warto też śledzić poczynania McColgan. Na ostatnich mistrzostwach Europy Brytyjka zdobyła srebro na 10 000 i brąz na 5000 m.

Maraton w Londynie odbędzie się 23 kwietnia. Tytułu sprzed roku będzie bronić Yehualaw.