i 2
10 marca 2024 Bartłomiej Falkowski Newsy

Rekord Szwajcarii w maratonie – relacja z Maratonu w Barcelonie


Reprezentujący Szwajcarię Tadesse Abraham z 2:05:01 i Etiopka Degitu Azimeraw z 2:19:52 wygrali Zurich Marató Barcelona zaliczany do kategorii Gold World Athletics. W stolicy Katalonii była także redakcja Bieganie.pl, w ramach KieRUNku BarcelONa, którego partnerem jest On.

Mężczyźni półmetek zmagań minęli w dziesięcioosobowej grupie w czasie 1:02:47. Znajdowali się w niej wszyscy faworyci biegu z Abrahamem na czele. Na trzydziestym kilometrze biegu czołówka liczyła już tylko czterech biegaczy. Abraham i trzech Kenijczyków: Mike Kipkorir, Collins Kipkurui i Edmond Kipnegetich. Abraham zaatakował na około pięć kilometrów przed metą z łatwością urywając się trzymającemu go jeszcze Kipkurui.

Szwajcar, przyspieszając do samej mety umieszczonej pod łukiem triumfalnym w centrum Barcelony, wpadł na metę z czasem 2:05:01 oznaczającym nowy rekord Szwajcarii. Dla głównego sponsora imprezy, On, było to szczególne zwycięstwo, ponieważ Abraham to jedna z największych gwiazd marki.

MiejsceImię i nazwiskoKrajCzas
1.Tadesse AbrahamSUI2:05:01
2.Collins Kipkurui KipkorirKEN2:06:44
3.Edmond KipngetichKEN2:07:21

W biegu kobiet, grupa liderek była zdecydowanie skromniejsza, a prym wiodła największa faworytka, Degitu Azimeraw, która w przeszłości była najlepszą debiutantką w historii maratonu z czasem (2:19:26). Od tego czasu jednak jej życiówka poszybowała na poziom 2:17:58. Azimeraw, i jej rodaczki Shuko Wote, Meseret Meleka i Zinas Senbeta w połowie dystansu zjawiły się w 1:09:53. Już na kilkanaście kilometrów przed metą rywalki nie potrafiły utrzymać tempa faworytki. Azimeraw wygrała w 2:19:52 z ponad półtora minutową przewagą nad drugą Wote.

Miejsce Imię i nazwiskoKrajCzas
1.Degitu AzimerawETH2:19:52
2.Shuko Genemo WoteETH2:21:35
3.Meseret Dinke MelekaETH2:22:58

W biegu uczestniczyło prawie 20 000 biegaczy. Najszybszym Polakiem został Daniel Żochowski z 2:19:29 kończąc na 10. miejscu. Najlepszą Polką była Joanna Drewnicka – Ogrodnik z czasem 3:08:31.

Pełne wyniki

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cezary
Cezary
1 miesiąc temu

I tym samym Joanna Drewniaka ustanowiła fenomenalny rekord swiata w maratonie kobiet .2.08.41 musi robić wrażenie.Juz niebawem zapowiada atak na rekord swiata mężczyzn. Co za performance.

Bezaq
Bezaq
1 miesiąc temu
Reply to  Cezary

I po co takie głupoty wypisujesz? Co chcesz przez to osiągnąć ??? Jeżeli zrobić z siebie pośmiewisko, to ci się udało

Michał
Michał
1 miesiąc temu
Reply to  Bezaq

Zażartował sobie po prostu, po co się tak spinać? Całkiem zabawnie zresztą

Marian
Marian
1 miesiąc temu
Reply to  Bezaq

W rodzinie już widzą jak sztywno chodzisz czy w domu wyciągasz kija z dupy?

Marcus
Marcus
1 miesiąc temu
Reply to  Cezary

Pani Asia to jest kot 😃. Wygrała swoją kategorię K55.

Naczelny hejter
Naczelny hejter
1 miesiąc temu

Szwajcar…haha

Stefan
Stefan
1 miesiąc temu

Z dobrych źródeł mi wiadomo że Danieł Żochowski był 10 🙂 myśle, że warto podkreślić ten sukces bo rzadko mamy Polaka tak wysoko w martonie o takim zasìegu.

Aneta
Aneta
1 miesiąc temu

I moj mąż też tam biegł ❤️