wiernicka
11 sierpnia 2023 Jakub Jelonek Newsy

Pięć medali dla Polski – podsumowanie Mistrzostw Europy w Jerozolimie

Pięć medali zdobyła łącznie reprezentacja Polski podczas rozgrywanych w dniach 7–10 sierpnia w Jerozolimie mistrzostw Europy w kategorii wiekowej U20. Dwa złote medale zdobył Marek Zakrzewski (10,25 na 100 i 20,63 na 200 m), srebrny medal wywalczyła niespełna 17-letnia Zuzanna Wiernicka na 3000 m (9:21,40) i Zuzanna Maślana w pchnięciu kulą (16,90), a brąz zabierze do domu Maksymilian Szwed na 400 m (46,31). Ostatniego dnia mistrzostw bez medalu pozostały wszystkie cztery nasze sztafety.

Wyniki czwartego dnia ME

Ostatniego dnia mistrzostw na piątym miejscu zakończył skok wzwyż Jakub Walecki (215 cm). W finale biegu na 3000 m z przeszkodami 7. był z nowym rekordem życiowym Krzysztof Zieliński (9:02,65). Na 5000 m 9. była Aleksandra Szulska (16:57,54), a 15. Julianna Multan (17:15,23). W dziesięcioboju na 21. miejscu sklasyfikowano Artura Brzezińskiego (7084 pkt.). Na 400 m ppł nie ukończyła biegu Wiktoria Gadajska, która prawie połowę dystansu biegła na dobrej pozycji, ale później wbiegła w płotek i zakończyła swój udział w mistrzostwach.

Dobre wyniki z wcześniejszych dni

Tuż za podium w mistrzostwach w Jerozolimie uplasował się w skoku o tyczce zajął Michał Gawenda (5,30) i Julia Gruchała w biegu na 1500 m (4:20,19). Czwarty był także w rzucie dyskiem Wojciech Lewkowicz (58,98 m i rekord życiowy). Piąte miejsce w finale biegu na 110 m ppł zajął Patryk Kamionek (13,58), a siódme Oskar Bydoń (13,79). Czwarta w rzucie młotem była Maria Duszkiewicz (61,93 i rek. życiowy).

Dziewiąta w chodzie na 10000 m była Magdalena Żelazna (48:54,93). Piąty w biegu na 3000 m był Kamil Herzyk (8:49,84), a siódma na dystansie 3000 m z przeszkodami była Martyna Krawczyńska (10,27:55). Szósty w pchnięciu kulą był Mateusz Helman (18,82), a dziewiąta Olga Szlachta w trójskoku (13,01 m, wiatr +2,1 m/s).

Sztafety bez medalu

Za podium znalazły się też wszystkie nasze sztafety. Na 4×100 m Polki startujące z pierwszego toru w składzie Maja Łyskowska, Ewa Piaszczyńska, Oliwia Zimoląg i Paulina Kubis dobiegły na 5. miejscu (45,41), a nasza męska sztafeta w składzie Michał Gorzkowicz, Dawid Grząka, Cezary Łazowy i Sebastian Libura została zdyskwalifikowana za przekroczenie strefy zmian (Polacy z ósmego toru i tak dobiegli na 4. miejscu). W sztafecie nie pobiegł Marek Zakrzewski, który tak wyjaśniał swoją absencję na portalu X (dawnym Twitterze):

Tak, jak wspomniał mój Tata – przy rozgrzewce dwójka zdecydowanie odmawiała współpracy i zaniepokoiła mnie, oraz mojego trenera Tomka. Kosztem sztafety udało mi się ukończyć mistrzostwa bez (przynajmniej tak sądzę) poważnej kontuzji.

W biegach rozstawnych na 4×400 m Polki ukończyły na 5. miejscu (3:38,17). Międzyczasy naszych zawodniczek to: Dominika Duraj – 54,9, Lena Pajęcka – 54,7, Milena Thamm – 55,35 i Anastazja Kuś – 53,22.

Z kolei nasi sprinterzy w sztafecie 4×400 m zajęli szóste miejsce z czasem 3:09,30. Polakom zmierzono międzyczasy: Michał Kijewski – 49,1, Szymon Mikołajczak – 47,5, Adrian Wójciak – 47,24 i Maksymilian Szwed 45,43.

Najsłabsze mistrzostwa od 20 lat

W klasyfikacji punktowej zwyciężyli Niemcy (223,5 pkt.), przed Włochami (111,5 pkt.) i Brytyjczykami (103,5). Polska uplanowała się na czwartym miejscu z 88 punktami.

W klasyfikacji medalowej najlepsi byli Niemcy (23 krążki, 8 złotych) przed Szwedami (7 medali, w tym pięć złotych) i Czechami (8 w tym 3 złote). Polska znalazła się na 8. miejscu (5 medali w tym 2 złote). 5 medali to najgorszy dorobek Polaków na juniorskich mistrzostwach Europy od 20 lat (w 2003 Polacy też stali na podium pięciokrotnie). Kolejne mistrzostwa odbędą się w fińskiej miejscowości Tampere w 2025 r.

Pełne wyniki on-line mistrzostw Europy U20 w Jerozolimie.