Bez tytulu
26 października 2023 Jakub Jelonek Newsy

Najwyżej położona bieżnia na świecie


W Dubaju padł kolejny Rekord Guinnessa, dzięki położonej najwyżej na świecie ścieżce biegowej.  „Wasl’s Sky Track” znajduje się na wysokości 157 metrów nad ziemią, a widok z niej robi niesamowite wrażenie.

Dubaj to największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, położone na południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej. Liczy przeszło 3,5 miliona mieszkańców i jest także siódmym najczęściej odwiedzanym miastem świata (przykładowo w 2019 r. odwiedziło je 16,3 mln turystów). Dubaj zaskakuje też architekturą, a jednym z jej najsłynniejszych przykładów jest oddany do użytku w 2009 r. najwyższy budynek świata – Burdż Chalifa mający wysokość 850 m.

Sky Track Wasl

Tym razem Dubaj po raz kolejny zapisał się w Księdze Rekordów Guinnessa, tym razem za „Wasl’s Sky Track”. Obiekt wybudował Wasl, jedna z największych firm deweloperskich i zarządzających nieruchomościami w regionie. Rekord przyznano za bieżnię o długości 335 m zlokalizowaną na 43. piętrze w 1 Residences – luksusowym budynku mieszkalnym w ramach inwestycji Wasl1, umiejscowionej w okolicy Za’abeel.

O Wasl’s Sky Track

Wasl’s Sky Track znajduje się 157 metrów nad ziemią, na dachu 1 Residences. Ścieżka biegowa na dachu może być używana przez biegaczy i spacerowiczów. To nie tylko zachęca do zrobienia w tym miejscu treningu, ale też cieszenia się piękną panoramą okolicy. Dodatkowym atutem bieżni są bowiem wspaniałe widoki. Można z niej dostrzec takie miejsca jak: Burj Khalifa, Zabeel Park, Dubai Frame, Sheikh Zayed Road, stary Dubaj i Zatoka Perska.

FEATURED DUBAI SKY TRACK

Jesteśmy zachwyceni zdobyciem kolejnego Rekordu Guinnessa dla Dubaju. Jesteśmy zaszczyceni faktem, że Sky Track ma taki tytuł i cieszymy się, że poprawi on codzienne życie mieszkańców – powiedział Jego Ekscelencja Hesham Al Qassim, dyrektor generalny Wasl.

Ta bieżnia to nie tylko wyczyn inżynieryjny, ale symbol zaangażowania Dubaju w sięganie do nieba – zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Gratulujemy wszystkim zaangażowanym w to monumentalne osiągnięcie – dodał Talal Omar, przedstawiciel Księgi Rekordów Guinnessa i wiceprezes MENA.

Sky Track 1

Coraz więcej ścieżek biegowych w budynkach biurowych

Również w Toronto w Kanadzie w jednym z drapaczy chmur stworzono bieżnię, gdzie można wykonać swój trening w przerwie od pracy (można ją zobaczyć poniżej). Podobne miejsca znajdują się też w innych lokalizacjach na całym świecie i stają się coraz bardziej popularne. To z pewnością ukłon dla biegaczy-pracowników, którzy mogą w ten sposób szybciej zrealizować swój trening, nie tracąc czasu na dojazdy lub przedzieranie się przez miasto. Wydaje się to nieco lepszą opcją niż bieżnia ruchoma, choć z pewnością nie zastąpi to całkowicie treningu w terenie. Architekci coraz częściej myślą o użytkowych funkcjach nowych budynków, dostrzegając popularność i zalety biegania. Ciekawe, czy w Polsce doczekamy się takich rozwiązań, a może już takie znacie? Dajcie znać w komentarzach!

Zdjęcia: Dubai Media Office 

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
8 miesięcy temu

Nie najwyżej położona tylko na najwyższym piętrze albo budynku. Na pewno gdzieś w Andach są wyżej położone, ostatnio poziom tych artykułów jest mizerny a przynajmniej tytułów

Krzysztof
Krzysztof
8 miesięcy temu
Reply to  Marek

Marek ale Ty jesteś kozak, wiadomo, że w Andach bo an…. dach:)

Marek
Marek
8 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

Bo tytuły tych artykułów jak na wirtualnej Polsce

Krzysztof
Krzysztof
8 miesięcy temu
Reply to  Marek

Skąd wiesz?