17 marca 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

ME w Monachium bez Rosji i Białorusi


Zarząd Mistrzostw Europy w Monachium 2022 (EC2022) zgodził się poprzeć decyzję dziewięciu federacji sportowych i nie wyraził zgody na udział w zawodach rosyjskich i białoruskich sportowców, oraz działaczy.

Przewodniczący Zarządu EC2022 Libor Varhaník powiedział:

Zarząd podjął decyzję na posiedzeniu w Monachium we wtorek 15 marca. Rosyjscy i białoruscy sportowcy i działacze nie wezmą udziału w multisportowych Mistrzostwach Europy w Monachium 2022. Każda z federacji, która będzie uczestniczyć w naszej imprezie, już nie zaprasza rosyjskich i białoruskich sportowców do swoich eventów – zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), Niemieckiej Konfederacji Sportów Olimpijskich (DOSB) i innych międzynarodowych federacji sportowych. Nasz zarząd, po sprawdzeniu swoich przepisów, respektuje te decyzje.

Varhanik podkreślił pełne wsparcie dla Ukrainy.

– Jesteśmy zjednoczeni w potępieniu Rosji i solidaryzujemy się z Ukrainą i jej narodem. Uważamy, że to nie do pomyślenia, aby rosyjskie i białoruskie zespoły uczestniczyły w naszym wydarzeniu – zakończył przewodniczący.

Mistrzostwa Europy w Monachium 2022 odbędą się w dniach 11-21 sierpnia 2022 r. Zostaną zorganizowane przez miasto-gospodarza Monachium i dziewięć federacji. Poza European Athletics, który będzie odpowiadać za mistrzostwa w lekkiej atletyce, równolegle zawody odbędą się w 8 innych konkurencjach. Chodzi m.in. o wioślarstwo, gimnastykę artystyczną, triathlon czy siatkówkę plażową.

Możliwość komentowania została wyłączona.