b 12869
17 lutego 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Maraton w Sewilli z mocną elitą polskich biegaczy. Transmisja i wyniki na żywo


39. edycja maratonu w Sewilli przyciągnęła 12 tysięcy biegaczy z całego świata. Wśród maratończyków na trasie zobaczymy znakomitych zawodników, którzy będą walczyć o pobicie rekordów trasy wynoszących 2:04:43 u mężczyzn oraz 2:18:51 u kobiet. Polscy kibice mogą liczyć na ekscytujące chwile, kibicując bardzo silnej reprezentacji naszych zawodników.

Faworytami biegu będą jak zwykle zawodnicy z Afryki. Najszybszymi na listach startowych są Etiopczycy Asrar Hiyrden i Gadisa Birhanu Shumie, czyli zwycięzcy dwóch ostatnich edycji biegu. Oboje biegali już poniżej 2 godzin i 5 minut. Oprócz nich na trasie będzie aż 45 zawodników z rekordami życiowymi poniżej 2 godzin i 10 minut. Wśród Polaków zobaczymy Adama Nowickiego, Mateusza Kaczora i Artura Olejarza. Całą listę elity prezentowaliśmy kilka dni temu. (Zobacz też wypowiedzi Adama Nowickiego oraz Mateusza Kaczora przed maratonem).

Kobietą z najlepszym czasem na liście startowej jest 43-letnia Namibijka Helalia Johannes, brązowa medalistka Mistrzostw Świata pięć lat temu w Dosze. Wśród rywalek będzie miała bardzo mocne zawodniczki, a wśród nich silne grono polskich maratonek. O rekordy życiowe powalczą Izabela Paszkiewicz, Iwona Bernardelli, Anna Bańkowska czy Monika Jackiewicz.

Maraton w Sewilli rozwija się bardzo szybko. 12000 numerów startowych wyczerpało się na ponad dwa miesiące przed rozegraniem imprezy. Wśród zapisanych jest aż 5700 biegaczy z zagranicy. Maraton w Sewilli, ze względu na swoją bardzo szybką trasę i warunki meteorologiczne uznaje się za jeden z najlepszych do osiągania dobrych wyników. Przed biegiem zawodnicy oddadzą hołd kenijskiemu sportowcowi Kelvinowi Kiptumowi, rekordziście świata w maratonie, który w ubiegłą niedzielę zginął wraz ze swoim trenerem Gervaisem Hakizimaną w wypadku samochodowym w swoim kraju. Uczczenie ich pamięci odbędzie się przez 42. sekundy ciszy przed oddaniem strzału startera.

Budżet Maratonu w Sewilli wynosi 1.75 mln euro, z czego 180.000 przeznaczono na elitę i nagrody. Zwycięzcy biegu mogą liczyć na nagrodę w wysokości 15.000 euro, a dodatkowo za pobicie rekordu trasy można otrzymać 3.000 euro.

Wyniki na bieżąco będzie można śledzić w aplikacji, która jest do ściągnięcia na oficjalnej stronie maratonu w Sewilli.

Organizatorzy zapowiedzieli transmisję na kanale YouTube. W Polsce kibice będą mogli obserwować zmagania na trasie na kanale Eurosport 2. Start obu transmisji o godzinie 8.15.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments