halowe mistrzostwa polski 2022 swoboda 5
17 lutego 2024 Janusz Romanowicz Sport

Swoboda i Skrzyszowska z tytułami – relacja z 1. dnia halowych mistrzostw Polski w Toruniu

W Toruniu rozpoczęły się halowe mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Zgodnie z oczekiwaniami po złote medale sięgnęły Ewa Swoboda i Pia Skrzyszowska. Dla naszych lekkoatletek był to kolejny udany sprawdzian przed halowymi mistrzostwami świata w Glasgow.

Swobodne zwycięstwo

W finale biegu na 60 metrów Ewa Swoboda wygrała z czasem 7.05 s. To jej trzeci najlepszy wynik w tym sezonie. W eliminacjach sprinterka AZS-u AWF Katowice również była najszybsza – 7.09. Wicemistrzynią Polski została Krystsina Tsimanouskaya (AZS AWF Warszawa) – 7.25, która tylko o jedną setną wygrała z Magdaleną Stefanowicz (AZS AWF Katowice).

Dla Swobody to ósmy tytuł mistrzyni Polski na 60 metrów. Pierwsze złoto zdobyła już w 2015 roku, kiedy miała 17 lat. Później triumfowała w latach 2017-2019. Teraz odniosła swoje czwarte zwycięstwo z rzędu.

Pierwsze takie złoto

Nie było też niespodzianki w biegu na 60 metrów przez płotki. Tutaj wyraźne zwycięstwo odniosła wiceliderka europejskich tabel Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa). W finale jako jedyna pobiegła w czasie poniżej 8 sekund (7.91). W eliminacjach miała czas 7.99.

To jej pierwszy tytuł halowej mistrzyni Polski. W 2021 roku miała w tej konkurencji srebro. Rok później również została wicemistrzynią kraju, tyle że na dystansie 60 metrów.

Srebrny i brązowy medal zdobyły zawodniczki, które jeszcze startują w kategorii młodzieżowej – Weronika Nagięć (AZS AWF Kraków – 8.05) i Marika Majewska (AZS-AWF Gorzów – 8.13). Te dwie zawodniczki były najlepsze na ubiegłorocznych halowych mistrzostwach Polski.

Pozostałe wyniki

Oprócz najszybszej Polki, poznaliśmy też najszybszego Polaka na dystansie 60 metrów. Tytuł wywalczył Oliwer Wdowik (Resovia Rzeszów), który w finale miał czas 6.64. Drugi był Adrian Brzeziński (MKL Toruń) – 6.66, a trzeci Adam Burda (AZS AWF Katowice) – 6.73.

Poznaliśmy też rozstrzygnięcia w biegach na 1500 metrów. Wśród mężczyzn pierwsze dwa miejsca zajęli zawodnicy, którzy są jeszcze w grupie młodzieżowej. Wygrał Filip Rak (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole) – 3:49.54, który rok temu zdobył brązowy medal. Na drugim stopniu podium stanął Maciej Wyderka (AZS AWF Katowice) – 3:50.27. Podium uzupełnił Andrzej Kowalczyk (Kraków Athletics Team) – 3:51.03.

U kobiet tytuł obroniła Martyna Galant. Zawodniczka AZS-u Poznań wygrała z czasem 4:24.36. Na podium stały też: Weronika Lizakowska (Remus Kościerzyna) i Aleksandra Płocińska (4:26.42).

Pierwszego dnia mistrzostw odbyły się też eliminacje w biegach na 400 i 800 metrów. Na tym krótszym dystansie najlepszy wynik osiągnęła Marika Popowicz-Drapała (Zawisza Bydgoszcz) – 52.55. Drugi rezultat miała wracająca do szybkiego biegania Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice), która wynikiem 52.74 osiągnęła najlepszy wynik w sezonie. Z trzecim czasem awansowała Kinga Gacka – 53.46, a z czwartym Iga Baumgart-Witan – 53.48. Obie zawodniczki reprezentują BKS Bydgoszcz. Niedzielny finał zaplanowano na godzinę 18:44.

Na 400 metrów wśród panów najszybsi byli sprinterzy z województwa łódzkiego. Maksymilian Szwed (AZS Łódź) pobiegł w eliminacjach w czasie 46.84. To jego rekord życiowy i najlepszy w tym roku wynik w kraju. Drugi czas miał Mateusz Rzeźniczak (MKS Aleksandrów Łódzki), który także poprawił życiówkę – 47.09. Finał odbędzie się w niedzielę o 18:37.

Na 800 metrów najlepszy czas wśród panów miał broniący tytułu Mateusz Borkowski (AZS AWF Warszawa – 1:49.73). W finale zmierzy się m.in. z Patrykiem Dobkiem (MKL Szczecin) i Patrykiem Sieradzkim (Zawisza Bydgoszcz). Finał tej konkurencji zaplanowano na 18:25.

W eliminacjach kobiet najlepszy czas na 800 metrów miała Anna Wielgosz (Resovia Rzeszów – 2:04.73). Ona, a także Margarita Kaczanowa (AZS AWF Kraków) i Angelika Sarna (AZS AWF Warszawa) będą faworytkami do zdobycia złota. Finał biegu na 800 metrów kobiet rozpocznie się o 18:15.

Jutro odbędą się też finały w biegach na 200 i 3000 metrów, a także w sztafetach.