https resport.nl wp content uploads 2024 06 ANP 374259158
23 czerwca 2024 Iza Żaczek Newsy

Gil Roberts zawieszony na osiem lat. Czy to koniec kariery mistrza olimpijskiego?


Gil Roberts, amerykański lekkoatleta, członek złotej sztafety 4×400 m z Rio de Janeiro z 2016 roku i mistrz USA w biegu na 400m (44,53s) z 2014, został zawieszony na osiem lat za stosowanie dopingu. To już nie pierwszy przypadek zawieszenia sprintera podczas jego kariery sportowej.

Amerykański sprinter został zawieszony po raz pierwszy przez WADA w 2017 roku po uzyskaniu pozytywnego testu na obecność w organizmie probenecydu – substancji, która może maskować obecność innych środków dopingujących. Roberts przyznał wtedy, że probenecyd znalazł się w jego organizmie w wyniku pocałunku z dziewczyną, która przyjmowała lek na zapalenie zatok zawierający tę substancję. Argumentował, że nie wiedział o obecności tej substancji w jej organizmie i nie miał zamiaru świadomie naruszać przepisów antydopingowych. W wyniku tego tłumaczenia, Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) uznała jego wyjaśnienia i zdecydowała, że nie poniesie konsekwencji.

W 2022 roku Gil Roberts ponownie znalazł się w centrum uwagi z powodu naruszenia przepisów antydopingowych. W lipcu 2022 roku USADA ogłosiła, że sprinter został zawieszony na 16 miesięcy po pozytywnym teście antydopingowym na zakazaną substancję. U Robertsa wykryto ligandrol, który jest selektywnym modulatorem receptora androgenowego – stylumuje procesy anaboliczne czyli przyrost mięśni. USADA stwierdziła, że sportowiec przyznał się do naruszenia przepisów, a jego zawieszenie zaczęło się 19 marca 2022 roku.

Po raz kolejny lekkoatleta został skontrolowany we wrześniu 2023 roku i po raz kolejny wynik wyszedł pozytywnie. W jego organizmie wykryto między innymi ostarynę, która ma za zadanie zwiększać gęstość mięśni czy też wspierać mineralizację tkanek kostnych. Tym razem USADA nie miała litości i nałożyła na Robertsa zawieszenie na 8 lat. Czy dla Amerykanina to oznacza koniec kariery? W obecnej sytuacji możemy podejrzewać, że tak, ponieważ jego zawieszenie dobiegnie końca, kiedy będzie miał 42 lata.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Prawda
Prawda
19 dni temu

Teraz recydywistów łapie się dużo łatwiej. Kiedyś wyniki wszelakie jechały na koksie. Sprint, skoki , rzuty to była bułka z masłem. Wszyscy się podniecają jedna panią która straciła rekord . Wreszcie ..

Majki
Majki
19 dni temu

Najważniejsze, że kajdan na szyi konkretny…

Baltazar
Baltazar
18 dni temu

I po co dopuszczać złapanych wcześniej koksiarzy? Teraz na świętojańskim koksiarz Cosmas też biegł wrrrr