28 sierpnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Gardzielewski i Ostrowski najlepsi w Łodzi

W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej odbyła się 11. edycja Biegu Fabrykanta, Biegu Grohmana i Biegów Małego Fabrykanta.

W biegu głównym na dystansie 10 km zwyciężył Arkadiusz Gardzielewski. Na linię mety wbiegł w czasie 30:47. Gardzielewski to olimpijczyk z Tokio, a także dwukrotny uczestnik mistrzostw Europy w maratonie. Na mistrzostwach Polski seniorów wywalczył w sumie dziewięć złotych medali – dwa w maratonie, dwa w półmaratonie, jeden na 10 000 m, jeden na 5 km i trzy w biegu przełajowym. Gardzielewskiemu nie udało się pobić rekordu trasy, który od 2015 roku należy do Artura Kozłowskiego i wynosi 29:58.

Drugie miejsce z dużą stratą do zwycięzcy zajął Tomasz Osmulski (33:30). Mistrz Polski w przełajach z 2015 roku to rodowity łodzianin, który w przeszłości wygrywał przed własną publicznością Bieg Fabrykanta.

Gardzielewski i Osmulski to zawodnicy urodzeni jeszcze w latach 80. Zdecydowanie młodszy jest zdobywca trzeciego miejsca Jakub Czyżewski. 21-letni reprezentant klubu RKS Łódź pobiegł w czasie 33:40.

Wśród kobiet po raz drugi zwyciężyła Dominika Wiecha (38.41). Druga była Ukrainka Anna Kovalenko (40:43), a trzecia Żaneta Powolna (41:12).

Wcześniej odbył się Bieg Grohmana na dystansie mili. Zwycięstwo z rekordem trasy odniósł Filip Ostrowski (4:12). To kolejny reprezentant RKS-u Łódź, młodzieżowy mistrz Polski na 800 m i 1500 m.

Tylko sekundę za nim był Ukrainiec Mykola Mevsha. Podium uzupełnił Osmulski (4:31), który dwie godziny później z sukcesem wystartował w Biegu Fabrykanta.

Wśród kobiet Bieg Grohmana zdominowały Ukrainki. Zajęły trzy pierwsze miejsca. Wygrała Valentyna Veretska (4:57) przed Maryną Nemchenko (5:00) i Aliną Boszczuk (5:13).

Jeszcze wcześniej odbyły się Biegi Małego Fabrykanta. Rywalizowano w trzech grupach wiekowych: