doping
14 stycznia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Francuski maratończyk zawieszony za nieprawidłowości w paszporcie biologicznym


Nie tylko Kenijczycy mają ostatnio problemy dopingowe. W ostatnim czasie ogłoszono zawieszenie kilku Rosjan, a teraz na światło dzienne wyszło zawieszenie świetnego francuskiego biegacza Abdellatifa Meftaha.

Meftah aktualnie ma 41 lat i najlepsze lata dawno za sobą. Ostatni raz reprezentował swój kraj na Mistrzostwach Europy w Berlinie w 2018 roku, gdzie zajął 30 miejsce. Największe jego osiągnięcie to 6 miejsce w maratonie podczas Mistrzostw Europy w Zurychu w 2014 roku. Francuz może się też pochwalić niezłymi rekordami życiowymi 2:09.46 w maratonie oraz 1:00.46 w półmaratonie. Do końca swojej kariery nie zakończył, bo jeszcze w tym roku pobiegł 1:07.14 w półmaratonie w Marrakeshu.

Teraz będzie zmagał się z innymi problemami, ponieważ został tymczasowo zawieszony przez Francuską Agencję ds. Walki z Dopingiem (AFLD). Zawodnik został poinformowany, że w jego paszporcie biologicznym wykryto nieprawidłowości w latach 2014-2018, co doprowadziło do tymczasowego zawieszenia za „stosowanie zabronionych substancji lub metod”. Odpowiada to pośredniemu wykryciu przez paszport biologiczny – nie należy mylić tego faktu z pozytywnym wynikiem testu.

Do tej pory Francuska Agencja do Spraw Dopingu musiała polegać na Athletics Integrity Unit (AIU) w celu przetwarzania nieprawidłowych paszportów biologicznych. Obecnie, po zmianie przepisów może zająć się tym sama.

Meftah jest więc pierwszym sportowcem, którego nieprawidłowy paszport biologiczny będzie badany bezpośrednio przez francuski organ.

Możliwość komentowania została wyłączona.