badania
14 stycznia 2023 Mikołaj Raczyński Trening

Testy wydolnościowe za nami. Jak wyglądały badania?


Jesteśmy świeżo po badaniach uczestników eksperymentu „Tlenowa czy interwałowa” przeprowadzonych w Instytucie Sportu – Państwowym Instytucie Badawczym. Biegacze zostali dokładnie sprawdzeni pod kątem zdrowotnym i wydolnościowym, więc najwyższy czas zaczynać trening.

Badania diagnostyczne

Pierwszego dnia uczestnicy wykonane mieli dokładne i spersonalizowane badania krwi, o których decydował lekarz. Dzięki temu poza wynikami morfologii uczestnicy zostali przebadani min. pod kątem gospodarki żelazem, poziomem cholesterolu i zawartością minerałów.

Dodatkowo każdy otrzymał analizę składu ciała, która pozwoliła na określenie proporcji pomiędzy tkanką tłuszczową, tkanką mięśniową, nawodnieniem organizmu oraz zmineralizowaniem kości. Uczestnicy zostali też poddani badaniu DEXA, czyli densytometrii, która jest metodą obrazującą gęstość kości. Technika ta wykorzystuje podwójną wiązkę promieniowania rentgenowskiego będąc jednocześnie aż 20 razy bezpieczniejsza od zwykłego badania rentgenowskiego. Jest to badanie, które w szybki i sprawdzony sposób pozwala nam na stwierdzenie czy pacjent choruje na osteoporozę lub czy jest w grupie ryzyka.

Badania wydolnościowe

Drugiego dnia przeprowadziliśmy badania wydolnościowe. Protokół badania został specjalnie dobrany do naszej grupy. Badani zaczęli test od bardzo niskiej intensywności (biegu tempem 9km/h) i co cztery minuty przyspieszali o 1.5 km/h, aż do intensywności maksymalnej i tzw. odmowy (momentu wyczerpania). Tego typu test pozwala przeanalizować reakcje organizmu na wysiłek na wszystkich intensywnościach – od niskich do maksymalnych.

Podczas badania monitorowane były parametry krążeniowo-oddechowo, a dodatkowo po zakończeniu każdego etapu pobierana była krew kapilarna, która umożliwiła sprawdzenie stężenia mleczanu.

Takie badania wydolnościowe pozwalają na ocenę poziomu wydolności fizycznej, analizę zmian adaptacyjnych zachodzących pod wypływem treningu oraz wyznaczanie zakresów intensywności treningowej.

Co otrzymaliśmy dzięki tym badaniom?

  • wyznaczenie stref intensywności wysiłku;
  • określenie VO2 max., VE max., HR max;
  • analizę wykazującą ile tłuszczów, a ile węglowodanów wykorzystuje organizm na różnych intensywnościach; 
  • tempa progowe (próg przemian tlenowych i przemian beztlenowych);
  • wartości tętna na progu tlenowym i progu beztlenowym.

W kolejnym artykule przedstawimy konkretne wyniki badań wydolnościowych na przykładzie jednego z uczestników eksperymentu, a pierwszy plan treningowy pojawi się już jutro.

Wszystkie wymienione badania można przeprowadzać w Instytucie Sportu – Państwowym Instytucie Badawczym.


logo is

Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy

Wszystkie badania przeprowadzone były w Instytucie Sportu – Państwowym Instytucie Badawczym, który w swojej ofercie posiada bardzo szeroki zakres badań diagnostycznych z zakresu fizjologii, żywienia, biochemii i wielu innych

Możliwość komentowania została wyłączona.

Mikołaj Raczyński
Mikołaj Raczyński

Trener biegania. Zwolennik upraszczania treningu i sprowadzania biegania do maksymalnej dawki radości. W wolnych chwilach podbija scenę amatorskiego kolarstwa szosowego. Znany także jako Biegający Filozof.