masters
27 marca 2023 Jakub Jelonek Newsy

Drugi dzień HMŚ Masters w Toruniu. Mariusz Giżyński zwycięża w Crossie

Drugiego dnia rozgrywanych w Toruniu Halowych Mistrzostw Świata Masters poprawiono kolejne dwa rekordy świata, a Polska dorzuciła kolejnych 37 medali do swojego dorobku. Złoty medal w crossie na 8 km zdobył znany z maratońskich tras Mariusz Giżyński. Wciąż prowadzimy w klasyfikacji medalowej, choć po piętach depczą nam Niemcy. Już jutro trzeci dzień mistrzostw i kolejne szanse na obfite zdobycze medalowe.

Przewaga Europejczyków

Do mistrzostw zgłosiło się łącznie 4470 sportowców z całego świata, w tym około 3400 z Europy. Prawie 400 osób przyleciało z Ameryki Północnej i Karaibów, niewiele ponad 200 z Azji, około 90 z Afryki, prawie 70 z Ameryki Południowej i 45 z Australii i Oceanii.

Drugi dzień w Toruniu

Drugi dzień zawodów rozpoczęto już od godziny 8:00 rano, a zmagania rozgrywano do prawie 21:00. W dość niesprzyjających warunkach, od wczesnego rana, rywalizowali biegacze w biegach przełajowych (im później, tym biegały młodsze roczniki). Z kolei na hali rozegrano eliminacje biegu na 60 m i chód na 3000 m panów, a także półfinały w biegu na 400 m.

Rekordy świata poprawiły: Sumiko Yamakawa Imoto z Brazylii (w pchnięciu kulą, kat. W85) i Karla Del Grande z Kanady w biegu na 400 m w kat. W70.

Biegi przełajowe

W biegach przełajowych rywalizowano na 6 i 8 km, a zmagania odbywały się na 2-kilometrowej pętli. Dodatkowo w każdej kategorii liczyła się klasyfikacja drużynowa, gdzie sumowano wyniki trzech najlepszych uczestników biegu.

W crossie na 8 km w kat. W35 brąz zdobyła Patrycja Talar. Dwa medale na 8 km wywalczyli panowie w kat. M60: złoto wywalczył Ireneusz Kasprzak, a srebro Marek Dzięgielewski. Brązowy medalista z Włoch – Franco Torressani przegrał znacząco, tracąc do srebrnego medalisty prawie 30 sekund.

W kategorii M80 wicemistrzostwo świata zdobył Władysław Angiel, który wywalczył też srebrny medal wraz z drużyną M80 w składzie z Edmundem Sowińskim i Jarosławem Algierskim.

Złoty medal w biegu przełajowym na 6 km wywalczyła też Janina Rosińska w kat. W85, a srebro Barbara Prymakowska w W75.

Na 8 km srebro w kat. M55 zdobył Jan Rybarczyk, a brązowy medal n w kat. M45 wywalczył Grzegorz Kujawski. W kategorii M40 złoto wywalczył uznany maratończyk – Mariusz Giżyński, z brąz Zbigniew Kalinowski. W kategorii M35 brązowy medal przypadł Michałowi Filiciakowi.

12 medali drużyn

Drużynowo wywalczyliśmy aż 12 medali. W crossie na 6 km srebrny medal wywalczyli panowie w kat. M75 i w M80 (także srebro), a panie na 8 km zdobyły medale w kat. W55 (brąz) i W50 (srebro), a także w kat. W40 i W35 (srebrne medale). Również w kat. M65 zdobyliśmy srebro, a złoto przywieźli panowie w kat. M60. Srebro wywalczyli też przełajowcy w M50 i w M45. Złote medale zawiozą do domu również mężczyźni w M35 i w M40.

Klasyfikacja medalowa

Po dwóch dniach zmagań Polska wciąż znajduje się na czele klasyfikacji medalowej z 62 medalami (23 złote). Tuż za nami znajdują się Niemcy, którzy mają łącznie 71 medali i również 23 złote. Trzecie miejsce dzierżą Amerykanie z 32 medalami i 14 złotymi.

Jutro w sesji wieczornej odbędą się m.in. finały biegu na 400 m.