boston
14 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Zwyciężczyni Boston Marathon na dopingu!


Diana Kipyokei została tymczasowo zawieszona za stosowanie niedozwolonych substancji i odebrano jej zwycięstwo w Maratonie Bostońskim w 2021 roku. Na dopingu wpadła też inna Kenijka Betty Wilson Lempus. U obu zawodniczek wykryto obecność acetonidu triamcynolonu. Uznano też, że biegaczki utrudniały śledztwo w tej sprawie.

11 października 2021 roku Kipyokei jako pierwsza z kobiet przekroczyła linię mety w Bostonie w czasie 2:24:45. W tym samym roku Wilson Lempus triumfowała podczas Harmonie Mutuelle Semi de Paris.

W związku z dopingowym skandalem organizatorzy Maratonu Bostońskiego odebrali zwycięstwo Kipyokei. Tym samym pierwsze miejsce przypadło Ednie Kiplagat (2:25:09), która triumfowała też w 2017 roku. Na drugie miejsce awansowała Mary Ngugi (2:25:20), a na podium wskoczyła Monicah Ngige (2:25:32). Pomimo dyskwalifikacji całe podium i tak należy do Kenijek. 

Acetonid triamcynolonu jest zabroniony w ramach kategorii S9 WADA: glikokortykoidy. Według Athletics Integrity Unit glukokortykoidy są czasami stosowane w celach terapeutycznych, ale są niedozwolone w zawodach, ponieważ mogą zwiększać wydajność.

Od 2021 roku aż dziesięciu kenijskich sportowców otrzymało pozytywny wynik testu na obecność tej substancji. Ostatnio na dopingu wpadł też Mark Kangogo, zwycięzca Sierre-Zinal 2022.

Foto: Boston Marathon

Możliwość komentowania została wyłączona.