fitz
21 stycznia 2023 Janusz Romanowicz Newsy

Brytyjka nie wystartuje na mistrzostwach świata z powodów klimatycznych


Innes FitzGerald nie pojedzie do Australii na mistrzostwa świata w biegach przełajowych. 16-latka zrezygnowała z udziału z powodu obaw związanych z emisją spalin.

Reprezentowanie Wielkiej Brytanii w Australii to zaszczyt. Jednak z wielkim żalem muszę odrzucić tę szansę. Kiedy zaczynałam biegać, perspektywa mojego startu w mistrzostwach świata w biegach przełajowych wydawałaby się jedynie marzeniem, jednak rzeczywistość podróży napełnia mnie głębokim niepokojem – mówi FitzGerald

W grudniu Brytyjka startowała na mistrzostwach Europy w Turynie. W kategorii U20 zajęła 4. miejsce. Wówczas również odmówiła lotu samolotem, a jej podróż trwała ponad 20 godzin. Autokarem pojechała do Lille, a potem pociągiem do Turynu. Na miejscu jeździła rowerem.

FitzGerald należy do organizacji „Champions for Earth”. Składa się z grupy brytyjskich sportowców, którzy zwracają uwagę na zmiany klimatyczne na świecie:

Mieszkamy w domu na małej farmie. Uprawiamy owoce i warzywa, więc mój tata był szczęśliwy, że nie latamy – dodaje Brytyjka.

Mistrzostwa świata w biegach przełajowych mają się odbyć 18 lutego w Bathurst.

Foto: Innes FitzGerald (Facebook)

Możliwość komentowania została wyłączona.