babcia
4 sierpnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

92-latka została najstarszą kobietą, która ukończyła maraton


Mathea Allansmith może się pochwalić tytułem najstarszej zawodniczki, która przebiegła królewski dystans maratonu. Jak sama podkreśla biega sześć razy w tygodniu i planuje poprawiać kolejne rekordy.

W grudniu Amerykanka licząca wówczas 92 lata i 194 dni ukończyła maraton w Honolulu w czasie 11 godzin, 19 minut i 49 sekund. Teraz została oficjalnie wpisana na listę Rekordów Guinnessa. Dodajmy, że rok przed tym osiągnięciem przebiegła maraton w jeszcze lepszym czasie – 10 godzin i 48 minut:

Trenuję przez cały rok, ale zwiększam kilometraż na 18 tygodni przed maratonem. Tempo i liczba kilometrów na dzień treningowy będą się zmieniać, ale bez względu na wszystko, zakładam buty do biegania i wychodzę z domu sześć dni w tygodniu. Obecnie biegam średnio 36 mil tygodniowo (niecałe 58 km) – powiedziała niedawno zawodniczka w wywiadzie dla Guinness World Records.

Allansmith to emerytowana lekarka, która zaczęła biegać od 46. roku życia. Kariera zawodowa uzmysłowiła jej korzyści płynące ze zdrowej diety i aktywnego stylu życia, zarówno ciała, jak i umysłu:

Widzę bezpośredni związek między ruchem, a zdrowiem. Powiedziałabym, że mój zdrowy styl życia pozwolił mi utrzymać bardzo wysoką jakość życia – powiedziała.

Dodała, że pobicie rekordu świata było dodatkowo ekscytujące, ponieważ mogła to zrobić na trasie, którą tak lubi:

Maraton w Honolulu jest moim ulubionym maratonem, częściowo dlatego, że nie zamykają bramek w określonym czasie, co pozwala nawet najwolniejszym biegaczom ukończyć wyścig. To jeden z najlepiej zorganizowanych biegów. Fantastyczna rejestracja, organizacja i zarządzanie sprawiają, że udział w nim jest przyjemnością – mówiła rekordzistka.

Allansmith powiedziała, że planuje biegać w maratonach tak długo, jak to możliwe. Liczy też na kolejne rekordy świata. Teraz planuje zostać najstarszą kobietą, która pokona 10 km i półmaraton.

Foto: Guinness World Records

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
aabc
11 miesięcy temu

gratulacje dla niej, że się rusza, ale uważam, że jak coś uznać za rekord to można by w takim przypadku chociaż minimalny czas ukończenie zrobić, bo tutaj wychodzi poniżej 4km na godzinę… powyżej 16min na kilometr!!

Jajj
11 miesięcy temu
Reply to  aabc

Dobrze, ale ona ma 92 lata! 🙂 Która nasza babka tak szybko chodzi i która potrafi przejść tyle km z takim średnim tempem? 🙂