3525b9edbae736c2f8bcab3314c97a500000
6 czerwca 2024 Bartłomiej Falkowski Lifestyle

adidas? 4F? Kto i w czym wystąpi na Igrzyskach?


Jesienią zeszłego roku pisaliśmy o tym, że adidas rozpoczyna współpracę z Polskim Komitetem Olimpijskim. W materiałach promocyjnych można było zobaczyć wielu lekkoatletów ubranych w stroje niemieckiej marki. Kilka dni temu, również na naszym portalu pojawiła się informacja, że polscy lekkoatleci dalej będą startować w strojach 4F. Czy coś się zmieniło? Nie do końca, a wszystko wyjaśniamy poniżej.

Przez wiele lat, dla kibica lekkiej atletyki, wszystko było spójne i jasne. Lekkoatleci w strojach 4F podpisywali olimpijskie ślubowanie w siedzibie PKOL, mieszkali w wiosce olimpijskiej, a także mieli je na sobie, wchodząc na podium i przede wszystkim rywalizując w trakcie olimpijskich zmagań z Orzełkiem na piersi. Wszystkie te działania wynikały z dwóch umów. Jednej z Polskim Komitetem Olimpijskim i drugiej z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Nie było to jednak takie oczywiste dla postronnego obserwatora.

Wszystko zmieniło się jesienią 2023 roku. PKOL podpisał długoletnią współpracę z adidas. W komentarzach w sieci pod postami ze zdjęciami lekkoatletów można było znaleźć cały wachlarz opinii. Cześć osób była zachwycona, część neutralna, a część wyrażała opinie w stylu „szkoda polskiego 4F”. Na początku czerwca w mediach pojawiła się informacja o tym, że polscy lekkoatleci będą startować w strojach 4F. Wprowadziło to konsternację wśród części kibiców i wyciągnęli oni wnioski, że jednak coś się od jesieni zmieniło. Ale dla rywalizujących lekkoatletów nie zmieniło się nic.

4F Paris FOT. BORYS SYNAK 22

adidas jest sponsorem PKOL. W ramach umowy sponsorskiej marka dostarczy zawodnikom sprzęt, w którym olimpijczycy wystąpią między innymi w trakcie podróży, w wiosce olimpijskiej, oraz, mamy nadzieję licznie, w trakcie dekoracji medalowych na podium. Szef PKOL, Radosław Piesiewicz niedawno wspomniał, że 4F nie było nigdy faktycznym sponsorem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a za stroje PKOL musiał płacić. W przypadku adidas, firma zapewnia sprzęt, a także płaci w ramach umowy sponsorskiej.

Każdy polski związek sportowy ma natomiast swoich własnych partnerów sprzętowych, którzy dostarczają m.in. stroje do rywalizacji sportowej. W przypadku PZLA od dawna jest to 4F i nic się tu nie zmienia. Zawodnicy będą rywalizować w strojach 4F w trakcie stadionowych i ulicznych zmagań lekkoatletycznych, ale po ewentualne medale, wejdą na podium w stroju adidas. Co ciekawe w strojach jeszcze innej, polskiej marki BIZUU, wystąpią na ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nacz
Nacz
11 dni temu

Nic nie umiesz napisać bez poprawki i korekty i cenzury

Robert
Robert
11 dni temu

No daj spokój nie ma sensu nawet czytać takich hejtow bez sensu.

Marcus
Marcus
11 dni temu

Bartek, super robota w redakcji. Ciekawa tematyka artykułów, którymi nikt inny by się nie zajął. Dużo informacji ze świata pro.
A malkontentom i hejterom h.j w oko 😄

Truchtacz
Truchtacz
10 dni temu

Dobra robota. Artykuły na bieganie.pl dotykają wielu tematów. Lubię czasem poczytać jakieś merytoryczne komentarze (zwłaszcza te nieprzychylne, prowokujące dyskusje), ale to krytykanctwo pod postami jest nie do zniesienia.

P R
P R
11 dni temu

Joshua Cheptegei od lat puszcza oko do PZLA, że chciałby reprezentować Polskę dlatego biega w polskich strojach narodowych – w białej koszulce i czerwonych spodenkach. Niestety działacze nie widzą tej podprogowej wiadomości, a jemu samemu nie wypada się z tym oficjalne zwracać. Stąd, myślę, jego biało-czerwone barwy.

Jestem pierwszy
Jestem pierwszy
11 dni temu

najwięcej o patriotyzmie piszą ci co nie startują nigdzie a nie sportowcy 😄
skoro kogoś boli adidas itp. bo przecież jest 4f, to pytanie w czym, w jakich butach startują zawodnicy i ci co biegają masowo bo chyba nie w 4f 🤔😅
jeśli chodzi o same stroje, to faktycznie paskudne te od adi

Marcin
Marcin
11 dni temu

Może od razu zgodzimy się na starty pod flagą Niemiec lub UE? Po co tak się rozdrabniać, udawać że to w interesie, aby wnieść wkład, dla rozwoju i dla chwały. Przecież wszyscy wiedzą: „Niemiec płakał jak sprzedawał ” prawda?

Marcus
Marcus
11 dni temu
Reply to  Marcin

Jakim autem jeździsz i kogo wspierasz ? Na jakim telefonie pisałeś komentarz. Weź się zastanów…

Królewiec
Królewiec
11 dni temu
Reply to  Marcus

Piszesz jak😁 typowy polskojęzyczny. Tak politycy przez lata zrobili medialnie Polaczków w europejczykow, niebawem zajeb. Ci katastralny na rzecz hujni europejskiej

Marcus
Marcus
10 dni temu
Reply to  Królewiec

Piszesz jak😁 typowy konfiarz. Rozczarowany życiem, swoim krajem z pretensjami do rzeczywistości, z dużymi aspiracjami ale małymi umiejętnościami.

Michal
Michal
11 dni temu

Szkoda, że nie da się kupić.
Bluzy dla mężczyzn adidasa nie ma, kilku innych elementów też. 4f nie ma nic. Dla porównania w styczniu można było kupić stroje francuskie….

Gargamel
Gargamel
8 dni temu
Reply to  Michal

Jak będziesz w kadrze to dostaniesz a nie kupić.

Gargamel
Gargamel
8 dni temu

Czyli jak to się mówi burdel na kółkach.
A inne związki też mają innych sponsorów i co chwilę będziemy widzieć naszych w innych strojach i kolekcjach.

Jak Igrzyska to wszystko powinno być ujednolicone a nie prowizorka i burdelps manianos.

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.