natalia kaczmarek udowodnimy ze
6 czerwca 2024 Bartłomiej Falkowski Sport

Ruszają lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy – Rzym 2024


Już 7 czerwca w Rzymie wystartują Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce. Na Stadio Olimpico i ulicach Rzymu rywalizować będą czołowi sportowcy Europy. Nie zabraknie także licznej reprezentacji Polski. Poniżej garść informacji o tym, czego spodziewać się po imprezie obchodzącej w tym roku 90-lecie. 

Pierwsza edycja Mistrzostw Europy odbyła się w 1934 roku w Turynie. W całej historii mistrzostw reprezentacja Polski zdobyła 180 medali, w tym 57 złotych. Rzym był już gospodarzem Mistrzostw Starego Kontynentu 50 lat temu. W 1974 roku nasi lekkoatleci zdobyli 10 medali, a na najwyższym stopniu podium stanęli – Irena Szewińska (wygrała 100 i 200 metrów), dziesięcioboista Ryszard Skowronek i legenda biegu na 3000 metrów z przeszkodami Bronisław Malinowski. 

Nasza reprezentacja w tym roku liczyć będzie 96 zawodniczek i zawodników i jest to rekord w historii zmagań podczas mistrzostw Europy! W Rzymie złotych medali wywalczonych w Monachium w 2022 roku będą Pia Skrzyszowska w biegu na 100 metrów przez płotki i Wojciech Nowicki w rzucie młotem. Aleksandra Lisowska, która w Monachium wywalczyła złoty medal w maratonie, będzie go bronić na krótszym dystansie. Podczas ME na zmianę odbywa się rywalizacją w maratonie bądź półmaratonie.

Poza wyżej wymienionymi zawodniczkami, w konkurencjach biegowych, polskimi faworytami do medali są:

  • Natalia Kaczmarek – trzecia na tegorocznych europejskich listach na 400 metrów
  • Ewa Swoboda – szósta na tegorocznym europejskich listach na 100 metrów
  • Alicja Konieczek – trzecia na tegorocznych europejskich listach na 3000 metrów z przeszkodami
  • Aleksandra Płocińska – 1500 metrów (SB/PB 4:04,04)
  • Sofia Ennaoui – 1500 metrów (SB 4:04,45)
  • Filip Rak – 1500 metrów (SB/PB 3:33,74)
  • Damian Czykier – szósty na tegorocznych listach europejskich na 110 metrów przez płotki

Do tego dochodzą oczywiście tradycyjnie silne sztafety, w tym głownie sztafeta 4 x 400 kobiet i mieszana 4 x 400. W półmaratonie możemy trzymać kciuki za medal drużynowy kobiet.

W Rzymie zobaczymy kilkoro zawodników, którzy przewodzą na światowych listach w swoich konkurencjach. W bieganiu są to: Jakob Ingebrigsten – 1500 metrów oraz Keely Hodgkinson – 800 metrów. Dodatkowo w Rzymie rywalizować będą aktualni mistrzowie świata z 2023 roku. Jakob Ingebrigsten, który jest złotym medalistą na 5000 metrów wystartuje zarówno na 1500 jak i 5000 metrów a także jego rodak Karsten Warholm (400 metrów przez płotki) oraz Femke Bol (400 metrów przez płotki). Dodatkowo są to Katarina Johnson-Thomson (siedmiobój), Armand Duplantis (skok o tyczce), Miltiadis Tentoglou (skok w dal), Daniel Stahl (dysk), Yaroslava Mahuchikh (skok wzwyż), Gianmarco Tamberi (skok wzwyż). 

Ostatnie świetne wyniki podczas m.in. mitingów Diamentowej Ligi, a także bliskość Igrzysk Olimpijskich gwarantuje kibicom masę emocji związanych z walką na najwyższym poziomie. Wszystkie z nich będziecie mogli przeżywać wspólnie na kanałach bieganie.pl. Zapewnimy codzienne zapowiedzi i relacje z Mistrzostw, ciekawostki i wywiady.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bart
bart
11 dni temu

Nieźle, mocna obsada. Ewidentnie wprowadzenie nagród finansowych zrobiło swoje. Do tej pory ME w roku olimpijskim nie były traktowane poważnie przez większość federacji i zawodników elity. Będzie ciekawie.

fafik
fafik
11 dni temu

Pia Skrzyszowska, Ewa Swoboda i Natalia Kaczmarek to będą jedyne medale w konkurencjach biegowych.

Marian
Marian
11 dni temu
Reply to  fafik

Sztafeta kobiet jeszcze i mix.

Agnieszka
Agnieszka
7 dni temu

A czym jest maskotka? Ktoś wie? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat.

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.