Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij

Biegi etpowe – dlaczego warto

Każde zawody biegowe to dawka pozytywnej energii, niezapomniane emocje i walka z samym sobą. Z roku na rok w kalendarzach biegowych pojawiają się nowe pozycje. Mamy okazje sprawdzić swój czas na określonym dystansie np. w półmaratonie czy maratonie.

triada_zimowa_2018__fot_kgrabowski__57.jpg

 

Wielką popularnością cieszą się ostatnio również biegi przeszkodowe, które dają wielką frajdę pokonywania kolejnych kilometrów. Możemy również uciec z dala od miasta i sprawdzić się w biegach górskich w pięknych okolicznościach przyrody. My dzisiaj chcielibyśmy przedstawić wam nieco inny rodzaj imprezy biegowej. Chodzi o bieg etapowy, a najlepszym przykładem będzie Etapowa Triada, która odbywa się dwa razy w roku w Krościenku nad Dunajcem i jest największym tego typu biegiem górskim w Polsce.

Na początek kilka pytań i odpowiedzi na temat Triady.

Dlaczego warto wybrać się na bieg etapowy?


Biegi etapowe cieszą się dużą popularnością zarówno wśród rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem ponieważ mogą zrobić to w bezpieczniejszy sposób gdyż dzielą dłuższy dystans na kilka etapów, a zmęczenie jest porównywalne. Doświadczeni mogą natomiast potraktować etapówkę jako część przygotowań do głównego biegu sezonu.

Ile jest etapów do zaliczenia?


Jak sama nazwa Triady podpowiada etapy mamy trzy.

triada_zimowa_2018__fot_kgrabowski__03.jpg

Kiedy startują poszczególne etapy?

ETAP 1 – sobota rano
ETAP 2 – sobota wieczór
ETAP 3 – niedziela rano

Jak widać emocje biegowe wypełniają cały weekend. Odprawa przed zawodami odbywa się już w piątek wieczorem. Pakiety startowe można odbierać w piątek wieczorem lub w sobotę rano przed rozpoczęciem pierwszego etapu.

Jakie dystanse są do wyboru?


INTRO – łącznie około 30 km (16+5+10)
MARATON – łącznie około 45 km (16+11+18)
ULTRA – łącznie około 60 km (16+11+33)

Przy wybieraniu dystansu musicie pamiętać, że zawody odbywają się w terenie górskim, a płaskie 30 km to zupełnie co innego niż górskie 30 km. Warto jednak zwrócić uwagę, że pomiędzy etapami będzie chwila czasu, żeby nabrać sił na kolejny start.

Jaka jest przerwa pomiędzy ETAPEM 1 i 2?


Dla przykładu w sobotę ruszamy na trasę o godzinie 11:00, a etap wieczorny startuje o 19:00. Po ukończeniu ETAPU 1 powinno pozostać wam dobre 4-5 godzin na regeneracje.
 
triada_zimowa_2018__fot_kgrabowski__13.jpg

Jak widzicie formuła biegu nie jest zwyczajna ;) To jest właśnie najfajniejsze w biegach etapowych. Bardzo wiele czynników składa się na ostateczny sukces.

Poniżej przedstawiamy 3 argumenty, które naszym zdaniem wyróżniają Etapową Triadę spośród innych biegów i mogą zachęcić was do startu:

Ciekawa formuła imprezy


Właściwie formułę opisaliśmy już w pierwszej części tekstu. Jak widzicie nie ma nudy. Wyobraźcie sobie, że przybiegacie po solidnych kilkunastu kilometrach na metę pierwszego etapu, a już za kilka godzin trzeba stawić się na kolejnym starcie. Formuła etapowa wymaga dużej koncentracji na odpowiednim wypoczynku pomiędzy startami. Bardzo ważne jest dobre logistyczne przygotowanie. Koniecznie trzeba zabrać zapasowy strój i buty, który przez kilka godzin pomiędzy etapami może nie zdążyć wyschnąć. Fajnym dodatkiem i ukoronowaniem weekendowych zmagań jest medal, który otrzymujecie po ukończeniu każdego etapu. Na koniec tworzy on całość, czyli znak przebiegnięcia pełnej Triady.

Weekend w górach

Bazą zawodów jest malownicze Krościenko nad Dunajcem. Miejscowość leży na styku trzech pasm górskich, w których przebiegają poszczególne etapy biegu:

ETAP 1 – GORCE
ETAP 2 – PIENINY
ETAP 3 – BESKID SĄDECKI

Start w Etapowej Triadzie to świetny pomysł na spędzenie całego weekendu w górach. W przyszłym roku tak przedstawiają się terminy triadowych weekendów:

5-6 stycznia 2019 – edycja zimowa
1-2 czerwca 2019 – edycja TCT (ta cieplejsza Triada)

Atmosfera

Bieg etapowy daje niesamowitą możliwość przeżywania emocji przez cały weekend zarówno z innymi uczestnikami jak również organizatorami i wolontariuszami. Z każdym biegiem poznajemy się coraz lepiej. W końcu widzimy się w czasie tego weekendu kilka razy. Dzięki temu tworzy się świetny przyjacielski klimat w czasie trwania imprezy. Właśnie ten klimat co coś wyjątkowego co warto poczuć podczas weekendu z Triadą.

Na zakończenie zostawiamy linki do stron, gdzie możecie więcej przeczytać o Triadzie oraz film z edycji zimowej 2018, który jeszcze lepiej wprowadzi Was w klimat zawodów.

Oficjalne video 2018: https://www.youtube.com/watch?v=Su3utJap9m0
Oficjalna strona imprezy: www.etapowatriada.pl
Facebook:www.facebook.com/EtapowaTriada
Instagram:www.instagram.com/etapowatriada