Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Ćwiczenie 3

Ćwiczenie 3

Ćwiczenie dla biegaczy nr 3. Pracują mięśnie otaczające miednice,
bieganie.pl
03-07-2013
Prezentujemy kolejne ćwiczenie dla biegaczy minimalizujące ryzyko kontuzji. Ma ono za zadanie pobudzać mięśnie otaczające miednice, mięśnie pośladkowe oraz mięsień dwugłowy. Wykonujemy uniesienie bioder - 20x na prawą i lewą nogę. Wytrzymać 5-10 s.Ćwiczenie 1
Mięśnie brzucha oraz stabilizujące okolicę lędźwiową

Ćwiczenie 2
Mięśnie brzucha, poprzeczny i skośne oraz stabilizujące miednicę
Ćwiczenie 3
Mięśnie otaczające miednice, pośladkowe oraz mięsień dwugłowy
Ćwiczenie 4
Mięsień pośladkowy średni
Ćwiczenie 5
Mięśnie pośladkowe, stabilizujące miednicę
Ćwiczenie 6
Mięśnie czworogłowe, dwugłowe, stabilizacja miednicy
Ćwiczenie 7
Mięsień brzuchaty łydki
Ćwiczenie 8
Mięsień czworogłowy
Ćwiczenie 9
Mięśnie przywodzące uda
Ćwiczenie 10
Propriocepcja, równowaga

Dyskusja

Forum bieganie.pl - największe biegowe forum

 • Adam Klein | 28.01.2019
  Postaram sie znaleźć i wrzucić.
 • JakOszczedzic.pl | 28.01.2019
  Czy można gdzieś znaleźć ten film?
 • fizjo.biega | 14.07.2013
  Bardzo dobry materiał!

  Biegacze bardzo często tylko biegają, natomiast zapominają o innych elementach.

  Podstawowe elementy redukcji ryzyka kontuzji to:
  - siła
  - prawidłowy zakres ruchu
  - kontrola motoryczna

  Tak w największym skrócie!
 • Aguz | 14.07.2013
  A czy ktoś słyszał coś o rzepce dwudzielnej? Czy jest przeciwwskazaniem do biegania?
 • Adam Klein | 08.07.2013
  hassy

  Nawet wśród biegaczy początkujących są zupełnie różne przypadki.
  Może się trafić gość, który mając słabe mięśnie zapuszczone od wieloletniego siedzenia przy komputerze jest jednak w stanie pobiec w teście Coopera powiedzmy 3000m. Koledzy poklepią go po ramieniu, powiedzą "gość jesteś" - to on rzeczywiście dowali do pieca i szybko okaże się, że powstaną jakieś kontuzje przeciążeniowe związane właśnie ze słabością mięśni. Czyli to jest przypadek 1. Na szczęście mięśnie reagują bardzo szybko na pracę i szybko się wzmacniają.

  Przypadek drugi to jest przypadek osoby, która nie jest siebie pewna, swoich możliwości, zdrowia. Nastraszyliśmy ją teraz i się zaczyna wahać, czy nie zrobi sobie krzywdy. Nic nie poradzimy na wahanie, jeśli sie waha to znaczy, że ma jakieś podstawy i niech sie po prostu więcej do tych ćwiczeń przykłada.

  Reasumując - nie ma jakiegoś takiego jednego przekazu, każdy musi myśleć za siebie.
 • hassy | 08.07.2013
  Interesujący i poglądowy materiał, dzięki :)

  Jedyne w czym się zapętliłem to jaki komunikat wysyłamy (chcemy wysłać) osobie początkującej, zainspirowanej historią pani Anety. Mamy bowiem, o ile dobrze rozumiem, taką sytuację: pani Aneta od razu na 1. treningu pobiegła non-stop 30 minut pomimo tego, że miała słabą kondycję i słabe mięśnie - postąpiła więc w sposób, który zwykle jest odradzany jako ten, który zwiększa ryzyko kontuzji (co przyznaje sam wcześniejszy artykuł o pani Anecie). Zarazem oferuje się pani Anecie i osobom w podobnej sytuacji serię fajnych ćwiczeń, które minimalizują ryzyko kontuzji. Jako przygotowanie do (części) tych ćwiczeń jest zalecana rozgrzewka, której - jak słusznie pisze Adam - doskonałą formą jest po prostu truchtanie, czyli wolny swobodny spokojny bieg.... czyli to, co i tak jest zwykle zalecane osobie początkującej.

  Czyli jaki jest ten komunikat? Możesz sobie świeży i słaby biegaczu śmiało dać do pieca a zwiększone ryzyko kontuzji zrównoważysz dodatkowymi ćwiczeniami na zmniejszenie ryzyka kontuzji? Innymi słowy: możesz swojemu ciału jednocześnie robić kuku ciężkim (jak na Twoją fazę i siłę) treningiem oraz - aby mu osłodzić życie - jednocześnie fundować dodatkowe wyzwania, które w perspektywie mają uchronić je przed kuku?

  A może chodzi o komunikat, żeby jednak zaczynać spokojniej i ostrożniej niż pani Aneta i trenować w sposób nierodzący nadmiernego ryzyka kontuzji, oraz jednocześnie wzmacniać ciało dodatkowymi bajerami... No bo ta ogólna sprawność jest niewątpliwie istotna w bieganiu (a nie tylko mięśnie służące bezpośrednio do biegania wzmacniane przy okazji i poprzez samo bieganie)... Albo w ten sposób niecierpliwi mogą sprawy trochę przyspieszyć i być gotowym szybciej na więcej... Albo to dzięki ćwiczeniom ze sprawnego truchtacza robi się sprawny biegacz (tj. bez takich ćwiczeń, samym truchtaniem, trudno przejść na wyższy etap szybkiego, sprawnego, wydajnego biegu, poprawić wyniki itd.).

  Zestawiając niniejszy artykuł z historią pani Anety, ja osobiście wyraźniej widzę komunikat 1 niż 2. Czy tak, czy coś pokręciłem? :)
 • Adam Klein | 08.07.2013
  Nie wszystkie z tych ćwiczeń są równie wymagające, czasami wg mnie leżąc czy siedząc przed telewizorem można sobie je porobić. bez konieczności jakiejś specjalnej rozgrzewki.
  Ale te bardziej wymagające (np to na propriocepcję z naskokiem) najlepiej kiedy jesteś rozgrzany, czyli po treningu. Generalnie po bieganiu najlepiej robić wszystkiego rodzaju rzeczy dodatkowe, chyba, że ta rzecz dodatkowa jest sama w sobie dużym treningiem wtedy trzeba ją zrobić oddzielnie, ale też sie trzeba rozgrzać, a najlepsza rozgrzewka to trucht, więc ...:)
 • mariuszuk | 08.07.2013
  Kiedy robic te cwiczenia bezposrednio po treningu , czy w dni wolne od biegania.