adam
21 października 2023 Bartłomiej Falkowski Maraton

Mistrzostwa Polski w Maratonie 2023 – zapowiedź


Już w niedzielę 22 października w Poznaniu, przy okazji 22. Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza odbędą się 43. PZLA Mistrzostwa Polski Kobiet oraz 93. PZLA Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Maratonie. O tym, jacy biegacze wystąpią w stolicy Wielkopolski, kto jest faworytem i kim jest zawodnik, który nieoczekiwanie wraca do rywalizacji przeczytacie poniżej.

W przeszłości Poznań już pięciokrotnie gościł Mistrzostwa Polski mężczyzn. Było to jednak wiele lat temu, a ostatnią imprezą mistrzowską był bieg w 1966 roku, gdzie Zdzisław Bogusz wynikiem 2:23:55,2 ustanowił ówczesny rekord kraju. Od tego czasu impreza rangi mistrzowskiej na dystansie maratonu nie gościła w tym mieście. Poznański bieg od kilku lat jest jedną z najlepiej zorganizowanych imprez biegowych w kraju, a sam Poznań może poszczycić się kilkoma naprawdę mocnymi biegami. Poziom sportowy, dobra organizacja, transmisja w telewizji czy duże zainteresowanie biegaczy sprawiło, że w tym roku, po długich namysłach, Polski Związek Lekkiej Atletyki przyznał prawo organizacji mistrzostw Poznańskiem Ośrodkowi Sportu i Rekreacji. Do MP zgłosiło się 38 mężczyzn i 14 kobiet. Poza nimi pobiegnie ponad 4700 osób, które powalczą o własne rekordy.

„Mentalnie jestem silny jak nigdy”

Listę startową MP mężczyzn otwiera Adam Nowicki z MKL Szczecin. Nasz obecnie najlepszy maratończyk w lutym pobiegł w Sewilli 2:09:48. Jak sam przyznaje, były to „najbardziej ekspresowe przygotowania do maratonu, jakie dotychczas miałem”. Trwały one osiem tygodni, a rozpoczęły się niedługo po starcie w Mistrzostwach Świata w Budapeszcie. Drugi w kolejności na listach jest Yared Shegumo (KS AZS AWF Warszawa) (2:10:34). Swoją życiówkę ustanowił już 10 lat temu. Z kolei ostatni start zaliczył dwa lata temu podczas 43. Maratonu Warszawskiego, gdzie pobiegł 2:14:38. Na początku zeszłego roku środowisko obiegła informacja, że Shegumo zatrudnił się jako kurier, chcąc zarobić na przygotowania i wciąż trenuje jak wyczynowiec. Prawie czterdziestojednoletni zawodnik to wicemistrz Europy z 2014 roku, olimpijczyk z Rio i zawodnik, który może realnie walczyć o medal MP. Wystartuje także Tomasz Grycko (UKS Blizna Władysławowo) (2:13:20), który wielokrotnie zdobywał medale MP w przełaju, na 10 kilometrów czy w półmaratonie, jednak w rywalizacji maratońskiej dwukrotnie był czwarty w 2020 i 2021 roku. Bardzo ciekawie zapowiadają się dwa debiuty maratońskie. Pierwszy raz z tym dystansem zmierzy się Mateusz Kaczor z RLTL Optimy Radom. W tym roku sięgnął dwukrotnie po srebrne medale MP na 10 kilometrów i 10 000 metrów. We wrześniu wygrał także Nocny Półmaraton Praski z rekordem życiowym 1:03:27, a dwa tygodnie przed maratonem w Poznaniu był najszybszym Polakiem podczas Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Zawodnik z Radomia powiedział nam jak się czuje i jakie założenia ma przed swoim maratońskim debiutem: – Mentalnie jestem silny jak nigdy, a czy fizycznie przygotowany, to ciężko powiedzieć (śmiech). Korci mnie żeby złapać się Adama Nowickiego i lecieć. Ale jest duże ryzyko, że gdzieś na 30 kilometrze będzie „kaplica”. Druga wersja, którą biorę pod uwagę, to zacząć gdzieś na 1:07 połówkę. Kolejnym mocnym debiutantem jest Dariusz Boratyński (KS AZS AWF Wrocław), który na swoim koncie ma m.in. złoty medal Mistrzostw Polski w przełajach.

Lp.Imię i nazwiskoPB
1.Adam Nowicki (MKL Szczecin)2:09:48
2.Yared Shegumo (KS AZS AWF Warszawa)2:10:34
3.Tomasz Grycko (UKS Blizna Władysławowo)2:13:20
4.Mateusz Kaczor (RLTL Optima Radom)debiut
5.Dariusz Boratyński (KS AZS AWF Wrocław)debiut

„Forma jest życiowa”

W przypadku biegu kobiet do walki o obronę tytułu przystąpi Monika Jackiewicz (MKL Szczecin). Swój rekord życiowy 2:29:51 osiągnęła w debiucie podczas zeszłorocznych mistrzostw w Dębnie. Jednocześnie wynik ten dał jej kwalifikację na Mistrzostwa Europy w Monachium, gdzie drużynowo sięgnęła po brązowy medal. W tym roku Jackiewicz ponownie reprezentowała nasz kraj podczas Mistrzostw Świata w Budapeszcie. Ósmego października była druga w półmaratonie w Krakowie. Drugą zawodniczką na listach jest Emilia Mazek z KS AZS AWF Warszawa. Jej rekord życiowy to 2:34:03 z tego roku gdy wygrał DOZ Maraton Łódź. Biegaczka powiedział nam, że po przygotowaniach czuje się dobrze. Przygotowania przebiegły zgodnie z planem. Byłam na obozie w Szklarskiej, gdzie naprawdę zrobiłam masę dobrej roboty. Forma jest życiowa i mam nadzieję, że w niedzielę będę mogła to pokazać. Liczę na poprawę rekordu życiowego i zajęcie jak najwyższego miejsca w MP. Zapytana o to, czy bardziej nastawia się na rekord, czy na medal powiedziała: Tak naprawdę i na to i na to. Priorytetem zawsze jest wynik, a jak zrobię wynik to będę wysoko w MP. Kolejna szybka zawodniczka to Ewa Jagielska z KS Prefbet Sonarol. Jej rekord życiowy to 2:34:43, który pobiegła pod koniec września wygrywając w 45. Nationale Nederlanden Maratonie Warszawskim. 

Lp.Imię i nazwiskoPB
1.Monika Jackiewicz (MKL Szczecin)2:29:51
2.Emila Mazek (KS AZS AWF Warszawa)2:34:03
3.Ewa Jagielska (KS Prefbet-Sonarol)2:34:43
4.Dominika Stelmach (RK Athletics Warszawa)2:36:45
5.Beata Michałków (KRT Jelenia Góra)2:40:42

Transmisję z biegu przeprowadzi stacja WTK dostępna w telewizjach kablowych, satelitarnych oraz na swoim kanale YouTube

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.