21 października 2023 Bartłomiej Falkowski Newsy

Mistrzostwa Polski Kobiet na 10 km – zapowiedź


43. Międzynarodowy Bieg Warciański w Kole będzie gospodarzem 12. PZLA Mistrzostwa Polski Kobiet w Biegu na 10 km. Izabela Paszkiewicz już w 2021 roku udowodniła, że bieg w Kole może pochwalić się bardzo szybką trasą. Zawodniczka AZS UMCS Lublin pobiegła wtedy 31:49, czyli szybciej od Rekordu Polski. Niestety ze względu na niezgłoszenie biegu do kalendarza PZLA wynik ten, chociaż uznany, nie jest Rekordem Polski. O tym kto wystartuje nad Wartą w niedzielę 22 października przeczytasz w naszej zapowiedzi.

Na liście startowej zawodniczek walczących o tytuł Mistrzyni Polski znajduje się dwadzieścia nazwisk. Listę otwiera Izabela Paszkiewicz, która będzie bronić tytułu wywalczonego przed rokiem w Poznaniu. Zapytaliśmy jej trenera Mariusza Giżyńskiego o to, jak przebiegały przygotowania i w jakim momencie sezonu znajduje się jego podopieczna. „Iza, po kontuzji w pierwszej części sezonu, jest w coraz lepszej formie. Start na 10 km w Kole jest ważny, ponieważ są to Mistrzostwa Polski, jednak nie zmniejszaliśmy znacząco objętości treningowej. Start nie jest celem sezonu, gdyż mamy w tej chwili inne priorytety, a są nimi Wojskowe Mistrzostwa Świata w Półmaratonie 29 października w Lucernie, gdzie spodziewamy się bardzo dobrego wyniku, co wynika z ostatniego dobrego okresu treningowego w Szklarskiej Porębie i zaplanowanego mniejszego mikrocyklu treningowego w tygodniu poprzedzającym start. Natomiast szczyt formy powinien nastąpić podczas Maratonu w Walencji 3 grudnia. Iza lubi wiele startować, to zawsze dobrze wpływało na formę. Ponadto przez długi czas potrafiła biegać na wysokim, równym poziomie. W Kole Iza przede wszystkim będzie chciała obronić tytuł Mistrzyni Polski. Mamy nadzieję, że to napędzi do kolejnych, jeszcze lepszych biegów.” 

Słowa trenera potwierdza sama zainteresowana: „Przed Mistrzostwami Polski czuję się dobrze. Będzie to przystanek przed MŚ, które odbędą się w następny weekend w Lucernie. Priorytetem będzie walka o złoto. Jeżeli udałoby się nabiegać fajny wynik, to byłby super. Jednak skupiam się na Wojskowych Mistrzostwach Świata”.

Kolejną szybką zawodniczką jest Aleksandra Brzezińska (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL). Zawodniczka niedawno zdobyła kolejny złoty medal Mistrzostw Polski na dystansie półmaratonu i jest poważną faworytką to kolejnego tytułu. Dwie najszybsze zawodniczki z listy startowej szykują się do wojskowych mistrzostw świata w półmaratonie, które odbędą się 29 października w Szwajcarskiej Lucernie. Rywalizację będzie można śledzić na stronie organizatora. Również w przypadku Brzezińskiej start w Kole to forma przygotowań do grudniowego maratonu w Walencji, gdzie powalczy o przepustkę na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Inną faworytką jest Sabina Jarząbek z KKL Kielce (33:26). Jarząbek sięgała już po brąz na tym dystansie w 2021 roku i srebro w roku ubiegłym. Do kolekcji brakuje jej tylko złota. Je z kolei zdobyła na dystansie 5 kilometrów rok temu, a niedługo będzie go broniła podczas Otwartych Mistrzostw Polski w Biegu na 5 km przy Niepodległej Piątce wokół Stadionu Narodowego. Nie zbraknie także brązowej medalistki z poprzednich mistrzostw, czyli Martyny Masłowskiej z ULKS Bystrzyca Kłodzka (34:15). Warto zwrócić uwagę także na Martynę Krawczyńską. Młoda zawodniczka KS Prefbet-Sonarol Łomża w tym roku została Mistrzynią Polski U20 na 3000 metrów z przeszkodami, na tym samym dystansie była siódma na ME U20 w Jerozolimie, a w zeszłym roku została Rekordzistką Polski U18 na dystansie 10000 metrów z wynikiem 36:18.68.

Lp.Imię i nazwiskoPB
1.Izabela Paszkiewicz (AZS UMCS Lublin)31:49
2.Aleksandra Brzezińska (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)32:41
3.Sabina Jarząbek (KKL Kielce)33:26
4.Martyna Masłowska (ULKS Bystrzyca Kłodzka)34:15
5.Martyną KrawczyńskaDebiut

W Kole zobaczymy też chyba najbadziej rozbieganą rodzinę w Polsce. Jej trzy przedstawicielki walczyć będą w Mistrzostwach Polski. Są to Bożena Pobłocka (45:19), Kamila Pobłocka-Dobrowolska (36:45) oraz Katarzyna Pobłocka-Głogowska (37:05). Mama wraz z córkami reprezentują klub UKS Ekonomik – Maratończyk Lębork. W męskim biegu wystartują też ich mężowie. Pierwszym z nich jest Piotr Pobłocki, Mistrz Polski w maratonie z 1999 roku, który trzy tygodnie temu ustanowił Rekord Polski M55 na 5 km 16:15. Kolejnymi reprezentantami klubu z Lęborka są: tegoroczny Mistrz Polski w półmaratonie Adam Głogowski, który rok temu wygrał w Kole, oraz Emil Dobrowolski Wicemistrz Polski w maratonie z zeszłego roku. W męskiej stawce zobaczymy też Arkadiusz Gardzielewskiego, zeszłorocznego Mistrza Polski w półmaratonie i olimpijczyka z Tokio. 

Start biegu w niedzielę 22 października o godzinie 12:00


Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
7 miesięcy temu

uks kutno tez ma swojego przedstawiciela