Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Wynik w maratonie versus wynik na 10 km (lub 5km) - ankieta i konkurs

Wyobraźmy sobie, że mamy dwóch zawodników zbudowanych jak na obrazku powyżej. Są w stanie pobiec 10 km w tym samym czasie. Pytanie jakie stawiamy, to czy ich maratoński potencjał (przy założeniu, że nie zmieniają się ich parametry ciała) jest taki sam? Intuicja podpowiada, że nie. Ale dzięki wam, dzięki ankiecie chcemy spróbować przełożyć to na liczby. Oczywiście na rysunku to są obrazki skrajne, ale przecieć różnorodność w naszej budowie jest olbrzymia.
Adam Klein, Bieganie.pl: "Kiedy Jack Daniels i Jimmy Gilbert opracowali w latach '70 formułę, która jest dzisiaj bazą dla większości kalkulatorów biegowych na świecie, robili to na podstawie osiągnięć amerykańskiej czołówki biegaczy. Istota kalkulatora to ocena jaki w danym momencie jest maksymalny potencjał biegacza. Czyli, jeżeli 10 km pobiegnie w czasie X to przy założeniu optymalnego treningu na ile jest w stanie przygotować się w perspektywie kilku miesięcy. Formuła Danielsa polegała przez wiele lat ciągłemu sprawdzaniu. Mimo, że opracowana na podstawie czołowych zawodników to widać, że potrafi pokazać dobre wyniki także dla wcale nie takich szybkich zawodników. Po Maratonie Warszawskim w roku 2013 robiliśmy ankietę, gdzie widać było, że nawet Ci zawodnicy z rejonu 4 godzin potrafią pobiec na poziomie korespondującym z wynikiem na 10 km. Jednak w roku 2013 nie badaliśmy jaki wpływ na tę relację może mieć masa ciała i budowa. I właśnie to chcemy zrobić teraz. "

Chcemy, żeby było jasne, że to, że masa ciała jest bardzo mocno skorelowana z wynikami jest już dawno dowiedzione. To, co chcemy zrobić my, to jest wypracowanie modelu, który pozwoli szacować wpływ budowy ciała na możliwość osiągania wyników na długim dystansie przy założeniu, że znamy wynik na krótkim dystansie.

Jeżeli w roku 2015 biegałeś maraton i 10 km w odstępie nie dłuższym niż 2 miesiące - prosimy Cię o wypełnienie poniższej ankiety. Zależy nam tylko na tych osobach, które walczyły o wynik, czyli solidnie trenowały i na trasie 10 lub 5 km czy maratonu starały się osiągnąć swoje maksimum.

Poniżej, wyjaśnienia do pytań w ankiecie. Zadajemy następujące pytania:

- Wynik w maratonie w roku 2015 (chodzi o maraton, w którym starałeś się uzyskać maksymalnie dobry wynik i do którego uważasz, że byłeś jak na siebie dobrze przygotowany)
- Nazwa maratonu lub link do biegu z KalendarzBiegowy.pl
- Najlepszy wynik na 10 km lub 5km w odstępie nie dłuższym niż 2 miesiące od wymienionego maratonu (przed lub po maratonie)
- Nazwa i data biegu na 10 lub 5 km, lub link do biegu z KalendarzBiegowy.pl
- Średnia masa ciała [kg] w okresie kiedy biegłeś obydwa biegi
- Wzrost [cm]
- Określ, która sylwetka na poniższym obrazku najlepiej Ciebie przypomina (nie chodzi o wielkość mięśni ale o o procent tłuszczu).
- Od jak dawna trenujesz (liczba lat)
- Płeć - jest ważnym elementem analizy
- Wiek - jest ważnym elementem analizy
- Oszacuj czas zwycięzcy New York Marathon, który odbędzie się 1 listopada (na tej podstawie zostanie przyznana nagroda)
- Imię i Nazwisko (tylko wtedy jesteśmy w stanie zweryfikować, czy naprawdę brałeś udział w wymienionych wyżej zawodach)
- Adres email

Dla uczestników ankiety, mamy nagrodę. Zegarek TomTom Runner 2 Cardio, zaawansowany zegarek biegowy nie tylko z GPS ale z wbudowanym pulsometrem.Zasady konkursu:


1. Zegarek otrzyma osoba, która najlepiej odpowie na ostatnie pytanie dotyczące oszacowania wyniku zwycięzcy w New York Marathon 1 listopada 2015.

2. Porównujemy tylko wyniki z atestowanych maratonów i wyniki z dystansów 5 lub 10 km, które jednak atestowane być nie muszą, ważne, żeby były dobrze zmierzone.

3. Nagrodą jest zegarek TomTom Runner2 Cardio, który zostanie zwycięzcy przekazany do bezterminowych testów.

4. Odpowiedzi prosimy udzielać w formularzu poniżej do dnia 31 pażdziernika 2015

5. W konkursie biorą udział tylko odpowiedzi udzielone w sposób poprawny, np: jeśli jest wymagane podanie nazwy i daty biegu, (choć wystarczy link do biegu z kalendarzbiegowy.pl), to nie podanie daty biegu skutkuje nie braniem głosu pod uwagę.

6. Na nagrodę mogą liczyć tylko te osoby, które wpisały prawdziwe dane, np wyniki z biegów.