eyJrZXkiOiI2MTEyOWUxZGEyNTQwNzUzZDYwYTkwM2UuanBnIiwiZWRpdHMiOnsiZXh0cmFjdCI6eyJsZWZ0IjowLCJ0b3AiOjE0Nywid2lkdGgiOjI4MDAsImhlaWdodCI6MTAwMH0sInJlc2l6ZSI6eyJ3aWR0aCI6MjAwMCwiaGVpZ2h0Ijo3MTR9fX0
3 maja 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Reprezentacja uchodźców na Igrzyska Olimpijskie


Siedmiu sportowców będzie reprezentować drużynę uchodźców w lekkoatletyce na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. W składzie znalazł się Tachlowini Gabriyesos, który zajął 16. miejsce w maratonie na poprzednich igrzyskach w Tokio.

Gabriyesos pochodzi z Erytrei, a jego wynik sprzed trzech lat pozostaje największym w historii sukcesem sportowca z drużyny uchodźców. W Tokio był chorążym reprezentacji.


W wieku 12 lat uciekł z Erytrei do Etiopii, a potem pieszo udał się do Sudanu, Egiptu i Izraela, gdzie został aresztowany. Po wyjściu trafił do tamtejszej szkoły, a tam rozpoczęła się jego kariera sportowa. Rok temu ustanowił rekord życiowy w maratonie. W Sewilli pobiegł w czasie 2 godzin i 9 minut.

W Paryżu w biegu na 5000 metrów zaprezentuje się Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed. To zawodnik z Sudanu, który także startował w Tokio, gdzie zajął 23. miejsce.

25-letni Dorian Keletela także zna smak występu na Igrzyskach Olimpijskich. W Tokio rywalizował na 100 metrów (47. miejsce) i teraz znów pobiegnie na tym dystansie. Keletela urodził się w Kongo, a trenuje w Portugalii.

W Paryżu zadebiutują: Perina Lokure Nakang (800 m kobiet), Farida Abaroge (1500 m kobiet), Musa Suliman (800 m mężczyzn) oraz Mohammad Amin Alsalami (skok w dal mężczyzn).

W marcu Abaroge startowała w Belgradzie na mistrzostwach świata w biegach przełajowych i zajęła 62. miejsce. Na 75. miejscu była Nakang. Z kolei Alsalami rywalizował rok temu na mistrzostwach świata w Budapeszcie i w eliminacjach skoku w dal uplasował się na 33. pozycji.

Ci sportowcy wzbogacają naszą społeczność olimpijską. Są symbolem ludzkiej odporności i doskonałości. Będzie to przesłanie nadziei dla ponad 100 milionów przesiedleńców na całym świecie – mówi przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

Skład reprezentacji uchodźców na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu:

Kobiety:

  • 800 m: Perina Lokure Nakang
  • 1500 m: Farida Abaroge

Mężczyźni:

  • 100 m: Dorian Keletela
  • 800 m: Musa Suliman
  • 5000 m: Jamal Abdelmaji Eisa Mohammed
  • Maraton: Tachlowini Gabriyesos
  • Skok w dal: Mohammad Amin Alsalami

Reprezentacja uchodźców zadebiutowała na igrzyskach w 2016 roku w Rio de Janeiro.

Foto: World Athletics

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Żydek
Żydek
25 dni temu

A Palestynczycy?

Zibi
Zibi
24 dni temu

Co to za jakieś bzdety, reprezentacja uchodźców

Jan
Jan
23 dni temu

dlaczego nie ma żadnych Ukraińców?