Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
6 tygodni do klasyka - 3 plany do 1500 m

6 tygodni do klasyka - 3 plany do 1500 m

6 tygodni do klasyka - 3 plany do 1500 m

Wspólnie z twórcami cyklu Warsaw Track Cup przygotowaliśmy 6-tygodniowe plany przygotowawcze do zawodów na 1500 m - na 3 poziomach biegowego zaawansowania. Nie startowałeś nigdy na klasycznego półtoraka? Masz problemy z wrzuceniem wyższego biegu? Czy może po wielu startach na średnich dystansach szukasz konkretnego nowego programu na decydujące tygodnie przed zawodami? Skorzystaj z naszych planów!

CZYTAJ RÓWNIEŻ: POLICZ SIĘ Z TYSIAKIEM - 3 PLANY DO 1000 M

CZYTAJ RÓWNIEŻ: ZDOBĄDŹ 7,5 KOŁA - 3 PLANY DO 3000 M

Programy zostały przygotowane na 3 poziomach zaawansowania i są autorskim pomysłem na przeprowadzenie cyklu treningowego trwającego 6 tygodni, zwieńczonego startem na docelowym dystansie. W ostatnim z artykułów przygotowaliśmy je dla konkurencji 1500 m.

Przypominamy, że trening do biegów średnich charakteryzuje się, inaczej niż w typowych biegach długich (czyli tych na dystansach 5000 m - maraton) potrzebą wykonywania wielu jednostek w strefie przemian beztlenowych. Dla większości osób pomocne okazują się tu treningi siły biegowej, sporo jednostek z przebieżkami. Najważniejszą pozostaje wytrzymałość specjalna – odcinki na prędkościach podobnych do tempa zawodów, zazwyczaj realizowane metodami interwałowymi.

Bieg na 1500 łączy w sobie szybkość i wytrzymałość, co czyni go typowym biegiem średnim. Rozgrywany jest na igrzyskach olimpijskich czy mistrzostwach świata, nie mówiąc o wielkich mityngach, nie tylko Warsaw Track Cup... Na świecie, w przeciwieństwie do biegów długich, nie widać w tej konkurencji tak wielkiej dominacji Afrykanów, rywalizacja czołówki jest bardzo emocjonująca. Istnieje wiele dróg treningowych, dzięki którym dochodzi się do wybitnych wyników. Aktualnie najlepszym polskim zawodnikiem na 1500 m jest niewątpliwie Marcin Lewandowski, wśród pań w ostatnich latach bryluje Sofia Ennaoui, również Angelika Cichocka.

Zakładamy, że nie ma jednak wśród naszych czytelników wielu zawodników ściśle skupionych w całorocznej pracy na przygotowaniach do biegów średnich. Większość z nas startuje w biegach długich - stąd wychodzimy z założenia, że warto w naszym planie przedstawić jedynie akcenty typowe dla treningu średniodystansowców, a dominującym pozostaje trening tlenowy

Wracając do kluczowych treningów typowych do biegów średnich - polegają one na pokonywaniu krótkich odcinków na dość długich przerwach wypoczynkowych, z reguły w stosunkach 1:3, nawet 1:4, gdzie 1 to czas pracy, a 3 to czas wypoczynku (np. 1 minuta bieg, 3 minuty marsz/trucht). Im do dłuższego dystansu się przygotowujesz, tym przerwy powinieneś mieć krótsze w stosunku do czasu wysiłku.

Pamiętaj, że objętość treningowa w biegach średnich jest znacznie mniejsza niż w biegach długich. Jednak zsumowany dystans treningu specjalnego podczas pojedynczych jednostek treningowych najczęściej przekracza dystans zawodów, czasem nawet 2-krotnie.

Chcemy Cię też przekonać, że biegi średnie to nie wyjazd na zawody na 5 minut biegu. Tu istotna jest solidna rozgrzewka i rozbieganie, schłodzenie po zawodach. Całość zajmuje ok. 70-80 minut, a więc jest idealną dawką zdrowej, urozmaiconej aktywności, która dla większości biegaczy amatorów stanowi znakomity bodziec treningowy.

Wkrótce zapisy na finałowy mityng Warsaw Track Cup - 23 września ponownie jego uczestnicy pobiegną na dystansach 1000, 1500 i 3000 m. Jesteśmy patronem medialnym tej imprezy, więc chcemy widzieć na mecie samych zadowolonych uczestników i pomóc im w pierwszych średniodystansowych występach oraz zadbać o literki PB w komunikacie końcowym. Powodzenia!1500wtc_pocz_1.png

1500wtc_pocz_2.png

1500wtc_pocz_3.png

1500wtc_srednio_1.png

1500wtc_srednio_2.png

1500wtc_srednio_3.png

1500wtc_zaaw_1.png

1500wtc_zaaw_2.png

1500wtc_zaaw_3png.png


Więcej informacji o cyklu Warsaw Track Cup dowiesz się ze strony internetowej www.warsawtrackcup.pl, za pośrednictwem której zapiszesz się na zawody - oraz z profilu imprezy na FB.

Przeczytaj też naszą Relację z czerwcowej odsłony mityngu.