LSE 4599
10 czerwca 2024 Jakub Jelonek Sport

Mamy kolejne medale – relacja z 3. dnia ME w Rzymie

Ewa Swoboda zdobyła srebrny medal w biegu na 100 m, a Wojciech Nowicki złoto w rzucie młotem podczas trzeciego dnia mistrzostw Europy w Rzymie. Polska w klasyfikacji medalowej z czterema medalami zajmuje ósme miejsce po trzech dniach mistrzostw. Do finału na 400 m bez problemu awansowała Natalia Kaczmarek, a na siódmym miejscu ukończyła bieg na 3000 m z przeszkodami Alicja Konieczek.

Niedzielny poranek w Rzymie

W niedzielny poranek rywalizowali biegacze w półmaratonie, o czym pisaliśmy w osobnych artykułach (Fenomenalna końcówka Włochów, Kaczor DNF – męski półmaraton na ME w Rzymie” i „Grøvdal ze złotem w półmaratonie. Polki daleko w Rzymie”). Na stadionie odbywały się natomiast eliminacje w biegach na 200 m. Z trzech Polaków do półfinału z dziewiątym czasem awansował jedynie Albert Komański (20,81). Łukasz Żok i Patryk Wykrota pobiegli 20,97 i odpadli z dalszej rywalizacji. Komański w półfinale doznał kontuzji i musiał wycofać się z rywalizacji na 200 m.

W biegu na 400 m przez płotki do półfinału z czasem awansowała Izabela Smolińska (56,24 – rekord życiowy). Z awansu nie mogli się cieszyć Anna Gryc (56,91) i Krzysztof Hołub (50,42).

W konkurencjach technicznych do finału awansowały wszystkie nasze młociarki: Anita Włodarczyk, Malwina Kopron i Katarzyna Furmanek. W skoku wzwyż do finału wszedł Norbert Kobielski, aodpadł w eliminacjach Mateusz Kołodziejski.

Natalia Kaczmarek wygrywa

Sesja wieczorna rozpoczęła się od półfinałów biegów na 400 m kobiet. W drugim biegu startowała Natalia Kaczmarek, która zaczęła bardzo mocno (12,30 pierwsze 100 m, 24,31 na 200 m i na tym etapie prowadziła). Ostatecznie Polka wygrała swój bieg z czasem 50,70 i awansowała do jutrzejszego finału. W trzecim półfinale startowała Justyna Święty-Ersetic, jednak ukończyła bieg na ósmym miejscu z czasem 52,18. Iga Baugmart-Witan ostatecznie nie wystartowała w dzisiejszym dniu, podobnie jak Karol Zalewski, który też wycofał się z półfinału biegu na 400 m.

Ewa Swoboda wicemistrzynią Europy!

Ewa Swoboda swój bój o medal rozpoczęła od półfinału, w którym wygrała z czasem 11,02, będącym najlepszym jej wynikiem w sezonie. Najlepszy wynik w Europie uzyskała w drugim półfinale Brytyjka Dina Asher-Smith (10,96). Szybki był też trzeci półfinał, w którym Patrizia van der Weken z Luksemburga pobiła rekord swojego kraju (11,00), podobnie jak druga na mecie Włoszka Zaynab Dosso (11,01).

Finał, który był ostatnią konkurencją tego dnia był bardzo zacięty, a zawodniczki na miejscach 2-3-4 zmieściły się w jednej setnej sekundy. Zdecydowanie wygrała Dina Asher-Smith (10,99), a Ewa Swoboda (11,025) o cztery tysięczne pokonała Włoszkę Zaynab Dosso (11,029). Wiatr w tym biegu to +0,7 m/s.

Alicja Konieczek siódma na belkach

W biegu na 3000 m z przeszkodami w finale startowały dwie Polki: Alicja Konieczek i Kinga Królik. Alicja długo trzymała się pod koniec prowadzącej grupy, jednak na finiszu walka o medale rozegrała się pomiędzy Francuzką Alice Finot (złoto z czasem 9:16,22 – najlepszy w tym roku wynik w Europie), Niemką Gesą Krause (9:18,06) i Brytyjką Elizabeth Bird (9:18,39). Konieczek ukończyła na siódmym miejscu (9,23,28), a o miejscu decydował fotofinisz (ostatecznie Polka przegrała szóste miejsce z Finką Iloną Mononen o 4 tysięczne sekundy). Kinga Królik zajęła 13. miejsce z czasem 9:37,63.

LSE 3862

Biegi średnie z walką do końca

Mistrzem osiemsetki został Francuz Gabriel Tual (1:44,87). Srebro wywalczył reprezentant Hiszpanii Mohamed Attaoui (1:45,20), a brąz Włoch Catalin Tecuceanu (1:45,40).

Do ciekawych rozstrzygnięć doszło w biegu na 1500 m kobiet. Prowadząca przez większość dystansu Brytyjka Jemma Reekie mocno osłabła na końcówce i ostatecznie była dopiero 5 z czasem 4:06,17). Świetnym finiszem popisała się Irlandka Ciara Mageean, która pokonała ostatnie koło w 60 sekund i wygrała z wynikiem 4:04,66. Srebro zdobyła Brytyjka Georgia Bell (4:05,33), a brąz Francuzka Agathe Guillemot (4:05,69). Aleksandra Płocińska trzymała się tuż za czołówką i ukończyła na 12 miejscu z wynikiem 4:09,07.

Wojciech Nowicki mistrzem Europy!

Po raz trzeci tytuł mistrza Europy w rzucie młotem wywalczył Wojciech Nowicki (oprócz trzech złotych medali Wojciech ma też brąz tych zawodów). Mistrz olimpijski z Tokio po drugiej kolejce objął prowadzenie wynikiem 80,14 m, jednak później poprawił Węgier Bence Halasz (80,49) i Ukrainiec Michajło Kochan (80,18). Nowicki w ostatniej kolejce posłał młot na odległość 80,95 (najlepszy wynik w sezonie) i zapewnił sobie złoty medal mistrzostw Europy. Srebro zdobył Halasz, a brąz Kochan. Na szóstym miejscu konkurs zakończył Paweł Fajdek z najlepszym w tym sezonie wynikiem (77,50).

Pozostałe konkurencje techniczne

W skoku wzwyż wygrała Ukrainka Jarosława Mahuczich (2,01), srebro zdobyła 19-letnia Serbka Angelina Topic (1,97), a brąz druga z Ukrainek Iryna Gerashenko (1,95). W finale trójskoku wygrała Hiszpanka Ana Peleteiro-Compaore (14,85), srebro zdobyła Turczynka Tugba Danismaz (14,57 – rekord kraju) a brąz Francuzka Ilionis Guillaume (14,43).

Wyniki trwających mistrzostw Europy w Rzymie można sprawdzić tutaj.

Po trzech dniach w klasyfikacji medalowej Polska z czterema medalami zajmuje 8. miejsce. Prowadzą gospodarze z 15 krążkami (w tym 7 złotych).

Harmonogram i starty Polaków ME w Rzymie

Poniedziałek, 10.06.2024 r.

Sesja poranna:

• 10:05 10-bój M – 100 m (Paweł Wiesiołek – 10:14)
  • 10:18 tyczka M – kwalifikacje (A+B) (Piotr Lisek – B, Robert Sobera – A, Paweł Wojciechowski – B)
  • 10:25 oszczep K – kwalifikacje, grupa A (Marcelina Witek-Konofał)
  • 10:35 200 m K – eliminacje (Marlena Granaszewska – 10:43, Martyna Kotwiła – 10:51)
  • 11:05 10-bój M – w dal (Paweł Wiesiołek – B)
  • 11:20 1500 m M – eliminacje (Filip Ostrowski, Filip Rak – 11:20, Maciej Wyderka – 11:32)
  • 11:45 oszczep K – kwalifikacje, grupa B (Maria Andrejczyk)
  • 11:50 800 m K – eliminacje (Angelika Sarna 11:50, Adrianna Topolnicka – 12:10, Anna Wielgosz – 12:20)
  • 12:40 400 m pł M – półfinały
  • 13:05 10-bój M – pchnięcie kulą (Paweł Wiesiołek – A)
  • 13:15 400 m pł K – półfinały (Izabela Smolińska – 13:25)